Menbiç konusunda ABD ile Türkiye arasında Dışişleri Bakanlar düzeyinde varılan Washington mutabakatının açıklanan ve açıklanmayan ayrıntıların bulunduğu basına yansıyan haberlerden anlaşılmaktadır.

Ankara sürecin 10 gün içerisinde başlamasını ve 5 Eylül 2018’e kadar tamamlanmasını isterken ABD, çekilme sürecinin müzakere yoluyla belirlenmesini talep etmektedir. ABD’ye göre süreç görüşmeler, müzakereler ve alandaki gelişmelere bağlı olarak ilerleyecektir.

ABD Savunma Bakanı Mattis’in üç aşamalı yol haritasından söz ederken “Ön cephede işbirliğine hazırız. Bu da birbirimizin nerede olduğunu bilmekle başlıyor” (Hürriyet, 12 Haziran 2018) şeklindeki son derece muğlak açıklaması dikkat çekicidir.

Mattis devamla şunları söylemiştir:

“Bu hafta Avrupa’da görüşeceğiz. Türk ordusu görüşmeyi Stuttgart’taki Avrupa Komutanlığı’nda yapacak. Bunların nasıl olacağı ve yol haritasının ne olduğu konusunda yol kat ediyoruz. Askeri faktörler şu anda değerlendirmede” (Hürriyet, 12 Haziran 2018)

Menbiç konusuna ilişkin yol haritasının “şartlara dayalı bir düzenleme” şeklinde tanımlanması ABD’nin farklı bir yol izlemekte kararlı olduğunu göstermektedir.