4 Haziran 2018 günü Washington’da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo arasında yapılacak görüşmede Menbiç konusunda son gelişmelerin ele alınması ve yeni yol haritasının belirlenmesi beklenmektedir.

Hatırlanacağı üzere Türkiye için büyük önem taşıyan Menbiç görüşmesi ABD Dışişleri Bakanı Tillerson ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu arasında başlamış, ancak Tillerson’un beklenmeyen bir şekilde ABD Başkanı Trump tarafından görevden alınması sonucu görüşme geçici olarak iptal edilmiştir.

Türk ve ABD yetkililerinden oluşan çalışma grubunun Ankara ve Washington’da uzun süren görüşmelerden sonra yol haritasının Ankara’nın istekleri doğrultusunda sonuçlanıp sonuçlanmayacağı belirsizliğini korumaktadır. PYD/YPG’nin Menbiç’ten çekilmesinin görüşmelerde gündemin en önemli ve duyarlı maddesini oluşturacağı yapılan açıklamalardan anlaşılmaktadır.

PYD/YPG’nin Menbiç’ten çekilmesi konusu başta olmak üzere bölgedeki güvenliğin ABD ve Türk silahlı kuvvetlerinin eşgüdümüyle sağlanıp sağlanmayacağına ilişkin son durum 4 Haziran günü Washington’da ABD Dışişleri Bakanı Pompeo ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu arasında yapılacak görüşmede belirlenecektir. Ancak ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Heather Nauert 30 Mayıs 2018 günü yaptığı basın toplantısında ABD ve Türkiye arasındaki görüşmelerin devam ettiğini bildirmiş, “Henüz varılmış bir anlaşma yok” şeklindeki ifadesi (Hürriyet, 31 Mayıs 2018) dikkat çekmiştir.