“Kürt Açılımı” projesinin en büyük mimarlarından birisi David Phillips’tir. Başta ABD Dışişleri Bakanlığı’nda olmak üzere, ABD’nin en etkili düşünce kuruluşlarında önemli sorumluluklar üstlenen Phillips, Türkiye ve özellikle Kürt sorunu hakkında 2007 ve 2009 raporlarıyla ünlenmiştir. Phillips’in bu raporları ülkemizin ulusal bütünlüğünü tehdit eden ağır ifadelerle doludur.

“Kürt Açılımı”nın yol haritasını hazırlayan, “PKK terör listesinden çıkarılabilir” diyebilen David Phillips yalnız Amerika’ya değil, dünyaya da yön veren ünlü Dış İlişkiler Konseyi’nin (Council on Foreign Relations) güven duyulan etkili bir üyesidir.

David Phillips 5 Şubat 2015 gecesi CNBC televizyonunun kendisiyle yaptığı söyleşide “Kürtler tarihte olmadığı kadar güçlü” sözleriyle Kürtlere karşı duyduğu yakınlığı söylemekten çekinmemiştir. David Phillips, Kürtleri bölgede ABD’nin en yakın müttefiki olarak gören, Kürt ulusal hareketini destekleyen kişidir.

29 Nisan 2016 günü Washington’da düzenlenen Kürt Konferansı’na da katılan David Phillips, (Konferansa internetten PYD lideri Salih Müslim, ayrıca Washington’a konferans için gelen HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’da katılmıştır.) yaptığı konuşmada ABD’nin PYD’ye daha fazla destek vermesi gerektiğini belirtmiş, Birleşmiş Milletlerin barış görüşmelerine PYD’yi de kabul etmesi gerektiğini vurgulamıştır. (Aydınlık, 2 Mayıs 2016)

Irak merkezi hükümetinin Maliki döneminde Kürtlere verdiği sözü tutmadığını, bu durumun Irak Başbakanı Haydar el Abadi yönetiminde de devam ettiğinden yakınan David Phillips ABD Başkanı Obama’nın Irak politikasını “hayalperestlik” şeklinde tanımlamıştır.

Kürtlerle ilgili her gelişmeyi yakından izleyen David Phillips’in Washington’da gerçekleşen Kürt Konferansı’na katılmaması beklenemezdi. Atlantik Konseyi’nin de önemli üyelerinden birisi olan David Phillips’in ülkemize de sık sık geldiği, Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı (TESEV) ile yakın ilişkiler içinde olduğu bilinmektedir.