Spor Toto Basketbol Süper Ligi'nin 22. haftasının açılış maçında Best Balıkesir, Trabzonspor Medical Park'ı deplasmanda 84-76 devirerek ligin alt sırasını yakından ilgilendiren, kritik bir galibiyet elde etti. Aynı zamanda bu galibiyetin bir önemi de ligin sonunda galibiyet sayıları eşit olursa Trabzon’a ilk maçta 7 sayı ile yenilen Best, bu maçı 8 sayı ile kazandığı için ikili averajı eline geçirmiş oldu. Aynı ikili averaj avantajı Büyükçekmece’ye karşı da lehimize ve bunlar sezon sonuna doğru yapılacak olası hesaplar içerisinde olacak.

 

Benim sezon sonu ile ilgili bu tarihte yapacağım tahminim şöyle ; Sezon sonuna kadar takımlar bu performanslarına doğru orantılı giderlerse ligden düşen iki takımdan biri TED diğeri de Trabzon olur !!! Kalan maçları göz önüne aldığımda 5 galibiyeti olan Best Balıkesir’in önünde kazanabileceği 5 maç var (Ted-Uşak-İst. Bşb.-Yeşilgiresun-KSK)… 6 galibiyeti olan Büyükçekmece’nin önünde kazanabileceği yine 5 maç var (Ted-Uşak-İst.Bşb-Yeşilgiresun-KSK)… 7 galibiyeti olan Uşak’ın kazanabileceği 3 maçı var (Büyükçekmece-Best-Trabzon)… 7 galibiyeti olan diğer takım Trabzon’un ise önünde kazanabileceği sadece 2 maç var ve bu iki maç da ligin son iki haftasında arka arkaya oynayacağı maçlar (Ted-Uşak)…

Tüm bu değerlendirmeler sonunda eğer ligde büyük bir hükme sahip olan bir menajerlik grubu ligin normal seyrine müdehalede bulunmazsa Best 8-9 galibiyet ile ligi bitirir ve aynı şekilde Trabzon ve Büyükçekmece de 8 galibiyette ligi bitirirler. İkisine karşı da ikili averajda üstünlüğü olması Best Balıkesir takımını ligde bırakır. Uşak zaten en az 10 galibiyete ulaşır hatta avrupadan daha önce kopmuş olsaydı belki playoff’u bile zorlardı.Gelelim kazandığımız Trabzon maçının kısa bir analizine. Öncelikle şunu da belirteyim ki daha önceki yazılarımda takımımız diye bahsettiğim Best Balıkesir takımı artık benim için yazılarını yazdığım herhangi bir takımdan ileri olmayacak ve “takımımız” kelimesini kullanmayacağım !!!
Bu sezon 5'inci galibiyetini alarak moral tazeleyen Balıkesir ekibinde Delroy James 19 sayıyla en skorer isim olurken, Andrew Andrews 17, Tre Kelley 12, Austin Nichols 11 sayı attı. 15'inci yenilgisini alan Trabzonspor Medical Park'ta ise Stefan Moody ve Julian Wright 15'er sayı attı, Dwight Hardy 13 sayıda kaldı. 
Karşılaşmaya daha organize başlayan Best Balıkesir, Ofoegbu ve James'in sayılarıyla üstünlük sağladı. Konuk ekip, ilk periyodu 28-21 önde geçti.
Trabzonspor Medical Park, ikinci çeyrekte Kadji ve Moody'nin basketleriyle farkı kapatmaya çalışsa da konuk ekip buna izin vermedi. Best Balıkesir, soyunma odasına 44-41 önde gitti. 
Üçüncü periyotta Wright ve Moody'nin sayılarıyla üstünlüğü ele geçiren Trabzonspor Medical Park, son çeyreğe 63-59 önde girdi. 
Maçın kırılma anı özellikle son üç dakikasına girilirken Trabzonspor Medical Park'ın yaptığı art arda top kayıpları oldu ve bu top kayıpları da karşılaşmanın son periyodunda skoru tekrar lehine çeviren Best Balıkesir’i salondan 84-76 galip ayrılmasına neden oldu. Best Balıkesir, 16 top kaybı yapan rakibine cezayı 19 denemede 10 isabetli üçlükle kestiği maçtaki dış şut yüzdesi ile maçı kazanmayı bildi.