Sağduyu, mantık, bilimsellik, sınıf bilinci, gerçekçi düşünme, sorgulama… Gelişmiş toplumlarda bireylerin olayları değerlendirirken, yorumlarken, karar alırken, siyasi tercihlerini kullanırken dikkate aldıkları kriterler, çoğunluğu umursamazlık, kayıtsızlık sarmalına dolanmış Türk Toplumunda geçerli değil. Bunun doğal sonucu ise; “tepkisizlik”, “kadercilik”! Bilgisizlik, ilgisizlik, bilinçsizlik, korkaklık… Neden(ler)i herkese göre farklı olabilir ama gerçek böyle.

Örnekleri her alanda var.

  • Beşiktaş Stadı

 Büyük paralar, emekler harcanarak tamamlanan Beşiktaş’ın yeni stadının açılışına “taraftar” çağrılmadı. Dünya’da örneği yok. Bir yenisi de ancak Türkiye’de görülebilir!

Kara Kartal’a her zaman, her türlü koşulda sahip çıkan, destek, moral veren, Dünya’da adından, duruşundan, karakterinden söz ettiren taraftar grubu “Çarşı” ilk günkü açılışa çağrılmadı. Bunun nedeni, Beşiktaş Başkanı’nın açılışta yaptığı konuşmanın üslubundan, içeriğinden anlaşıldı!

Böylesine önemli bir etkinlikten “dışlanmış olmak” Çarşı” nın umurunda olmamış olmalı ki ertesi günkü Bursa maçına tıpış tıpış gittiler. Sıfır tepki! “Çarşı”ya yakışmadı.

  • Görgüsüz Kral

 Ülkesinin tüm doğal varlıklarına el koyan, başta kadınlar olmak üzere halkını çağ dışı yaşama mahkûm eden Suudi Arabistan Kralı (ismini bilmeye değmez) iki üç ay evvel resmi ziyaret için Türkiye’ye geldi. Görgüsüzlük, şımarıklık örnekleri daha gelmeden ortaya çıktı. Ankara’da dört yüz odalı oteli kapattılar. Yetmedi, başka bir otelden yüz oda daha aldılar. Görmemiş Kral’ın kalacağı oda-tuvaleti dahil- komple yenilendi. Peşinde getirdiği korumalar, uşaklar, harem mensupları …için altı yüz araçlık taşıt ordusu oluşturuldu.

Utanmaz Adam Türkiye Cumhuriyeti’nin protokol kuralını tanımadı. Anıt Kabir’e saygı duruşuna gitmedi.

Bütün bunlar görsel ve yazılı medya organlarında, bırakın yorumlanmayı, doğru dürüst haber bile olmadı. Türkiye’yi yönetenler dahil, kimsenin umurunda  da olmadı. Sıfır tepki!

  • İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesi

 Nisan ayında İstanbul’da toplandı. Yeni dönem için Başkanlığa Erdoğan seçildi.

Toplantıların heyecandan, ilgiden uzak geçtiğini medyadan öğrendik. Bazı üye ülkeler düşük düzeyde temsil edilmiş, bazıları zirve tamamlanmadan terk etmiş.

Yeni Başkan Erdoğan yaptığı konuşmada üye ülkelerin birikmiş aidat borçlarını ödemelerini istedi. Dinlerken kendimi, apartman kat malikleri genel kurulundaymışım gibi hissettim!

Bu kadar dağınık, dayanışma kültüründen uzak, kendisini yönetemeyen bir örgütün Türkiye’ye ne katkısı, faydası olabilir ki?

Bu husus; görevi toplumu bilgilendirme, aydınlatma olan medyanın gündemine girmedi, umurlarında olmadı. Sıfır tepki!

  • TRT’de Haber

 Davutoğlu’nun Başbakanlık’tan istifa ettirildiği günün ertesinde TRT 13.00 haber bültenindeki birinci haber: “Başbakan Davutoğlu Cuma namazını Konya’da kılacak.” Haberin tümü bu kadar! Bunun nesi haber? Kimsenin umurunda değil. Sıfır tepki!

  • Yalnızlık

Türkiye, giderek Dünya’dan izole olmakta. Müslüman âleminden de, Hıristiyan âleminden de uluslar arası sorunlara ilişkin görüşlerine baş vuran, destek veren devlet yok. Yalnız kaldık meyhanede; Suudi Arabistan ve Katar’dan başka masada kimse yok! Onlar da edep adaptan bihaber. Suudi Arabistan’ın çağrısı üzerine Sünni İslam Ordusu’na katıldık. Gene olmadı!

Mülteci sorununu hem kendi başımıza hem de Dünya’ya bela ettik. Mülteci sorunu Avrupa’nın umurunda, bizde tık yok! Umurumuzda değil! Toplumda sıfır tepki!

  • Belediye Başkanı

Eceabat Belediye Başkanı’nın feribot iskelesi alanındaki bilboarda astırdığı afiş: Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fotoğrafı ve altında “başkanlık sistemini destekliyoruz” içerikli “kişisel” beyanı!

Seçmenlerin oyları ile seçilmiş kişiler göreve geldikleri andan itibaren herkese aynı mesafede durmak zorundadırlar. Belediye Başkanı kimliği ile siyasi görüş açıklamak cahillik, görgüsüzlük örneğidir. Bunun Cumhurbaşkanın davetlisi olarak Saray’a giden ve mahallesindeki herkesi temsil eden muhtarların, orada muhalefeti eleştiren Cumhurbaşkanı’na alkış tutmalarından farkı yoktur.

Eceabat Kaymakamı, Belediye Başkanı’nın “görevini kötüye kullandığını” görmezlikten gelemez. Demek ki; O’nun da umurunda değil!

Eceabat ahalisinin tepkisi ancak sandıkta belli olur. AKP’nin oyu artar!

  • Askerlik

Ulus devlet için büyük ayıp “bedelli askerlik”in utanç verici tabloları; şehitler ve cenaze törenleri artık sıradan haber oldu. Kimsenin umurunda değil. Televizyonlarda, gazetelerde “dizi izler” durumuna geldik.

Parası olmadığı için askere gitmek zorunda kalarak şehit düşenlerin cenaze törenleri köylerde, şehirlerdeki yoksul semtlerin camilerinde yapılıyor. Zengin semtlerdeki camilerde ise; bedelini ödeyerek oğullarını askerlikten “muaf kılan”, “ ecelleri ile ölen” yakınlarının…

Öte yandan; yoksul yörelerdeki insanların siyasi tercihleri ile zengin yerlerdekilerin siyasi tercihlerine bakıldığında ise tam bir çelişki ortaya çıkıyor. Türkiye’nin sağı da, solu da olması gereken yerlerde değil. Köy enstitülerinin bitirilişinin doğal sonucu.  Bu durum da kimsenin umurunda değil, olmamış da!

  • Yolsuzluk-Hırsızlık

Hırsızlık, yolsuzluk haberleri de kimsenin umurunda değil. Tersine; “helal olsun adama, işini biliyor” türünden destek ve övgü geliyor.

Bu adamlar gittikleri yerlerde; “Türkiye sizinle gurur duyuyor” sloganı ile karşılanıyorlar.

İşte sana tepki!!!

  • Yarım Kadın

Gazetelerde okuduk. Cumhurbaşkanı; çocuğu olmayan, kendi tercihi ile çocuğu olmasını istemeyen kadınları “yarım kadın” olarak tanımlamış. Katılanlar da vardır, katılmayanlar da…

Türkiye’de kadın ve erkek seçmen sayısı aşağı yukarı eşit.  AKP’nin son seçimde aldığı oy 23.6 milyon. Bunun 11.8 milyonu yarısı kadınlardan. Bunların yüzde 10’u “yarım kadın” tanımlamasından rahatsız olup seçimde AKP’ye oy vermezse, AKP 1.2 milyon oy kaybeder.

Olur mu dersiniz? Hiç sanmam. Umurlarında olmaz. Olsa bugüne kadar olurdu. Tersine; yeni seçmenlerin de katkısı ile artar.

İşte sana tepki!

Soru: Böyle bir toplumu yönetmek, yönlendirmek zor mudur?

 

Düşünen Adam