• Esnafa Kredi

Başbakan açıkladı. Esnafa uygun koşullarla kredi verilecekmiş.

İyi de esnaf bu kredi ile neyi düzeltecek? AVM, süper market vahşeti sürerken, artarken alacağı kredi ile esnaf sadece borçlarını kapatır. İşini sürdürebilmek için -inanmasa bile- düzlüğe çıktığını düşünür!

Oysa gerçek olan; “ büyük sermayenin bile büyük bakkal olduğu bu düzende, esnafın ticari hayatın ‘ikinci sınıf’ oyuncusu konumuna düştüğü, bu yüzden işini yürütemediği, borca girdiği, krediye muhtaç hale geldiği, iflas ettiği ya da etmek üzere olduğudur”. Bu koşullarda esnafın işini bırakın büyütmeyi, devam ettirebilmesi mümkün değildir. Esnafın yok olması ekonomide gelir dağılımındaki eşitsizliğin daha da büyümesidir.   

Sabahtan akşama kadar müşteri bekleyen esnaf “gizli işsiz”dir.

                                                                      ***

 • Tutsak Sunucu

 Yalaka kanaldaki söyleşi programının “tutsak yöneticisi”, her zaman olduğu gibi önceden hazırlanmış şablon soru ve cevaplarla program yaptığını sanıyor!

Söyleşinin konusu; “CHP’nin seçimlerde neden istediği oyu alamaması”.

Konuşmacılardan “ikinci Cumhuriyetçi” geçineni; “Cumhuriyet Devrimlerinin CHP’nin Türkiye’yi yönettiği dönemde, toplumun mutabakatı olmadan, tepeden inme yapıldığını, bundan dolayı halkın CHP’ye güvenmediğini…”çok bilmiş havalarda anlatıyor. “Tutsak Sunucu” da söylenenleri tekrar ettikten sonra sözü diğer konuşmacıya vererek programa katkıda bulunduğunu sanıyor! Aslında süre dolduruyor.

Oysa “ikinci Cumhuriyetçi”ye; “peki, sizce devrimlerin yapılmış olması doğru değil miydi”diye sorsa  konunun özüne inmiş olmaz mıydı?

Olurdu ama işinden de olurdu! “Olmak ya da olmamak”. İşte bütün mesele bu!

Bu tür sunucuların, konuşmacıların çocukları şimdi ve gelecekte anne ve babaları ile “gurur” duyuyorlar mı, duyacaklar mı?                                                                       

                                                                         ***

 • Mülteci Çıkmazı

Türkiye; mülteciler konusunda içinden çıkılamaz, sonuçları belirsiz, olumsuz bir noktaya gelmiş durumda. İşte hemen akla gelen sorular:

 • mülteci kabulü ne kadar sürecek, bu konuda bir sınırlama düşünülüyor mu?
 • gelenlerin Türkiye’ye yüklediği maddi külfet nerelerden kısıntı yapılarak karşılanıyor?
 • sayıları üç milyona dayanan mülteciler bu düzeyde kalsalar bile, son iki yılda iki yüz bine yakın

        çocuk sahibi oldukları düşünüldüğünde beş yıl, on yıl… sonra kaça ulaşırlar?

 • mültecilerle birlikte Türk insanının zaten kötü olan yaşam, çalışma koşulları (iş güvenliği, ücretler, iş emniyeti…) olumsuz etkilenmez mi?
 • güç şartlarda yaşayan mülteciler potansiyel suç unsurları değil midirler?

Mülteci sorunu ile baş edebilme konusunda AB; Türkiye’yi bir “partner” değil, “tampon” olarak görmekte, para vererek Türkiye’yi “mülteci bakıcı” konumuna sokmak, kendisini uzak tutmak istemektedir. Mülteci politikasını; “duygusal” olmak yerine “akılcı” ve “gerçekçi” davranmak “, önce can, sonra canan” anlayışı ile şekillendirmektedir.

Avrupalı; kendisini kullanacak değil, kendisine-siyasi/ekonomik/sosyal- yarar sağlayacağını düşündüğü yabancıları ülkesine “mülteci” olarak kabul eder. Sömürgecilik dönemlerinden gelen anlayışı ve uygulaması böyledir.  

 • Suriye Bataklığı
 • Rusya’nın Suriye’de uzun süre fazla öne çıkmamasının ardından beklenmedik şekilde aktif rol  

       üstlenerek siyaseten ve askeri gücüyle Esat’ın yanında durması,

 • ABD’nin buna karşı ciddi tepki koymayışı,
 • Rusya’nın Suriye’deki operasyonları sonucu Türkiye’nin başındaki mülteci sorununun daha da       

       büyümesi…

   Türkiye’nin başına “çorap örüldüğünün  belirtileri değildir” denilebilir mi? Denilemezse, ne denir? 

   Düşünen Adam