Ligde son iki haftayı deplasmanlarda geçiren takımımız önce lig sonuncusu Yalova’ya yenildi, ardından da Ankara deplasmanında OGM Orman spora yenilerek hem playoff için eline geçirmiş olduğu sıralama avantajını kaybetti hem de deplasmanlardaki kazanma alışkanlığını yitirdi. Ama tabiî ki burada sezon öncesine de dönmem gerekecek çünkü Gani Laval transferi için ne yazmıştım hatırlayanlarınız vardır mutlaka ; hiçbir sezonu tek takımda bitiremeyen,   euroleague oynamış sorunlu bir oyuncuyu tercih etmek, pimi çekilmiş el bombası ile dolaşmak gibi demiştim..!!! Maalesef dediğimizin çıkması hoşumuza gitmese de olan oldu artık. Şu aşamada yapılacak en mantıklı transfer ise takımın en problemli yerine yabancı getirmek olmalıdır. Gökhan’ın, Gani Laval olmadığı zamanki performansı ortalama son maçtaki gibi olursa ve Enver Ekmen’in yerine de oraya katkı yapacak bir Türk oyuncu takviyesi yapılırsa öncelik 5 numara pozisyonu olmamalı derim. Ya tam bir 3 numara alıp sayı makinası getireceksin, ya da 3-4 oynayabilen uzun boylu biraz da güçlü bir oyuncu getirip match-up bozacaksın.

Yalova deplasmanında da Ankara deplasmanında da takımımızı oyuncularımızı ve oynadıkları basketbolu özellikle savunma kısmında tanımak mümkün değildi. İki maçta toplam 8 periyot oynandı ve takımımız hücüm performansı olarak da sadece birer periyot rakiplerine üstünlük kurabildi. Hal böyle olunca maçları kazanabilme şansın ortadan kalkıyor ve bu iki deplasman takımımızdan çok şey götürdü. Zorlu deplasmanlardan bile galibiyetle dönen takımımızın bu iki sıradan takıma karşı üst üste aldığı bu mağlubiyetler eski özgüveni kaybettirdi. Tabiî ki  bundan sonraki deplasmanlara daha özgüvensiz çıkma sorununu teknik ekip halledecektir elinden geldiğince diye düşünüyorum ancak bir an önce Gani Laval sorununu çözüp yeni bir yabancı getirmek zorundalar ve sezon başı yaptıkları riskli ve yanlış hamleyi umarım tekrarlamayacakları bir seçim yapabilirler. Haftasonu Kurtdereli’de bir diğer Ankara temsilcisi Ankara DSİ ile oynayacağız. Rakibimiz düşme potasının sadece 1 galibiyet üzerinde olan zayıf bir rakip olmasına rağmen bize sorun yaratabilecek bir takım kurguları var. Eğer iyi ve doğru bir yabancı oyuncu transferi yapılılırsa sorunsuz ve rahat geçen bir maç olur düşüncesindeyim.

 

GÜRESPOR’DA “EKİN BAŞ” DÖNEMİ

Sonunda beklenen hamle geç de olsa geldi. Sezon başında sevgili Zafer Kalaycıoğlu’nun tavsiyesi üzerine anlaşılan Ömer Buharalı da Güre’den gelip geçenler kervanına katıldı. Sezon başında yine “ben demiştim” olacak ama ; bu ligi ve oyuncularını tanımayan bir antrenör ile hem başarılı olma şansınız yok hem de transferlere olduğundan daha fazlasını harcarsınız demiştim ve ne dediysem çıkıyor. Bana Ömer hoca ligi tanımasa da yardımcı antrenör Barış tanıyor ve birlikte yapacaklar transferleri denilmişti ; eğer bir fatura kesiliyorsa ligi tanıdığını söyleyip başarılı olamayana da kesilmeli ama maşallah iki sezondur önündeki antrenörler gelip giderken kendisi sabit kalıyor. Bunun nedenini de merak etmiyor değilim açıkçası, biri bana yardımcı antrenörün neden sürekli takımda kaldığını da açıklarsa sevinirim. Maalesef ki her dediğim çıkmasına rağmen ve bu takımın iyiliğini düşünüp istememe rağmen beni bir kez olsun dinlemek yerine, buradan olmayan ve tek dertleri buraya gönderecekleri antrenörler üzerinden nemalanmak olan ve seçim zamanı geldiğinde Kamil Saka’ya hiçbir şekilde oy atamayacak olanların daha değer verildiği bir döngü ne kadar daha hüküm sürecek merak ediyorum. Yapılan her yanlış hamle Edremit’imizin parasını her sene sokağa atmaktır. Artık şunu net olarak anlamalılar ki ne dışarıdan yönlendirme antrenörlerle bu işi yapabildiniz ne de daha az paralara daha çok iş yapabileniyle çalışabildiniz. Çevrenizde size hizmet etmek ve harcadığınızdan çok daha azını harcayıp lige çıkabilecek antrenörler varken sizler yanlış kişilerin yönlendirmelerine kanmamalısınız artık!!! Umarım bu sezon milat olur ve umarım Ekin Baş kaldığı yerden güzel bir şekilde devam ederek takımı lige çıkartır yoksa bu sene de trilyonlar çöpe gidecek. Ekin Baş, Gürespor kariyerinden sonra basamakları hızla tırmandı ve lig şampiyonluğu apoleti dahi taktı ancak sonra birden o basamakların en tepesinden düştü ve şimdi o basamakları yine Edremit Belediyesi Gürespor ile tırmanma vakti. Evine hoş geldin Ekin Baş ve umarım doğru hamleler ile senden öncesini heba edenlere bu seneyi heba ettirmezsin…

Haftaya tekrar görüşmek dileğimle sevgiyle ve basketbol ile kalın, hoşçakalın…