İngiltere’nin yeni Ankara Büyükelçisi Sir Dominick Chilcott Türkiye ile İngiltere arasındaki müttefiklik bağlarının her geçen gün geliştiğini, Türkiye’nin İngiltere’nin “vazgeçilmez” ortağı olduğunu vurguladıktan sonra açıklamasında en duyarlı konuya da değinmiş YPG ile ilgili olarak “naif değiliz. YPG ile PKK arasında çok yakın bağlar var” açıklamasını yapmıştır. (Hürriyet, İpek Yezdani, 12 Mayıs 2018)

Bu ilginç haberi okuduktan yaklaşık bir ay önce İngiltere’de ana muhalefetteki İşçi Partisi’nden bir heyetin PKK’nın Suriye’deki uzantısı olduğu bilinen PYD/YPG’yi ziyaret ettiği, bu ziyaretin Nisan ayının (2018) ilk haftasında gerçekleştiği basın haberlerinde yer almıştır. (Sözcü, 5 Nisan 2018)

İngiliz milletvekilleri Maurice Glasman ile Llyod Russel Moyle’nin yer aldığı parlamento heyetinin önce Mardin’in Nusaybin ilçesine komşu olan Suriye’nin Kamışlı kentine gittiği, ardından da 4 Nisan 2018 günü Şanlıurfa’nın karşısındaki Kobani’ye geçtiği haberde bildirilmektedir.

İngiliz milletvekillerinin aralarında örgüt lideri Salih Müslim’in de bulunduğu YPG/PYD heyeti ile bir araya geldiği, görüşmelerden sonra İngiliz milletvekillerinin kimi teröristlerin mezarlarını da ziyaret ettikleri aynı haberde yer almaktadır. (Sözcü, 5 Nisan 2018)

İngiltere’nin geçmişte olduğu gibi günümüzde de Ortadoğu’daki büyük satranç oyununda en önemli oyunculardan biri olarak öncülük görevini üstleneceğinden kuşku duyulmamalıdır.