tarik @ politikam.com

AK Parti İl Başkanı Hasan Demiraslan muhtemelen kaytan bıyıklarını taramakla meşgul.

Öyle olmalı ki, emri altındaki ilçe başkanlarının parti disipliniyle örtüşmeyen uluorta yaptıkları açıklamaları göremiyor!

Kendisine hiç yakışmadığını düşündüğüm o ergen bıyıklarını ayna karşısında uzun uzun süzüp sıvazlarken, yine bir ilçe başkanının önce parti hukukuna, sonra genel hukuka mugayir, kişiye özel, adrese teslim açıklamalarını yorumlamaya fırsat yaratamıyor besbelli.

Gerçi yoruma gerek yok; direkt disiplin işlemi uygulamak şart.

 

***

BANDIRMA İLÇE BAŞKANI’NIN SÖZLERİ

AK Parti Bandırma İlçe Başkanı Alp Bostancı.

İki yüz elli üyeyle dört yüz delegeyi seçme başarısını(!) gösteren İlçe Başkanı, on bin civarında üyeye sahip Bandırma’da, bu üyenin onda birini bile sandık başına getiremediğine bakmıyor.. Hukuk temelinden yoksun delege seçimini “şeffaf ve demokratik bir seçim oldu” diye lanse ediyor.

Buraya kadar kabullenilebilir.. Sonuçta parti içi bir mevzudur; üye olmayanı çok ilgilendirmez.

Ama, iktidar partisinin İlçe Başkanı sıfatıyla parti içindeki tüm kademeler ve yerel yönetim erkleriyle uyumlu bir çalışma ortamı içinde olmak gereklilikken.. Parti içi kliklerin, grupların bir tarafında saf tutup, Büyükşehir Belediye Başkanı’nı rüşvetçilikle, partilileri iş takipçiliğiyle, ikbal peşinde koşmakla, FETÖ’ye hizmet etmekle itham etmesine ne demeli?

 

***

ALP Bostancı’nın bu açıklamalarını nerede okuduk?

Bandırma basınında delege seçimleri sürecinin ötesinde bu açıklamalar yoktu.

Ekspres Gazetesi yazarı Engin Arıcan’ın geçen gün yayımlanan yazısında okuduk.

Nerede okumuşuz?

Ekspres’te.

..ki,  bu gazete için ‘arkasında Edip Uğur var” dersiniz.

Bu ne demokrat bir çizgi ki, Bandırma İlçe Başkanı’nın o sözlerine yer verebiliyor Ekspres Gazetesi.

 

***

KIRCI’YI KORUYOR, UĞUR’A SALLIYOR…

DİYOR Kİ Alp Bostancı:

“Milletvekilimiz Sema Kırcı’ya yönelik ilk günden beri ağza alınmayacak belden aşağı küfürler edenler, her hareketini uygunsuz biçimde eleştirenlerle bizim işimiz olmaz.”

Sema Kırcı eleştiriden münezzeh mi?

Belden aşağı sövgü faslına gelirsek; hiç öyle şeyler duymadık. Eylemsizliğiyle, ya da parti tabanına ters gelen eylemleriyle eleştirilmişliği var ama.. Belden aşağı eleştiri hiç denk gelmedi; belki gözümüzden kaçmıştır.

Bostancı, Milletvekili Ali Aydınlıoğlu için de aynı tepkiyi veriyor.. Kırcı ve Aydınlıoğlu’na arka çıkıyor, Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur’u, eski Milletvekili Cemal Öztaylan’ı eleştiriyor.

Hatta eleştirinin ötesine geçiyor.

Hani Kırcı için “belden aşağı vuruyorlar” diye tepki gösteriyor ya..

Edip Uğur için aynı şeyi kendisi yapıyor.

Bakın ne diyor:

“Edip Bey F.D.’nin eline para tutuşturup karşımıza çıkarıyor. Koca Büyükşehir Belediye Başkanı Bandırma’ya geldiğinde bir tek F.D. karşılıyorsa ortada bir sorun var demektir.”

Edip Uğur’un Bandırma’ya gidişlerinde karşılama sorunu yaşadığını sanmıyorum.

Bostancı “bir tek F.D. karşılıyor” diyorsa..

Demek ki İlçe Başkanı olarak kendisi de Uğur’un Bandırma programlarında yer almıyor.

 

***

O açıklamalar, sırf bu yönüyle bile belaltı vuruştur.

 

***

ÖZTAYLAN MUHALEFET EDİYORSA

VARDIR BİR SEBEBİ

BOSTANCI, Cemal Öztaylan için de şunu söylemiş:

“Başından beri her şeyimize muhalif.”

Öztaylan, Bandırma’nın en tecrübeli politikacılarından biridir. Belediye Başkanlığı, Milletvekilliği yapmış, Bandırma’yı yönetmiş bir siyasi karakterdir. Eleştiriyorsa, muhalefet ediyorsa, bundan ders çıkarmak gerekmez mi?

“Partimiz üzerinde kimsenin hegemonya kurmasına izin vermeyiz” demiş Bostancı.

Kırcı ve Aydınlıoğlu kiliğine teslim olmuş haliyle, bu ekibin Balıkesir’de partinin üzerinde bir hegemonya oluşturma arzusuna “eyvallah” diyeceksin..

Sonra,  “partimizin üzerinde kimsenin hegemonya oluşturmasına izin vermeyiz…”

Oldu mu şimdi?

 

***

PARTİ MÜFETTİŞİ YOLLAYIP

İFADE ALDIRTACAK SÖZLER

EDİP UĞUR kurt siyasetçidir.. Bu tür ithamları, eleştirileri kendi yöntemleriyle göğüsler, cevabını verir, haddini bildirir.

Ya partililer?

Engin Arıcan’ın Ekspres’teki yazısında, Bostancı’nın şu ifadelerine yer veriliyor:

”Bu partiyi ve davamızı şunun bunun arzusuna bağlı maceralara taşıma hakkımız yok. 16 Nisan referandum sonuçları ortada. Gönen ve Susurluk’ta yerel yönetim bizde olmasına karşın referandum sonuçları biliniyor. Parti olarak silkelenmek, birlik ve beraberliğimizi gözetmemiz gerekiyor. Partimiz ihale takipçilerinden, siyasal ikbal peşinde koşanlardan, rüşvet ve cinselliği bile kullanarak yer tutmaya çalışanlardan, iktidar partisi olmamızın avantajlarını kullanıp oraya buraya  yakınlarını yerleştirmeye çalışanlardan, iş takipçiliği yapanlardan, bizimle birlikte demokrasi nöbetlerinde bayrak sallayıp öte yandan FETÖ’ye hizmet edenlerden kurtulmak zorundayız.”

Tamam, içsel bir sorgulama her zaman gerekir. İçeride sıkıntı varsa, bunu dillendirmekte de fayda var. Parti içi demokrasinin gelişmesi açısından mühim.

Ama ortaya karışık bir suçlama paketi yapıp isim vermeden, adres göstermeden, tüm tabanı töhmet altında bırakacak türden demeçler verirsen..

Bunu bir de basın yoluyla yapıp, İlçe Başkanı olduğun partiyi kamuoyunun gözünde küçük düşürürsen..

Ne bileyim, kendi tabanını FETÖ’ye hizmet etmekle falan suçlarsan..

Partilini, “cinselliği kullanarak yer tutmaya çalışanlar” ithamıyla linç edersen..

Önce partinin İl Başkanı, sonra Ankara’dan gelecek iki parti müfettişinin “ne diyorsun arkadaş” sualiyle muhatap olmak zorunda kalmalısın.

 

***

İL BAŞKANI DA BOSTANCI İLE

AYNI PARTİ İÇİ KLİKLE HAREKET EDİYOR

İL Başkanı Hasan Demiraslan’ın Ekspres’teki yazıyı okuyup okumadığını bilmiyorum.

Okumadıysa, bizim yazı vesilesiyle haberdar olmuştur artık.

Mevzuyu bir incelesin derim.

..ve fakat, parti içindeki gruplaşmanın bir ayağı değil mi kendisi de?

Edip Uğur ve efradının parti içindeki etkinliğini bitirmek için türlü çeşitli yönteme başvuran kliklerle birlikte hareket etmiyor mu?

Kâh kulislerden, kâh gazete manşetlerinden, kâh sohbetlerden çıkardığımız sonuç; iktidar partisi İl Başkanı’nın bu kliklerin hegemonya hevesine ortak olup, onların güdümünde ikbal beklediğidir.