Normal sezonun sonuna gelindiği TKBL’de playoff maçları Salı günü oynanan maçlar ile başladı. Süper lige çıkma yolunda iki önemli takım playoff ilk turunda eşleştiler ve bu eşleşme erken final olarak adlandırıldı. Bu eşleşmede saha avantajı Edremit Belediyesi Gürespordaydı. Salı günü Edremit Spor Salonunda oynanan serinin ilk maçı büyük heyecana sahne oldu.

Maça hızlı başlayan rakip Elazığ İl Özel İdare oldu. Maçın hemen başında 5-0’lık seri ile başlayan Elazığ ekibi çok motive bir görüntü çizdi. Sonrasında toparlanan ev sahi takımımız 10-1’lik bir seri yakaladı ve 10-6 öne geçti. Maç boyu bu iki takımın lehine olan serilerin çok yaşanacağı maçın başından belliymiş. Çünkü takımımızın bu serisine rakip Elazığ takımı periyodun kalan bölümünde 13-2’lik başka bir seri ile karşılık verdi ve durumu lehine çevirip 19-12 ile periyodu önde kapattı.

İkinci periyoda da iyi başlayan rakip Elazığ oldu. Tuğçe İnöntepe, Nihan Demirkol ve Başak Altunbey’in özellikle hücumdaki etkinliği ile farkı giderek açtılar ve bu periyodun ilk bölümünde skor 31-19’a geldi. Bu sürecin sonunda takımımızın aldığı mola sonrası yine etkili olan takımımız skoru 31-27’ye getirince bu sefer molayı rakip Elazığ aldı. Bu sefer de moladan etkili dönen rakip Elazığ periyodun son bölümünü iyi oynayarak devreye 40-29 önde girdi.

İkinci devreye daha efektif başlayan takımımız aradaki farkı eritip skoru 44-42’ye kadar getirdi ve rakibe mola aldırdı. Bu molaya kadar çok etkili bir oyun sergileyen takımımız mola sonrası bir anda yine duraklamaya girdi ve toparlanan Elazığ yine oyun üstünlüğünü ele alıp farkı periyodun sonunda tekrar çift hanelere taşıdı ve son periyoda 61-49 önde girdi.

Son periyoda gelene kadar çok fazla serilerin yaşandığı, heyecan dolu ve seyir zevki güzel olan maçta son periyoda iyi başlayan ve yine bir seriye imza atan takımımız maçı 63-61’e getirdi ve maça ortak oldu. Bu bölümden sonra küçük seriler gelse de genel olarak karşılıklı basketler ile geçildi. Son bölümde özellikle iki takımda çok sayıda hata yaptılar. Maçın son dakikalarında ise heyecan tavan yaptı. Farkı son bölüme girerken iyice eriten takımımız özellikle son dakika içerisinde daha az hata yaparak maçta ilk defa öne geçti 77-76.  Maçın bitimine 18 saniye kala öne geçen takımımız rakibine son molayı aldırdı. Mola dönüşü rakip topu oyuna sokarken yaptığı hata sonrasında top kaybı yaptı ve top takımımıza geçti ve büyük bir avantaj elde etti. Faul hakkı dolmayan rakip taktik faullerle önce hakkını doldurdu ve maçın bitimine 7 saniye kala da takımımızın guardı İlsu Darıcıoğlu’nu faul çizgisine gönderdiler. İlsu iki serbest atıştan da faydalanamayınca rakibin 7 saniyede sayı bulmak için hızlı çıkması gerekiyordu. Zaten ribaund pozisyonunda bu sürenin bir kısmını kaybeden rakip oyuncular orta saha çizgisine yaklaştıklarında kalan süre 2.5 saniyeydi ve takımımızın da 2 taktik faul yapma hakkı olduğu için bu sırada takımımızdan Hande Çelebi rakibine kesinlikle sert olmayan ve tamamen taktik icabı yan tarafından yaptığı faul sırasında rakip oyuncunun karşısında başka bir oyuncumuz ve savunma kısmında da bir başka oyuncumuz daha olmasına rağmen maçın ikinci yardımcı hakemi Mustafa Candemir Tabak bu faulu sportmenlik dışı faul olarak nitelendirince daha faul hakkımız dolmadan rakip Elazığ faul çizgisine geldi ve 2 serbest atıştan sonra da topu tekrar kullanma hakkına sahip oldu. İki serbest atışın ikisinden de skor üretince 78-77 öne geçti ve zaten 2.5 saniye kaldığı için de topu oyuna sokarak maçı bitirip bu zevkli olduğu kadar önemli maçtan deplasmanda galibiyet çıkarmayı başardılar. Yarın yani Cuma günü Elazığda oynanacak serinin 2.maçını da Elazığ’ın kazanması halinde seriyi 2-0’a getirip bir üst tura adını yazdıracak. Bu nedenle takımımızın deplasmanda kazanıp seriyi son maça ve Edremit’e taşımaktan başka şansı yok…

Haftaya tekrar görüşmek üzere sevgiyle ve basketbol ile kalın, hoşçakalın…