Lozan

Doksan üç yıldır Lozan hakkında bırakın yorum yapmayı; konuşmayan, yazmayan, ismini dahi duymadığımız “çokbilmiş kapı kulları” tam bir “ekip ruhu” ile Cumhuriyet’in kuruluş belgesi Lozan Anlaşmasını- Ege Denizindeki on iki ada takıntısına sıkıştırarak- kötüleme, küçümseme yarışına giriverdiler!

Anlaşma kavramının “olmazsa olmazı”; birden fazla tarafın uzlaşması gereği” realitesini bilmezden, görmezden gelerek…

Bu kadar önemli bir anlaşmanın “hezimet” olduğunu doksan üç yıl aradan sonra bir günde görebilmek ise ayrı bir “meziyet”, açıklayabilmek ise ayrı bir “cesaret” olmalı!!!

Emir kulu medyamızın sözlü ve yazılı yayın organları da bu “çokbilmişleri” bülbüller gibi öttürme yarışına girdiler. Hizmetlerinin karşılığını mutlak almışlardır, alacaklardır. Onlarla gurur duymamak mümkün mü?

Ancak; Lozan’ın “hezimet” olduğunu açıklayabilmek için doksan üç yıl bekleyen bu arkadaşlar şimdi söylemeliler:

ı) Bu “hezimet”i zafere çevirebilmek için ne(ler) yapılmalıydı, şimdi ne(ler) yapılmalıdır?

ıı) Bu “hezimet”i hazırlayanlar hayatta olmasalar bile haklarında ne tür idari ve adlî işlemler yapılmalı ki milletin gözünde kazandıkları saygı ve sevgi tamamen unutturulsun, kaybolsun?

Şimdi herkes kendisine, çevresine sormalı: “Bu tartışmadan kim(ler) ne kazandı, ne kaybetti”?

Maksat üzüm yemek mi yoksa bağcı dövmek mi?

Bir sonraki hamle; “Cumhuriyet bir utançtır, enkazdır” kampanyası olursa şaşılmaz! Nasıl olsa “emir almış, kurs görmüş” kişiliksiz medyamız var!  

                                                                           ***

Hukuk, Yargı ve Yargıçlarımız

Türk Yargısı; gündemi izlemek ve düşünmek bilincine, sorumluluğuna sahip olanları şaşırtmaya, düşündürmeye devam ediyor.

Son yedi sekiz yılda neler gördük, yaşadık… İşte bazı örnekler:

Ergenekon/ Balyoz hukuk facialarını hatırlayın.

On binlerce sayfalık iddianameler, delil adı altında dosyalara konulan sahte belgeler. saçma sapan söylemler, olaylar…

Tamamı “ölü doğmuş çocuk” misali davalar, komedi türü tiyatroluk duruşmalar…

Şimdi FETÖ belası o savcılar da, yargıçlar da, gazeteci bozuntusu televizyon bülbülleri de kayıplara karıştı. Sadece başları dik yargılananlar ve onların avukatları saklanmıyorlar.   

Yanlış hesap Bağdat’tan döndü ama olan TSK’ya, şerefli, vatansever insanlara oldu. Önce sağlıklarını, sonra hayatlarını kaybettiler.

Sel gitti, kum kaldı… O selin sürüklediği çöpler ve ardında kalan pırıl pırıl kumlar…


***
Rüzgâr Çetin

Alkollü araç kullandı, tek taraflı trafik kazası yaptı, görevleri başındaki bir polisin ölümüne, bir polisin de yaralanmasına sebep oldu.

Dokuz ay tutuklu kaldıktan sonra “topluma kazandırıldı”! Artık serbest ve aramızda…

Konuyu sulandırmak için öldürdüğü polisin eşinin şikâyetini geri çekmesini gündeme getirdiler. Çok kişi de kadına kızarak “rahatladı!” Tıpkı“cambaza bak, cambaza” misali…

Sinemacı Sinan Çetin’in oğlu Rüzgâr Çetin, adaletin üzerinden “rüzgâr” gibi geçti. Baba oğul gerçekten “çetin” mişler!


***
Şortlu Kadın

Dünya kenti olduğu söylenen İstanbul’da, Belediye otobüsünde saldırıya uğradı, tekmelendi, otobüsteki yolcuların hiç birisi ses çıkarmadı!

İki ayaklı saldırgan yaratık; “cinsel taciz değil, dini inançlarıma ters düştüğü için yaptım” diyerek kendisini savundu!

Tutuklandı, iki gün sonra serbest bırakıldı, sonra tekrar tutuklandı! Her şey bir hafta içinde verilen yargı kararları ile oldu! Daha fazla söze gerek var mı?


***
Fatih Terim

İzlanda dönüşü hava alanındaki görüntülerini izleyemeyenler için özettir: “mahalle kabadayısı edası içinde, yaka paça darmadağın, ağzındaki sakızla geviş getirerek, çevresindekilere kaş göz hareketleri ile seslenen bir “futbol direktörü”!

Düşünen Adam