ABD’nin tüm dünyanın tepkisine karşın İsrail’in başkenti Tel Aviv’deki Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması, açılış törenine ABD Başkanı Trump’ın kızı ve damadının katılması, ardından Trump’ın bu gelişmeyi “Harika bir gün” şeklinde tanımlaması bölgede gerilimin giderek tırmanacağını göstermektedir.

14 Mayıs gününün İsrail devletinin 70. kuruluş yıldönümüne rastlaması, İsrail Başbakanı Netanyahu’nun “Kudüs İsrail’in ebedi ve bölünmez başkentidir” şeklindeki açıklamasıyla 14 Mayıs günü Gazze’de tam bir katliam yaşanmış, İsrail askerlerinin acımasızca saldırısı sonucu 61 Filistinli yaşamını yitirmiş, 2700 kişi de yaralanmıştır.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın İsrail-Filistin ihtilafında ABD’nin arabuluculuk rolünü kaybettiğini açıklaması, Trump yönetimince önerilecek hiçbir barış anlaşmasını kabul etmeyeceklerini ifade etmesi, “İsrail’i durdurun” şeklindeki çağrısının uluslararası alanda ne ölçüde etkili olacağı belirsizliğini korumaktadır.

İsrail Başbakanı Netanyahu, iç politikada sorunlar yaşarken ABD Başkanı Trump’ın İsrail’i cesaretlendiren şiddetten yana bir politika izlemesi, Kudüs’teki yeni ABD Büyükelçiliğinin açılış törenine kızı ile Musevi kökenli damadını göndermesi dikkat çekicidir.

Türkiye’de gerek hükümet, gerek muhalefet Gazze katliamını şiddetle kınamış, ülkemizde 3 gün süreyle yas ilan edilmiştir.

İsrail, ne acıdır ki Filistin’e geçmişte olduğu gibi günümüzde de aynı acıyı yaşatmaya devam edecektir.