Karesi Spor Basketbol takımımız maalesef Fahri hocadan sonra hiç tat vermez oldu. Fahri Güler gönderildikten sonra yerine playoff’ları garantilemek adına getirilen coach Gencer Baytimur ile şu ana kadar sadece 1 maç kazanabilen takımımız sahada da izlediğimizde bizi heyecanlandıran bir basketbol oynamayor. Oyun felsefesi ve sistemi açısından daha iyi bir basketbol seyrettirmek amacı ile yapılan bu değişiklik aşısının tutmaması ve takımdaki sporcular ile sürekli sorun yaşayan bir coach ve bu sorunlar neticesinde sahaya bile çıkmak istemeyen sporcular… Tüm bunların sonucunda geldiğimiz nokta ise kesinlikle gittiği döneme kadar bu sporcular ile 11 galibiyet alan Fahri Güler’e şükretmemizi gerektiriyor yoksa bu takım yeni oyun anlayışı ve yeni coach’u ile kesinlikle küme düşer ve 3 yıldır yapılan bütün emekleri heba edermiş.

Bu noktada yine yönetimimizi eleştireceğim çünkü sezon ortası yapılan böyle değişikliklerde uzun süreli bir sözleşme yapmak isteniyorsa bile sezon sonu uzatma opsiyonlu sözleşmeler yapılmalı ki o döneme kadar o hocanın neler yapabildiğini görüp sezon sonu bunu değerlendirip karar vermek doğru olan yönetim şeklidir. Herhalde kimse bana Gencer hocanın başarılı olduğunu söyleyemez kendi de dahil !!! Hal böyle iken bir sonraki sezon için kendisi ile devam etmek gibi bir şey kesinlikle olmamalı ancak kendisi ile yapılan 1.5 yıllık sözleşmenin neticesi ne olacak bakalım izleyip göreceğiz.

Şimdi sizlere farklı bir detaydan bahsetmek istiyorum ; Balıkesir’de oynadığımız son iki iç saha maçına gelemedim. Bildiğiniz gibi bayan basketbol liglerinde sporcu menajerliği yapıyorum. Ted maçı ile aynı güne denk gelen İstanbul’da kendi sporcularımın oynadığı b-önemli bir maç vardı ve bu yüzden gelemedim. Bandırma Kırmızı maçında da araba kullanamayacak kadar hastaydım ve bu nedenle gelemedim ancak maçı youtube üzerinden canlı yayında izledim başından sonuna kadar. Yani aynı salonda olduğu gibi “oturduğum yerden” izledim ve şimdi de yazıyorum. Oturduğum yerden kısmını özellikle tırnak içine aldım çünkü bazı kişilerin oturduğu yerden bizlere sallıyor dedikleri duyumunu aldım. Öncelikle belirtmek isterim ki bu kulüp kurulduğu günden bu günlere gelene kadar hep kendileri için oturduğum yerden yazdım. Benim ve gazetemin kendilerine olan desteğimiz ilk günden bu güne kadar sürmüş ve sürecektir ancak bunu görmezden gelmek de kusura bakmayın nankörlüktür. Oturduğum yerden yaptıkları doğru ve güzel işleri yazarken hiç serzenişte bulunmayanlar hata yaptıklarını, yaptıkları hatalar yüzünden playoff dışında kaldıklarını yazdığımda neden rahatsız oluyorlar anlamıyorum. Bu düşünce sahipleri bilmelidir ki eğer ben bunları yazıyorsam onların iyiliği içindir, yaptıkları yanlışları görüp tekrarlamamaları içindir. Unutulmamalı ki dostlar gerçeği saklamak yerine açıkça yüzüne söyler ki hataların farkına varılıp yanlışlardan uzak durulsun diye.

 Şimdi yine dostça diyorum ki ; aldığım bir duyuma göre önümüzde sezon için kendi kuracağı bir kadro ile Gencer Baytimur’a bir şans vermek niyetindeymiş yönetim. Fahri hoca ile aynı kadroya sahip Gencer hocanın performansı ortada iken ve Fahri hocanın bu takım ile kazanmış olduğu 11 maç olmasa Gencer hoca ile aynı oyuncularla ligden düşecek bir performans sergilediği bu kadar açıkken nasıl bir mantık ile kendisine bir şans vermeyi düşünebilirsiniz. Dediğim gibi dostça uyarıyorum sakın böyle bir hataya bir daha düşmeyin çünkü her şey apaçık ortada !!!

Maçı izlerken aldığım birkaç not var ve bu teknik detaylara geçelim biraz da… Öncelikle kendi sahamızda oynadığımız 4 periyotluk bir maçın hiçbir periyodunda rakibe üstünlük sağlayamamış olmak gerçekten büyük ayıp. Geldiği günden bu yana oynadığımız maçların geneline baktığımızda hiçbir rakibimizi doğru etüt edemediğimiz ve doğru kurgu ile sahaya çıkmadığımız ortada. Bandırma Kırmızı maçı özeline dönecek olursak ilk yarıda yaptığımız savunma ile rakibi ne içeriden ne de dışarıdan durdurabilecek bir şey göremedim. Zaten ilk yarıda yediğimiz 50 sayı da bunun göstergesi. Rakip genç, kaliteli,koşan ve enerjik sporculardan kurulu bir rakip ve basketbolu olması gerektiği gibi basit oynayan bir takım ve bu takıma aradaki farkı kapatmak adına ikinci yarıya tam saha baskı ile başladık. Bu baskı sonucu farkı 6 sayıya kadar indiren takımımızda Gencer hoca sporcularını hem biraz nefeslendirmek adına hem de rakibi biraz şaşırtmak adına nedense sete set savunmasına dönmek yerine, cezalandırılması kolay ve yorucu olan bu savunmaya devam etmesi sonucu fark hemen tekrar çift hanelere çıktı(11).  Daha sonrasında da 17 sayıya kadar çıktı bu fark. 6 sayıya kadar inen fark aynı periyot içerisinde 17 sayıya kadar çıkıyorsa ve bir antrenör buna müdahale etmek için 3 mola hakkından bir tane mola hakkını dahi kullanmıyorsa zaten kafa olarak maçtan kopmuş demektir!!! Aynı hoca maçın bitimine 3 dk kala oyuna Arber’i alıyor ve daha 1 dk geçmişken ve maç zaten 20 sayı iken bir tane savunma ribaundunu alamadı diye cezalandırıp hemen oyundan alıp güya cezalandırıyor ve yine seyircinin önüne atıp şov yapıyor. Aynı maç sonu basın toplantısında Şahin’in kendisinin oyuna girmek istemediğini söyleyip onu da bizlerin önüne attığı gibi ve aynı basın toplantısında Jerry Smith’i de süresiz kadro dışı bıraktığını ve takıma kesinlikle geri dönmeyeceğini söylerken yine sporcusunu suçladığı gibi. Burada bir gariplik var ama ; takıma sezon başından beri doğru düzgün hiç katkı sağlayamayan Umutcan aynı maçta sağ dipten potamıza şut atılırken potanın sol tarafında rakibine boxout yapıyor, pota ile rakip arasına giriyor ve topa bakıp rakibi arkasına almak yerine ilk basketbol öğretilirken 6-7 yaşındaki çocukların yaptığı gibi topa ve potaya arkası dönük rakibe yüzü dönük yaptığından rakip çemberden sekip kendisine doğru gelen topu rahatlıkla Umutcan’ın üzerinden alıp sayı ile sonuçlandırıyor hücum ribaundunu. Arber’e doğru boxout yapmasına, maçın bitimine 2 dk kalmasına ve farkın 20 sayı olmasına rağmen oyundan alan ve kenarda azarlayan Gencer hoca aynı tepkiyi çocukça bir hata yapan Umutcan’a göstermiyor, gösteremiyor acaba neden !!!

Her neyse oturduğum yerden belirtmek isterim ki bu sezon playoff oynama şansımız bağıra bağıra elimizden alındı. Umarım önümüzdeki sezon öncesi başarısız olduğu gün gibi ortada olan Gencer hocanın sözleşmesi feshedilir ve doğru bir yapılanma ile sezona başlanılır.

Haftaya tekrar görüşmek üzere sevgiyle ve basketbol ile kalın, hoşçakalın…