FIBA Avrupa tarafından 40’ıncısı düzenlenecek olan şampiyona Finlandiya, İsrail, Romanya ve Türkiye’nin ev sahipliğinde düzenlenecek. 2017 Avrupa Basketbol Şampiyonası (EuroBasket 2017), 24 ülke takımının katılımıyla gerçekleşecek. Çekilen kuralar sonucunda belirlenen 4 gruba öncelikle ev sahibi olacak 4 ülkenin takımları dağıtıldı ve her ev sahibi ülke grup maçlarını kendi ülkelerinde oynayacak. Kuralar sonunda gruplar ve maçların oynanacağı salonlar şu şekilde oldu ;
A Grubu – Finlandiya Helsinki Arena
Slovenya, Yunanistan, Fransa, Polonya, İzlanda, Finlandiya

B Grubu – İsrail Tel Aviv Arena
İsrail, İtalya, Ukrayna, Gürcistan,  Almanya, Litvanya

C Grubu – Cluj-Napoca Polyvalent Spor Salonu
Romanya, Çekya, Karadağ, Macaristan, İspanya, Hırvatistan

D Grubu – İstanbul Fenerbahçe Arena
Türkiye, Belçika, İngiltere, Letonya,  Rusya, Sırbistan


A Grubu ve B Grubunun oynayacağı maçlar 31 Ağustos’ta,  C Grubu ve D Grubunun maçları ise 1 Eylül’de başlayacak. 7 Eylül tarihinde grup aşaması tamamlanacak olan şampiyonanın final aşaması 9 Eylül tarihinde İstanbul’da başlayacak. Final maçı ise 17 Eylül 2017 tarihinde oynanacak.  En son 2015 yılında düzenlenen şampiyona NTV Spor ekranlarından ve resmi sitesinden canlı yayınlanmıştı. Fiba tarafından yapılan açıklamaya göre bu yılda canlı yayınlar NTV Spor ekranlarından izlenecek.

 

Basketbolda 40’ıncısı düzenlenecek Avrupa Şampiyonası’nda 23 kez mücadele eden A Milli Takım, 165 maçta 66 galibiyet, 99 yenilgi aldı. Milliler, Avrupa şampiyonalarında en farklı galibiyetini 1955’te Danimarka karşısında 49 sayı farkla elde etti. A Milli Takım, Avrupa Şampiyonası tarihinde en farklı yenilgisini ise 1993’te Hırvatistan’a 50 sayı farkla mağlup olarak yaşadı.

 

Kurban Bayramının 1.günü başlayacak turnuva umarım takımımız için bayram havasında başlar ve bayram havasında sonuçlanır. Açıkçası daha önceki turnuvalara nazaran daha iddiasız olarak katılıyoruz bu turnuvaya ve bence grubu 2 yada 3. sırada tamamlarsak ve sonraki 16 eşleşmesinde güzel bir eşleşme yakalarsak çeyrek final görmek takımımız için iyi olur. Ondan sonrası da seyircimizle bütünleşme kısmı olacaktır ve seyirci ile bütünleşince her şeyi yapabilecek bir ülkenin Türk Milli Takımı her zaman tehlikeli olur her rakip için. Ülkemizde sonuçlanacak bu turnuvada umarım en iyi eşleşmelerle iyi ve mücadeleci bir milli takım seyrederiz.

 

Takımımız Karesispor’a da bir parantez açıp yazımı öyle bitirmek istiyorum. Afyonda düzenlenecek olan Zafer Kupasında takımı hazırlık dönemi sonrasında ilk defa görebilecek olan antrenörümüz Fahri Güler, hem oyuncularının ve taktiklerinin durumunu hem eksiklerini hem rakiplerin performanslarını görecektir. Umarım takımımız için sakatlıksız geçen güzel bir turnuva olur.

 

Yazımı sonlandırmadan önce sizlerden belli bir süre ayrı kalacağımın bilgisini de vermek istiyorum. Önümüzdeki hafta sonu 9 Eylül’de evleniyorum ve düğünüm olacağı için son günlerinde yazamayacağım, sonrasında da balayında olacağımdan dolayı sizlerden 2 hafta uzak olacağım 18-22 Eylül hafta içi sizlerle tekrar görüşmek üzere sevgiyle ve basketbol ile kalın hoşçakalın…