Türkiye Basketbol 2.Ligi Final Grubu 10.Hafta Karşılaşması olan Karesispor-Antalyaspor müsabakasını Karesispor 68-56 kazanarak Türkiye Basketbol Ligine yükseldi. Kazanan tarafın lige yükseleceği ve ligdeki son 40dk olduğundan büyük önem taşıyan karşılaşmayı takımımız, özellikle tribün olaylarının ateşlediği seyircilerin o ana kadar ki ölü toprağını üzerlerinden atması ve gerçek anlamda hem savunmada hem hücumda etkin bir destek vermeleri ile ibre takımımıza döndü. Bu da saha içerisindeki sporcularımıza olumlu yansıdı ve müthiş bir son çeyrek oynayarak maçı kazanıp kuruluşunun ikinci yılında büyük bir başarı gösterip TBL'ye yükseldiler.

Karesispor'un tekrardan kurulmasında ve böylesine bir organizasyonu gerçekleştirmesinde büyük emeği olan Anıl Uyanık başta olmak üzere, takımın ilk yılından itibaren doğru oyuncu seçimleri ile doğru takımı sahaya yansıtan başarılı antrenörümüz Fahri Güler'i, yine onunla birlikte başlayan yardımcı antrenör Cengiz Türkmen'i, yönetim ayağında olan Talha Esen'i, kuruluşundan itibaren bu başarılarda emeği geçen bütün sporcularımızı, yönetim kademesinde bulunan herkesi ve bu oluşuma destekleri için Karesi Belediye Başkanı Yücel Beyi kutluyorum. Yazılarımın çoğunda belirttiğim gibi doğru işler yapmak zor değildir, önemli olan egolarınızdan arınarak Balıkesir basketboluna katkıda bulunmaktır. Karesispor kurulduğu günden itibaren doğru işler yapmaya devam etti, önüne çıkan engellerden arınmayı bilerek iç dengelerini bozmadan yola çıktıkları arkadaşlarını bozmadan değiştirmeden doğru kararlar ile bu işin nasıl yapıldığını herkese gösterdi ve adını tüm Türkiye'ye ezberletti. Şimdi istikrara devam etmek en önemli doğruları olacaktır.

Aynı yönetim aynı antrenör aynı sistem ile önümüzdeki sene için yine doğru seçimler yaparak yoluna devam ederlerse Türkiye'de bir ilke imza atıp kuruluşunun 3.yılında katılmış olduğu her ligden bir üst lige çıkma ve Türkiye Süper Liginde mücadele etme şansları var. Bunu başarabilecek bir yönetime ve antrenöre sahipler, tek yapmaları gereken şey iç ve dış mihrakların yollarına taş koyma çabalarına ve sistemi değiştirme EGO'larına kesinlikle itibar etmemeleri ve doğru yoldan ilerlemeleridir.

Maçtaki yaşananlara geçecek olursak; Karşılaşmaya Sezgin, Berkay Gülek, Cahit, Azizcan, Enver beşi ile başlayan Karesispor bu periyota dış şutlardan bulduğu 3 basket ile ilk 9 sayıya bu şekilde ulaştı. Antalyaspor ise pota altında Bora Hun Paçun'un ekstra uzun kalması ile aldığı hücum ribaundlarından attığı sayılar ile cevap verdi. Karesispor bu periyot 4/7'lik bir 3 sayı isabeti yakaladı. Enver Ekmen'den ise 8 sayılık bir katkı aldı. Ve ilk periyot 16-18 Antalyaspor önde girdi. İkinci periyot hücum anlamında biraz sıkıntılı başlasa da biraz daha çembere giden bir Karesispor vardı. Çember altından sürekli Azizcan'a indirilen toplardan sayı buldu. Antalyaspor ise bunlara faul atışlarından ve Burak Yönder'den sayılar ile cevap verdi. Devrenin sonuna yaklaşırken biraz daha düzenli olan takım Karesispor olsa da maç 32-37'lik Antalyaspor üstünlüğü ile geçildi. Üçüncü periyot Karesispor için inanılmaz şansız başladı desek doğru olurdu herhalde.

Çember altından potanın içinden çıkan toplar ile 3/12'lik bir pota altı performansı oluştu .Dış şutlarda ise Allah’tan İlker ve Sezgin'den destek geldi. Antalyaspor'da ise bu periyot Bora yine devreye girince 3.periyot 46-48'lik Antalyaspor üstünlüğü ile bitti. Final periyoduna biraz daha istekli ve inanmış bir Karesispor vardı. Çember altından 4/6 'lik bir isabet dış şutlardan ise 2/4'lük bir isabet ile en yüzdeli periyodunu oynadı. Savunmada ise muazzam konsantre ve seyirci baskısıyla Antalyaspor'u baskı altına alan Karesispor, Sezgin'in ekstra penetrelerinden ve dış şutlarından bulduğumuz sayılara Azizcan ve İlker'den destek gelince ilk periyottan beri geride olduğu maçı, final periyodundaki muhteşem geri dönüşüyle önde bitirip 68-56 lık bir farkla maçı kazandı ve TBL'ye adını kazıya kazıya yazdırdı...