tarik @ politikam.com

CHP İl Başkanı Ender Biçki'nin gençlik kollarıyla arasının pek iyi olmadığı biliniyor.
Ramazan ayında gençlerin düzenlediği yeryüzü sofrasına onay vermediği, karşı çıktığı, bu yüzden gençlerle papaz olduğu..
Parti içinde gençlerle sık sık tartıştığı da biliniyor.
En son CHP'nin İzmir mitinginden dönüşte bir il yöneticisiyle gençlik kollarından birkaç arkadaşın yaşadığı tartışmaya müdahale ettiği..  Yumruklu, tekmeli bir kimliğe bürünen kavgayı ayırmak yerine, genç arkadaşlara yumruk savurduğu, partililerin gözünün önünde galiz küfürlerle gençlere saldırdığı iddia ediliyor.
Bir gazete, Biçki'nin ağzından gençleri haksız çıkarıp mevzuyu alkol muhabbetine taşıdıysa da..
Sosyal medyada paylaşılanlar, partililerin tepkisi, çoğunlukla Biçki'nin haksızlığına işaret ediyor.
Ne derece kızıyor olursa olsun, partililerin gözünün önünde bir gençlik kolları üyesine tekme tokat girişmek, İl Başkanı'nı haksız yapar.
Biçki'nin siyaset ve yaşam tecrübesi ekseninde bu tür olaylar karşısında daha sakin bir tavır takınması gerekir.
Başka bir gazete CHP'de günün konusu olan bu kavgayı haber yapmış, dayak yiyen gençle görüşmüş, durumu O'nun ağzından vermiş.. Biçki'nin ise yorum yapmaktan kaçındığını yazmış.
Biçki şunları söylemiş sadece:
“Hiçbir parti üyesi hakkında açıklama yapmam. Her ne kadar olay kamuoyuna da yansımış olsa da konuyu partinin gerekli organlarında konuşmaktan yanayım. Bunu sosyal medya aracılığıyla kamuoyuna duyurup, partili-partisiz herkesin yorum yapmasını sağlamak ve partinin kötü reklamına neden olmak doğru değil.  Ben haklı olup, karşı taraf haksız olsa da karşı tarafın haksız olduğunu bildiren bir açıklama yapmam." 
CHP İl Başkanı Ender Biçki her ne kadar "partiiçi mesele" deyip, "kol kırılır yen içinde kalır" modunda baksa da olaya..
CHP'liler olayın üstünü örtmüyor.
İl Örgütü ile aralarında sıkıntı olduğu bilinen Altıeylül İlçe Örgütü, resmi Facebook sayfasından açıklama yapıyor, "CHP'de makam ve mevkiler gençlere yumruk atma yeri değildir" sözleriyle tepkisini ortaya koyuyor. Altıeylül İlçe Örgütü ayrıca kavgayı başlattığı öne sürülen İl yöneticisi Sezgin İzgi'yi kınıyor, İl Yönetimi'nin gereğini yapmasını istiyor ve "gençlerimizi kimseye ezdirmeyiz" diyor.
Balıkesir CHP'de il ve ilçe yönetimleriyle gençlik kadrolarının zaman zaman tartıştığına, küsüp darıldıklarına, görevden alınma girişimlerine falan çok tanık olduk geçmişte.
Ama tekmeli yumruklu kavga ortamını ilk kez duyuyoruz.
Biçki de gençti bir zamanlar.
Gençlik kollarından geliyor neticede.
Gençlerin karşılıksız, fedekarca çalıştığı ortamlardır gençlik kolları.
Gençtir, yanlış yapabilir; ağabeyleri, ablaları gibi tecrübe sahibi değildir.
Birilerinin kışkırtmasıyla yanlış hareketler içine giriyor da olabilirler.
Bunların cevabı tekme, yumruk, küfür olmamalı.