Playoff yolunda çok önemli bir rakibi saf dışı bırakma şansı olan takımımız Karesi Basketbol, bu şansını, kötü oyunu ve maçın 1. Yardımcı hakemi Egemen Ercan’ın müthiş(!) performansı ile uzatmalarda kaybetti.  Bu aynı hakemin bu sezon sahamızda ikinci kez yenilmemiz için elinden geleni yaptığı maç oldu. Maçın normal süresinin bitmesine 1.1 saniye kala topu kenardan oyuna sokan takımımızın lehine top oyuna girer girmez çaldığı faul de bütün maç sizi mahvettim bu düdükle beni affedin, her şeyi unutun düdüğünden başka bir şey değildi çünkü faulün f’si bile yoktu. Maç boyu yaptıklarıyla rakibe en az 7 ile 10 sayı ekstra katkı sağladı!

Maça gelecek olursak takımımız maça kötü savunma yaparak başladı, özellikle ilk bölümde karşılıklı basketler atılırken sonraki bölümde rakibin dış atışlarında skor üretmeye başlaması, Jerry’nin savunmada aksaması, Kerem’in erken faul problemine girmesi gibi pek çok etken yan yana gelince periyodun sonunda 22-16 mağlup durumdaydık. İlk periyotta savunmanın kötü olduğu gibi hücumda da etkili olmayışımızın karşılığıydı o skor. İkinci periyoda hücumda daha etkin başlayan takımımız savunmada bir türlü düzen getiremeyince ve özellikle dış şutlara karşı bir çözüm üretemeyince ikinci periyotta da 21 sayı gördü çemberinde. Karşılığında hücumda iyi oluşu nedeniyle bulduğu 24 sayı ile ilk periyotta oluşan 6 sayılık farkı 3’e indirerek 43-40 ile devreye gidildi.

İkinci yarıya iki takımda devre arası savunma yapmaları gerektiğini hatırlayarak çıkmış olacak ki, ikisinin de savunmaları sertleştirmesi hücumda iki takımı da zorlama atışlar yapmaya yada dış atış denemelerine itti. Dış atış yüzdemizin çok kötü olduğu maçta içeride de Gökhan’ı etkin kullanamamamız ve bu maçı da tek yabancı ile geçmemizi inşallah sezon sonu aramayız. 3. Periyodun 14-14 bitmesi nedeniyle final periyoduna 3 sayı geride girdik. Final periyodunda da iki takımın sert ve istekli savunmaları devam etti az skor üretilen periyodun kırılma noktalarında hep takımımızın hataları ve hakem Egemen’in rakibe skor katan hatalı düdükleri vardı. Ancak her şeye rağmen maçın son 16 saniyesine 1 sayı geride giren takımımız hemen mola alıp son top için kenara gitmişti. Mola dönüşü açıkçası molada ne çizildiğini hiç anlamadığımız saçma sapan bir hücum gördük ve kötü bir şut ile top rakibe geçti. Yapılan faul sonucu rakibi faul çizgisine getirdiğimizde 1.1 saniye kalmıştı ve rakip 1 sayı öndeydi. Yapılacak çok basit bir şey vardı maçı kazanmaları için, o da ikinci serbest atışı kaçırmak ! ancak rakibin yabancı oyuncusu Atkins ilk serbest atışı kaçırıp ikincisini kaçırmak isterken basket yapınca takımımız mola aldı ve kalan 1.1 saniyede topu karşı sahaya taşıdı. Bu sefer doğru bir hamle ile topu direk içeride Gökhan ile buluşturan takımımızda Gökhan topu aldığı gibi dönerken eyyamcı hakem Egemen’in alakasız faul düdüğü ile 2 sayılık farkı kapatıp maçı uzatmaya götürme şansımız oldu. Gökhan 2’de 2 yapınca maç uzatmaya gitti 69-69…

Uzatmalara iyi başlayan rakip Bakırköy art arda bulduğu 2 tane 3 sayılık basketin ardından bir pas arası ile boş turnikeyi de ekleyince uzatmanın hemen başında 8-0’lık seri ile öne geçmiş oldu. Molayı alan takımımız geri dönmek istese de dış atışlarda hiç günümüzde olmayışımıza rağmen şansımızı zorlamaya  devam etmemiz nedeniyle uzatmayı 12-6 maçı da 81-75 kaybettik. Kendi sahamızda alışkın olduğumuz potalara 3 sayılık atışlarda 34/6 gibi bir yüzde ile oynarsak o maçı kazanmamız bir mucize olur açıkçası. Maç boyu sadece 13 serbest atış attığımızı rakibin ise 29 kez serbest atış kullandığını göz önüne alırsak maç boyu penetre edip çembere gitmeyi unuttuğumuz da açıkça görülen bir gerçek. Bu kadar olumsuz etkenlerin bir araya gelmesi ile playoff yolunda önemli bir kayıp yaşayan takımımızın kısa sürede toparlanıp galibiyet alması gerekmekte.

Son olarak Balıkesir U22 Büyük Erkekler liginin final maçı niteliğinde olacak Edremit Belediyesi Güre Spor ile DSİ maçı Perşembe günü 19.30’da Kurtdereli Spor salonunda oynanacak ve keyifli zevkli bir maç izlemek isteyen tüm basketbol severlere, bu maçı kaçırmamalarını tavsiye ediyorum.

Haftaya tekrar görüşmek üzere sevgiyle ve basketbol ile kalın, hoşçakalın…