TKBL’de normal sezonun ardından Süper Lige yükselmek için oynanmaya başlayan playoff çeyrek final serisinde lige çıkma adayı iki takımın eşleşmesi ve bu eşleşmeden çıkan takımın büyük oranda lige de çıkacağı öngörüm doğrultusunda yazıma başlık attım. Edremit Belediyesi Gürespor sezon başında kurduğu takım ile lige yükselme adayları arasında gösterildi her ne kadar harcadıkları para ile eşdeğer bir kadro ellerinde bulunmasa da Ekin Baş takımın başına geldikten sonra onun takıma kattıkları ile daha doğru basketbol oynayan takımımız hedefine 6-7 kişilik kısıtlı oynar oyuncu rotasyonuyla ilerlemeye devam ediyor.

Ligin devre arasında yaptığı 3 önemli takviye ve antrenör değişikliği ile ikinci yarıya girerken ligin en önemli kadrosu haline gelen Elazığ takımı, sadece devre arası harcadığı 600bin Türk Lirası ile dikkatleri üzerine çekmişti. Ancak yapılan antrenör değişikliğinde maalesef çok hatalı bir tercih yaptıkları için hem ligde aldıkları saçma sapan mağlubiyetler ile sıralamada Edremit Belediyesi Gürespor’un rakibi olmaktan kaçamadı, hem saha avantajı alabilecek bir sıralama ile ligi bitiremedi hem de neredeyse ligdeki 16 takımın yarısının yıllık toplam bütçelerini hatta daha fazlasını sadece devre arasında 3 oyuncu için harcayarak bir rekora imza attıkları halde çeyrek finalde elenip hayallerine ulaşamadılar…

Hatırlayacağınız gibi 3 maç üzerinden oynanan serinin ilk maçında takımımız kendi sahasında oynadığı ilk maçı hakemlerin de kötü yönetimi nedeniyle kaybetmiş ve deplasmanda ki maçı mutlak almak zorunda kalmıştı. Geçtiğimiz Cuma günü Elazığ’da oynanan maçı takımımız 77-65 kazanarak seriyi 3.maça taşımış ve tekrar Edremit’e getirmişti. Pazartesi oynanan son maçta nefesler tutulmuş herkes sonucu merakla beklemekteydi. Maça çok iyi başlayan takımımız maçın ilk dakikalarında çok iyi savunma yapıp rakibine sayı şansı vermedi ve hücumda da efektif oynayarak maça 10-0’lık çok önemli bir seri ile başladı. Bu serinin sonunda rakibine molayı erken aldıran takımımızda ilk maça göre gözle görülen bir istek ve hırs vardı. Mola sonrası toparlanan ve skor üretmeye başlayan rakip Elazığ takımında ise bu ligin üstünde bir oyuncu olan Nihan Demirkol bu maçı istediğini ve bunun için her şeyini sahaya yansıtacağını net olarak sahaya yansıtmaya başladı. Savunmada Nihan’ı durduramaz olduğumuz anlarda hücumda yabancı oyuncumuz Kara ve Hande’nin uyumu ve ikili oyunları ile pota altını resmen egemenliklerine aldılar ve rakibin farkı eritmesine izin vermeyerek ilk periyodu 20-14 önde kapattık.

İkinci periyoda rakip takımda yine Nihan etkili başladı ve bizlere maçın kolay geçmeyeceğinin sinyallerini verdi. Skor olarak rakip farkı her azalttığında takımımız geri geldi ve farkı tekrar çift hanelere çıkarttı. Bu durum rakip oyuncularda da bir moral bozukluğuna yol açtı. İkinci periyodun sonlarına doğru bana göre maçın en önemli hamlesi oyuncumuz İlsu Darıcıoğlu’ndan geldi. Bir pozisyonda oyuncumuz Hande Çelebi’ye çok sert bir faul yapan Nihan Demirkol sportmenlik dışı faul ile cezalandırıldı, bu faulün hemen sonrasında oyuncumuz İlsu rakibinin üzerine yürüdü ve Nihan ile karşılıklı ağız dalaşına girdiler. Taraflar sakinleşince hakemler bir araya gelerek pozisyonu değerlendirdiler ve Nihan ile İlsu’ya karşılıklı teknik faul çalarak cezalandırdılar. İki oyuncunun da maçın o anına kadar birer de sportmenlik dışı faulleri bulunduğundan iki oyuncu da maçtan diskalifiye edildiler. İlsu bizim için önemli bir oyuncu çünkü takımın tek guardı pozisyonunda oynasa da o günkü maç özelinde bakarsak rakibin maçı isteyen ve her şeyini ortaya koyan tek oyuncusu olan Nihan’ın oyun dışı kalması takımımız adına çok çok iyi bir gelişme oldu bence. Sahada kaldığı 16 dakikada 10 sayı 2 ribaund 3 asist 3 top çalma ve 1 blok ile oynayan Nihan Demirkol sahada kalmış olsaydı her şey takımımız adına emin olun bu kadar olumlu olmayabilirdi. Bu dakikadan sonra takımımız guardsız kalmış gibi görünse de topu rakip sahaya getirip Ekin Baş’ın istediklerini yapabilecek 3-4 oyuncu kadromuzda olduğundan pek sorun yaşamadık maçın sonuna kadar. Rakip antrenörün de daha önce belirttiğim gibi zayıf ve etkisiz olması da büyük bir avantaj oldu takımımız için. İlk yarıyı bu tablo içerisinde takımımız 39-31 önde kapattı.

İkinci yarısı genel olarak karşılıklı basketler ile geçen maçta 3. Periyot 56-49 takımımız lehine tamamlandı ve son periyoda da 7 sayılık üstünlük ile girdik. Maçın son periyodunda da farkın kapanmasına izin vermeyen ve rakibin bütün hamlelerine anında cevap veren takımımız maçtan 76-66 galip ayrılarak yarı finale kalan taraf oldu. Takımımızda Kara Braxton 20 sayı 11 ribaund 7 asist 4 top çalma ve 1 blok, Hande Çelebi 20 sayı 11 ribaund 2 asist ve 4 top çalma, Pelin Küççük 13 sayı 1 ribaund 3 asist 3 top çalma ve 1 blok ve Genç oyuncu Beril Albayrak da 4 sayı 2’si hücüm olmak üzere 5 ribaund 1 asist ve 1 top çalma ile maçın en önemli oyuncuları oldular İlsu Darıcıoğlu ile birlikte.

Yarı finaldeki rakip Mersin Basketbol ve saha avantajı Mersin takımında olacak. Yazımı yazdığım şu sıralar 5 maç üzerinden 3 Galibiyet alanın finale çıkacağı serinin ilk maçı başlamak üzere ve bu seride ilk 2 maç Mersin’de (Perşembe-Cumartesi), sonraki 2 maç Edremit’te (Salı-Perşembe) ve gerek kalırsa 5. ve son maç yine Mersin’de oynanacak. Benim görüşüm takımımızın bu seride Mersin’de oynanacak maçlardan en az birini kazanarak döneceği ve seriyi Edremit’te sonlandırıp finale kalacağı yönünde.

Pazartesi serinin ilk iki maçının değerlendirmesi ile tekrar görüşmek üzere sevgiyle ve basketbol ile kalın, hoşçakalın…