Ekonomi Politik Kapitalizm(EPK)

Kapitalist sistem sermaye sınıfının devlet yönetiminde söz sahibi ve etkili olması ile yürür, ayakta kalabilir,- inanları için de- “başarılı” olabilir. Bu gerçek; sistemin “olmazsa olmaz”ıdır.

Sermayenin devlet yönetiminde etkili, söz sahibi olması ülkede uygulanan ekonomi modeli ve bunun türevi sosyal politikaların belirlenmesinde “baş aktör” olması demektir.

Türkiye’den örnek verilecek olursa sistemin “baş aktör”leri; TÜSİAD, MÜSİAD, TOBB ve bankalardır. Bu düzende örgütlü emeğin yeri yoktur. Sadece örgütlü sermaye vardır.

Asgari ücretin, kıdem tazminatlarının sınırının, kurumlar vergisi oranlarının, teşvik tedbirlerinin kapsam ve koşullarının belirlenmesi, bireysel emeklilik sistemi ayıbının zorunlu ve yaygın hale getirilmesi, yılan hikâyesine dönen emeklilere promosyon konusunun bankalarca adeta işkence haline dönüştürülmesi...

 

Hepsi sermayenin görüş ve önerileri ile şekillenmiyor mu?

Bu düzeni yıkmak isteyen siyasi harekete karşı kampanyalar, direnişler yaşanmadı mı? Yetmişli yıllarda TÜSİAD’ın Ecevit Hükümeti’ne karşı tam sayfa gazete ilanları ile yürüttüğü karalama kampanyası unutulabilir mi? Bu kampanya ile Hükümet’in düşürülmesini hedefleyen TÜSİAD istediğini elde etmiş ve Hükümet’in kısa sürede istifa etmesi sağlanmıştı!

EPK düzeninin aktörleri çıkarlarını koruyabilmek adına yalakalık, şantaj, tehdit… her yolu denerler.

Kapitalist sistemin varoluş nedeni “kâr maksimizasyonu” olarak tanımlanan sömürü düzenidir. Bu düzenin sürdürülebilmesi için her yol geçerli sayılır ve denenir. İlke, onurlu kişilik…gibi değerler önemli değildir. Dünya’da da, Türkiye’de de gerçek böyledir!

 

İstihdam Seferberliği

Cumhurbaşkanı istihdam seferberliği çağrısı yaptı. Ardından kamuda da, özel sektörde de daha fazla istihdam yarışı başladı!

İŞKUR 15000 kişiye istihdam sağlanacağını açıkladı. Özel sektör temsilcileri “kâr maksimizasyonu”nu bir kenara koyup kaç kişiye yeni istihdam sağlayacaklarını gurur ve sevinçle ilan ettiler!

Sormamak mümkün mü? “Madem istihdam arttıracak imkânınız vardı da neden kullanmadınız?”

Sorunun cevabı EPK’nın felsefesinde yatıyor! O da; “kâr maksimizasyonu!”

 

Görmemişlik Zirvesi

Suudi Arabistan Kralı son yurtdışı seyahatine 27 uçakla taşınabilen 450 ton bagaj yükü ile çıkmış. Yanında da 1500 kişilik heyet sürüsü!

Bu adam Türkiye’ye gelişinde de görgüsüzlükleri ile gündeme çıkmıştı. Ankara’da kalacağı otelin odalarına som altından tuvaletler yerleştirilmiş, yanındakilerle birlikte kalabilmesi için iki otel kapatılmış, beraberinde getirdiği limuzin otomobillerle dolaşmıştı.

Her zaman yaptığı gibi Anıt Kabir’e de gitmemişti. Gitse de oraya yakışmazdı zaten…

Ata’ya da saygısızlık olurdu!

Görgüsüzlükte Suudi Arabistan Kralı’nı aratmayan Türk iş adamları da yok değil. Bir inşaatçının geçenlerde Uludağ’da düzenlediği düğünü, tiraj şampiyonu renkli magazin basınımız, yaza yaza bitiremedi! İnsanlarımız da bu basitliği, çirkinliği okumaya doyamadı!

 

Deniz Baykal

Türk siyasetinin duayeni Deniz Baykal, devlet adamlığının mükemmel bir örneğini ortaya koydu. Almanya’nın Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı ile Bakanlarının Almanya’da miting yapmalarına izin vermemesi nedeniyle bu ülkeye yapacağı referandum seyahatini ve toplantıları iptal etti.

Deniz Bey’e yakışan uygar ve örnek bir hareket. Bu kültürden uzak siyasiler için “öğretici” olmalı. Tabii ki anlayana, anlayabilenlere!

Bu vesile insan ister istemez sormadan edemiyor: “Acaba Türkiye Dünya’da giderek yalnız ve terk edilmiş bir ülke durumuna mı itilmek isteniyor?”