Dış İlişkiler Konseyi (Council on Foreign Relations) Amerikan yönetimiyle iç içe çalışan önemli bir kuruluştur. Bu kuruluşun Türkiye’yi yakından tanıyan uzmanlarından Steven A Cook yaptığı açıklamada seçim sonuçlarının Türk-ABD ilişkilerini etkilemeyeceğini savunmuş, “Türkiye’deki ABD üsleri koalisyon güçlerine açık kaldıkça, Obama yönetiminin Türkiye’nin iç sorunlarına ilişkin olarak endişelerini yüksek sesle söylemesi pek ihtimal dahilinde değildir” Cook’un bu sözleri dikkat çekicidir. (Cumhuriyet, 3 Kasım 2015)

Washington kuşkusuz başta son seçim sonuçları olmak üzere Türkiye’deki iç gelişmeleri yakından izlemeye devam edecektir. Türkiye’deki iç gelişmeler ABD için önemlidir. Ancak Türk-Amerikan ilişkilerinde ABD için yaşamsal önemde olan ulusal çıkarlardır. Özetle ABD, gelişmeler karşısında kendi ulusal çıkarlarına göre hareket edecektir.

6 adet F15 savaş uçağının İngiltere’deki ABD üssünden kalkarak İncirlik Üssü’nde konuşlandırılmasını Pentagon’un “Türkiye’nin egemenliğine ABD’nin sarsılmaz desteği” şeklindeki açıklaması ise (Habertürk’ün 7 Kasım 2015 sabah haberleri) anlamlıdır.

Birkaç söz de ABD’de hemen her dönemde yönetimi etkileyen Dış İlişkiler Konseyi için; Dış İlişkiler Konseyi yeni dünya düzenine ilişkinin stratejinin saptanmasında karar organı olarak önemli bir görev üstlenmiştir.