G-20 Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’ne katılmak üzere Çin’e giden Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan 3 Eylül 2016 günü Rusya Devlet Başkanı Putin ile bir araya geldi.

15 Temmuz 2016 darbe girişiminin ardından Türkiye ile Rusya arasında ivme kazanan ilişkiler doğrultusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın St.Petersburg ziyareti, iki liderin aynı kentte 9 Ağustos 2016 günü yaptıkları kapsamlı görüşme Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerde yeni bir dönemin başlangıcı olarak yorumlana bilir.

St.Petersburg ziyaretinden sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Çin’deki kritik zirvede Rusya Devlet Başkanı Putin ile yaptığı görüşme daha büyük önem kazanmış, bu görüşmede de Suriye sorunu gündemin başköşesinde yer alırken iki ülkeyi yakından ilgilendiren Akkuyu ve Türk Akımı gibi ortak enerji projeleri de görüşülmüştür.

G-20 Zirvesi’nden sonra basın toplantısı düzenleyen Putin’in Türkiye’nin “Fırat Kalkanı” operasyonu konusundaki açıklaması, dikkat çekicidir. Rus Sputnik sitesinin haberine göre Putin’in açıklaması şöyledir:

“Operasyonu öğrendiğimizde neler olup bittiğini, işlerin nereye doğru gittiğini anlamıştık. Bunları anlamak için büyük bir analist olmaya da gerek yok. Bunların hepsini bir hayli iyi görüyoruz. Burada bizim için büyük ölçüde beklenmedik bir şey yok. Fakat bir kez daha tekrarlıyorum uluslararası hukuk kurallarına ve prensiplerine aykırı hiçbir eylemi memnuniyetle karşılayamayız.” (Hürriyet, 6 Eylül 2016)

Putin’in bu sözlerinden sonra 8 Eylül 2016 günü Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin arasında gerçekleşen telefon görüşmesinin ardından (NTV, 8 Eylül 2016) Kremlin’den yapılan açıklamada “İki lider Suriye’de çözüm için çabaların devamında anlaştı” şeklinde yer alan ifade çok anlamlıdır.

Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin olumlu düzeyde gelişmesi ülkemiz için yaşamsal önemdedir. Türk-Rus ilişkilerinin ivme kazanması başta ABD olmak üzere Batı’yı tedirgin etmiştir. 16 Ağustos 2016 günü Putin’in “İlişkilerimiz yalnız düzelmeyecek, eskisinden daha iyi olacak” şeklindeki açıklaması ise anlamlıdır ve büyük önem taşımaktadır.