15 Temmuz Pazar günü Edremit CHP’de Balıkesir’in yeni seçilmiş üç vekilinin teşekkür edeceği bildirilerek bir toplantı düzenlenmiştir. Bu toplantıda il başkanı ve üç vekil söz almıştır.

Ahmet Akın her zamanki gibi içeriği oldukça zayıf, bilinenlerin tekrarından ibaret bir konuşma yapmıştır.

Vekil Ensar Aytekin büyükçe sözler etmek istemiş ama bu sözlerin altında kalmıştır.

Sayın Aytekin, 1950’den beri tek başına iktidar olamayan, ama ayakta kalmayı başaran CHP’nin bu gücünü il ve ilçe örgütlerinin gücüne bağlamıştır.

Peki bu güç nereden gelmektedir?

Bu güç Atatürk’ün fikir ve fiillerinden gelmektedir. Çünkü Atatürk’ün fikir ve fiilleri eskimemiştir. CHP’nin gücü ile ilgili belirtilmesi gereken bir husus daha vardır:

CHP, iktidarda olduğu dönemde toplumun önünde olmuş, muhalefette olduğu dönemde iktidarın önünde olmuştur. İsmet Paşa 28 Nisan 1967 Kurultayında yaptığı konuşmasında bu durumu belirtmiştir. CHP’nin bu özelliği günümüz CHP’sinde yoktur. Çünkü günümüz CHP’si Atatürk’ün fikir ve fiilleri yerine SOSYAL DEMOKRAT SAFSATALARA gömülmüştür.

Sayın Fikret Şahin olağanüstü sessiz kalmış, adeta bu toplantıyı izlemeye gelen tarafsız bir vatandaş gibi bir görüntü vermiştir.

Günümüz CHP’sinin, genel başkanında, Cumhurbaşkanı adayında ve de pek çok vekilinde siyasetten bir boşluk hissedilmemektedir. Bunun nedeni bu kişilerin önemli siyasal kişilerin yanında yetişmemiş olmalarıdır.

CHP pek çok güçlü siyasetçi yetiştirmiştir. Bülent Ecevit, İsmail Cem, Turan Güneş, Hasan Fehmi Güneş, İsmail Hakkı Birler, Önder Kırlı, Ali Topuz, Deniz Baykal gibi siyasetçilerin yanında bulunmamış günümüz CHP liderlerinde siyasal bir boşluk hissedilmektedir. Bu boşluk yukarıda da belirttiğimiz gibi CHP genel başkanında, Cumhurbaşkanı adayı İnce’de günümüz vekillerinde de çok güçlü olarak hissediliyor.

Toplantıyı izleyen, daha önce meydanı boş bulup saçmalayan sözüm ona bazı partililer, bu defa meydanı boş bulamayınca, kendi saçma yaklaşımları ile baş başa kalmışlardır.

Şükran toplantısı her şeye rağmen başarılı olmuştur.