Geçtğimiz hafta sonu evinde Selçuklu Bld.’ye kaybeden takımımız zorlu Bursa Durmazlar deplasmanı öncesinde playoff için önemli bir maça çıktı. Maçın favorisi saha ve seyirci avantajı ile Bursa Durmazlar takımıydı. Ligdeki her takım için zor bir deplasman olacak olan bu deplasmandan galibiyet çıkarmak playoff sıralaması için çok önemliydi. Maç öncesi 5 galibiyeti bulunan Bursa ekibine karşı takımımızın 4 galibiyeti vardı ve aranın açılmaması adına da maçın önemi daha da arttı.

 

Maça iki takımda özellikle hücumda etkili başladılar. Savunmaların zayıf olduğu ilk periyotta iki takımda skor üretmekte zorlanmadı ve karşılıklı basketler ile geçen ilk periyodu 28-26 takımımız önde kapattı. İkinci periyoda iki takım da savunma sertliğini arttırarak başladı ve bu sefer de iki takımda ilk periyodun aksine hücumda skor üretmekte zorlandılar. Bu iki takımın da basketbolun doğrularından savunma yapmadan maç kazanamazsınızı sahaya yansıttığı ve gerçekten her top için mücadele gösterdiği bir periyot oldu. Her iki takımın da ilk periyotta sayı ürettiği 5 topun sayı olmadan geçtiği yani toplamda 10 topun daha skor olmadığı bir periyot olunca skor çok az olmasa da ilk periyoda nazaran az kaldı. Takımımız bu periyotta da rakibine az da olsa bir üstünlük sağlayarak periyodu 18-17 devreyi de 46-43 önde kapattı.

 

İkinci yarıya da iki takım sert savunmalarla başladı. Tabi bu sert savunmaların karşılığında çalınan faul düdükleri bazı oyuncuların faul problemi yaşamasına neden oldu. Bunların başında da rakibin her kullandığı topu basket yapan ve hiç şut kaçırmayan oyuncusu Gurur Baybora vardı. Onun elinin bu kadar sıcakken yaşadığı bu faul problemi de açıkçası takımımız için büyük şans oldu. Ancak yine de bu periyotta çok tutuk kalan takımımız çok düşük bir skor üretmesine rağmen rakibine de fazla şans tanımaması sayesinde geriye düşmekten kurtuldu.  Periyodu 15-12 geride kapatınca maça son periyot öncesi denge geldi 58-58.

 

Maçın son periyodu çok çekişmeli geçti. İki takımda maçı ne koparabildi ne de maçtan koptu. İki takımın da rakibine karşılık verdiği periyodu özellikle pota altını etkili kullanan takımımız 16-14 kazanarak bu çok önemli deplasmandan da 74-72 galip ayrılmayı başardı ve rakibinin ismine nazire yaparak rakibini kendi evinde durdurmayı başardı.

 

Maç genelinde pota altında Gani Laval’ın etkinliği ve rakibe üstünlük sağlaması gözlerden kaçmadı. Yüksek isabet yüzdesi ile de rakibin önlem almakta zorlandığı isim oldu.26 sayı 12 ribaund ve 3 blok ile lige ve rakiplere ağırlığını koyduğu bir maç oynadı. O’na Jerry’nin 12 sayı 10 ribaund 7 asist ile yaptığı double double katkısı ve deplasmanlarda daha iyi oynayan Şahin’in 12 sayı 4 ribaund 3 asistlik performansı da eklenince  maçta kalmamız ve geriye düşmememiz adına takım olarak bir duruş sergilenebildi. Hazer’in 9 sayı 3 ribaund 4 asist ile katkı sağladığı maçta aldıkları sürenin az olmasına rağmen Azizcan’ın 2 sayı 5 ribaund ve bu ribaundların 3 tanesinin hücum ribaundu olması nedeniyle ve Gökhan’ın da bu kısa sürede 3/2 şut isabeti ile yaptıkları katkı yadsınamaz.

Bu galibiyet ile galibiyet sayımızı 5’e çıkarttık ve ligde 8. Sıraya yerleştik. Ligde 5. Sıradaki takım ile 11. Sıradaki takımın galibiyet sayıları 5  , yani takımımız ile aynı galibiyet sayısına sahip ve averaj ile sıralanan 7 tane takım var. Bu da bize ne kadar kaliteli ve birbirne yakın kadroların olduğu bir lig izlediğimizi göstermekte. Bugün Kurtdereli Spor Salonunda 18.00’da 9’unu da kazanarak ligin en güçlü ekibi görüntüsünde. Ancak çok önemli bir detay da şu ki deplasmanda oynadığı 4 maçın 3 tanesini 7, bir tanesini de 6 sayı ile kazanabilmiş. Bunlardan Petkim 1 galibiyet ile lig sonuncusu, Orman 2 galibiyet ile ligden düşmeme mücadelesi veriyor, Düzce’nin 4 galibiyeti var ligde 12.sırada !!! Bu takımlar içerisinde sadece iyi kadroya sahip olup lige yükselmeye takım kuran Afyon deplasmanından aldığı galibiyet dikkat çekici. Yani deplasmanlarda ligin düşme adayı takımlarını bile zorlanarak yenmesi takımın deplasmanda istediği basketbolu oynayamadığının göstergesi.  Bu da takımımız için galibiyeti çok da uzaklaştırmıyor. İyi basketbol ile takımımız rakibine bir ilk yaşatabilecek kadroya sahip olduğunu düşünüyorum. Oyuncularımız kendilerine güvenerek sahaya çıkarlarsa bu akşam güzel bir zafer ile Türk Telekom’a ligdeki ilk yenilgisini tattırmış oluruz.