Git Demek Bu Kadar mı Kolaydı :
Mete Babaoğlu ile geçen sene çıktığımız bilgi ve tecrübe isteyen bu yolda birinci önceliğimiz Spor Toto Basketbol Süper Ligine yükselmek ikinci önceliğimiz de bu ligin ilk senesinde ligde kalmak ve sonrasında da kalıcı olmak  iken,  Mete Babaoğlu’nun gönderilmesi kararını veren kişi veya  kişilerin Mete Babaoğlu ile kıyaslandığında ne kadar basketbol bilgisi var önce bu sorgulanmalı bence...!!!

Aslında Şaşırmadım :
Bir Cumhurbaşkanı düşünün, seçimle gelenin tartışılmazlığını savunurken  %86 oyla seçilmiş bir rektörü atamayıp, aday dahi olmayan ancak seçimlerde kendi partisinden milletvekili olan birinin kardeşini ataması,  bu ülkedeki liyakat probleminin ne noktaya geldiğinin kanıtı oluyor. Üstüne üstlük bu konuyu da onca yıl akademik kariyer yapmış bir profesörü; çoğu, kahvehanelerde okey oynamaktan başka birşey yapmayan geneli ilkokul mezunu ve hiç bir akademik kariyeri olmayan çok sayıda muhtara anlatıp yuhalatıyor. Burada söylemek istediğim asla yanlış anlaşılmasın, kesinlikle muhtarlarımızı hakir görmek niyetinde değilim ancak Türkiye’nin en önemli üniversitelerinden biri olan Boğaziçi Üniversitesinin rektörlüğünden bahsediyorum. Elma armut meselesi yani. Tabii baş böyle olunca son da bundan farklı olacak değil, tıpkı Basketbol takımımızın şuan ki durumu gibi. (Yani kulübün başkanı ve şakşakçıları)

Sayın Rona YIRCALI, eminim bünyesindeki iş yerlerinde konusuna hakim olmayan kişilere önemli sorumluluklar ve yetkiler vermez, nasıl oluyor da artık ciddi bir sektör haline gelmiş  ve her sene trilyonla ifade edilebilecek harcamalar yapılan Basketbol takımımıza bu konuda yeterli bilgi, donanım ve tecrübesi olmayan bir beden eğitimi öğretmenine takımımızı tam yetki ile teslim ederken neyi kıstas alıyor ?Halen; Dünya Odaları Federasyonu Başkanlığı, Milletlerarası Ticaret OdasıYönetim Kurulu Üyeliği, Milletlerarası Ticaret Odası Türk Milli Komite Başkanlığı, Türk Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanlığı ve TEV Mütevelli Heyeti Üyeliği, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu İcra Kurulu Başkanlığı ve (DEİK) Yönetim Kurulu Üyeliği, Türkiye İktisadi Kalkınma Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği, Türkiye Erozyonla Mücadele ve Mütevelli Heyeti Üyeliği ve Ağaçlandırma Vakfı (TEMA) Denetçiliği, Türkiye Sanayici İşadamları Derneği Yüksek İstişare Kurulu Başkanlığı, Ege Sanayici İşadamları Derneği Yüksek İstişare Kurulu Üyeliği, Türk-Amerikan İş Konseyi Üyeliği, Türkiye Odalar Birliği Sanayi Konseyi Üyeliği yapmaktadır. Geçmişte Türkiye Odalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı, Milletlerarası Ticaret Odası Finans Komite Üyeliği ile Yapı Kredi Bankası Yönetim Kurulu Başkanlığı gibi üst düzey bir çok meşgalenin içerisinde sanırım Basketbol takımımıza yeteri kadar zaman ayıramıyor olmalı ki takımımızı teslim ettiği adam at koşturuyor !!!

Geçtiğimiz haftasonu Antep deplasmanında maçın hemen başında en skorer oyuncumuz olan RandyCulpepper, saha içerisine nizami yerine konulmayan yayın kamerası yüzünden sakatlanmış olmasına rağmen bu zorlu deplasmanda normal süre Antep’in son saniye basketi ile uzatmaya gitti ve uzatmada rakibimize mağlup olduk. Bunun akabinde de Sonuç bir Gaffur klasiği...!!! Nitekim geçtiğimiz yıllarda da en ufak kötü gidişin faturasını antrenörlere keserek işin içinden sıyrılma stratejisi ile hedef saptırmayı seçmiştir. Ne var ki bunu da doğru düzgün yapamamış, antrenörünü yollarken yerine gelecek antrenör ile ilgili hiçbir çalışma yapmamış ve takımımızın bu hafta hayati önem taşıyan maçın hazırlıklarını Çarşamba günü öğleden sonraya kadar HeadCoach’suz geçmesine sebep olmuştur. Benim adam gibi bir yönetimden beklentim; madem böyle bir hamle yapılıyor ise en az Mete Babaoğlu kadar kariyerli ve başarısı ispat edilmiş bir teknik adamı takımın başında görmek olur. Ancak aldığım duyumlar neticesi ile yazımı yazdığım şu dakikalarda Balıkesir’e gelen ve görüşülen kişi ile büyük olasılıkla anlaşılacak olması hem amatörce hem de acele ile alınmış bir karar olacaktır ki bu da bize Beyaz Saçlı Prens’in ve akıl hocalığı yapan birkaç yeni bitme menajerin bu işten ne kadar anladığının göstergesidir.

Kaybedilen 6 maçtan 4 ünün hedef maçlarımız olmadığı muhakkak, hedef olan 2 maçın ilki Büyükçekmece maçının39 dakikasını önde götürdük son 1 dakikada hakemlerin tüm maç boyu verdiği hatalı kararlara en önemli bölümde yenilerini eklemeleri sonucunda kaybettik diğer maç da Antep maçıdır ki onunla ilgili durumu az önce yazdım. Ne var ki tüm bu maçlar kazanılması çok değerli olsa da kaybedilmesi pek bir kayıp olmamakla birlikte Antrenörü göndermek için gerekli bir sebep olarak da görülmemeli idi.

Oysa ki bu hafta Trabzon maçı da dahil olmak üzere kazanmamız gereken 7 maçtan 5 i önümüzde duruyor, ola ki  Mete Babaoğlu’nun gönderilmesi sonrası bu maçlar kazanılamazsa bunun faturası bu kez kime çıkacak ?Böyle bir durumda Beyaz Saçlı Prens’ten onurlu bir davranış görme ihtimalimiz var mı derseniz  ben pek ummuyorum. Çünkü ona bahşedilen bu mevkiinin ona sağladığı avantajlardan kolay kolay vazgeçme cesareti gösteremez...!!!

Taraftarımızın maçlara olan ilgisinden dolayı gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki bu takım artık şehrimize mal olmuştur. Durum böyle olunca daSayın Rona YIRCALI dan da takımla ilgili verilen kararlara ve geleceği ile ilgili konulara da daha yakından ilgi göstermesini beklemek en doğal hakkımızdır. Saygılarımla.