Bazen gök delinir ve bardaktan boşanırcasına yağmur yağar. Bu şiddetli yağmura yıldırım, şimşek ve gök gürültüleri eşlik eder. Meteoroloji biliminde boran (oraj, thunderstorm) deriz biz bu tür fırtınalara. Boranlar tehlikelidir, can ve mal kayıplarına neden olurlar. Yıldırımlar, hortumlar, şiddetli rüzgârlar, aşırı yağışlar ve bu yağışların sebep oldukları sel ve taşkınlar, boranların meydana getirdikleri hava ve su kaynaklı doğa afetleridir.

Her bir yıldırım ve şimşeğin meydana getirdiği o kulakları sağır edercesine olan gök gürültüsü, genelde yüreğimizde ve benliğimizde büyük bir korkunun hâsıl olmasına neden olur. Korkar yeryüzünün halifesi, çok korkar. Kendini dünyanın efendisi zanneden o muhteşem varlık, aczini anlar bir an. Doğanın bu gücü karşısında dona kalır ve kendini güvende olabileceği bir yere sığınmaktan başka bir şey gelmez elinden. Yaklaşık 10.000 - 20.000 ᵒC sıcaklığa sahip olabilen bir yıldırımın ya da güçlü bir şimşeğin çevresindeki havanın aniden ısınarak genleşmesi ve beraberinde de gök gürültüsü olarak duyduğumuz o patlama sesi, yüreğimizin ta derinliklerinde yankılanır. Yıldırım ve şimşekler bir korku kaynağı olduğu kadar, aynı zamanda yağmurun ümidini de taşırlar insana. Korku ve ümit yan yanadır aslında.

Korkarız, çünkü herhangi bir anda tüm dünyada yaklaşık 2000 civarında boran meydana gelirken, bu boranlar nedeniyle de dünya üzerinde saniyede yaklaşık 30 - 100 aralığında ve günde 8 - 9 milyon civarında yıldırım ve şimşek oluşmaktadır. Yeryüzüne düşen bu yıldırımlar neticesinde de, dünyamızda her sene 24.000’e yakın insan hayatını kaybederken, yaklaşık 240.000 kişi de yaralanmaktadır.

Ümitleniriz, çünkü hayatın kaynağı olan su toprakla buluşacaktır. Su, toprak ve üzerinde yaşayanlar için candır.

Yıldırım denilince akla elektriğin buluttan yere akması gelir. Hâlbuki bazen yıldırımın yönü yerden buluta doğru da olabilmektedir. Şimşekler ise yere düşmezler. Onlar ya bulut içinde ya da bulutlar arasında meydana gelirler.

Şekil 1’de, ABD Florida’da meydana gelen bir yıldırım yağmuru görülmektedir. Bu olayda aynı anda, 3 ana koldan birer yıldırım meydana gelmekte ve yıldırımların yere düştüğü anda ortaya çıkan aydınlanma net olarak görülebilmektedir. Burada 4 kare şeklinde görülen bu olay, gerçekte saniyenin binde biri (milisaniye) mertebesinde oluşmaktadır. Dolayısıyla burada olayın gelişimi net olarak seçilebilirken, göz ile bu detayı seçebilmek imkânsızdır. Bu yüzden bu tür olaylar, saniyede binlerce görüntü alabilen özel kameralar ile tespit edilebilmektedir. Bu olay da, saniyede 7000 kare görüntü alabilen özel bir kamera ile çekilmiştir ve bunun video filmine aşağıdaki bağlantı ile ulaşabilmek mümkündür.

 

 

 

 Şekil 1. Florida – ABD’den bir yıldırım gelişimi

Şekil 2 ise, 19 Mayıs 2012 tarihinde Antalya’da meydana gelen bir yıldırım düşme hadisesine aittir (http://www.f5haber.com/milliyet/antalya-da-yildirim-dehseti-haberi-2982205/). Resimden de görüleceği üzere, düşen yıldırım binanın duvarlarında delikler açmıştır, ayrıca binadaki tavan ve pencere kenarlarında oyuklara sebebiyet vermiştir. Çünkü taş, tuğla veya harç içerisinde bulunan çok az bir nem dahi elektriğin suyla etkileşmesi (elektrohidrolik etki) nedeniyle taşı ya da tuğlayı patlatabilmektedir. Hatta zaman zaman, bundan dolayı ağaçların patlayarak parçalandıkları dahi görülmektedir. Her yıldırım düştüğü yerde yanığa sebebiyet vermez. Dolayısıyla yıldırım düşme ispatı olarak her zaman yanık izi aramak yanlıştır. Elektrohidrolik etki durumunda ortamda yanık görülmeyebilir. Bazen nemli toprak üzerinde otlayan hayvanların yıldırım düşmesi neticesinde öldükleri, ancak vücutlarında ve çevrede bir yanık izine rastlanmadığı durumlar da söz konusudur.

 

Şekil 2. Yıldırım nedeniyle duvarlarda deliklerin oluştuğu bir bina.

Bu noktada, Dokuz Eylül Üniversitesi Mühendislik Fakültesi'nin Fen ve Mühendislik dergisinde yeni yayınlanmış bir bilimsel çalışmamın sonuçlarını sizlerle paylaşmak isterim. Yıldırım ve şimşekler (lightning) üzerine uzaktan algılama yoluyla ülkemiz için yapılan ilk çalışma özelliğini taşımaktadır. Bu araştırma çalışmasına göre, ülkemiz üzerinde görülen en yüksek yıldırım ve şimşek sayısı yaklaşık 7,1 lightning/(km2yıl)’dır (Şekil 3). Hatay kıyıları ve İskenderun Körfezi ile Antalya ilçeleri Belek, Side, Alanya; Muğla ilçeleri Dalaman, Fethiye, Marmaris kıyı hatları ve açıkları 4,4 - 7,1 lightning/(km2yıl) aralığında yüksek yoğunluğa sahipken, diğer yoğun alanlar Batı Karadeniz’in iç alanları (4,4 - 5,0 lightning/(km2yıl), Trakya (4,0 - 4,9 lightning/(km2yıl) ile Çanakkale ve Balıkesir (4,5 - 5,2 lightning/(km2yıl) civarlarıdır. İç Anadolu’nun ve Güneydoğu Anadolu’nun büyük çoğunluğu ile Doğu Anadolu’nun bir kısmında yıldırım ve şimşek hareketliliği çok düşüktür (0,5 - 1,7 lightning/(km2yıl). Burada verilen lightning/(km2yıl) birimi, 2010-2014 yılları arasındaki 5 yıllık veriden elde edilen 1 yıldaki km2 başına düşen ortalama yıldırım ve şimşek sayısını ifade etmektedir. Meraklıları için bu çalışma, http://web.deu.edu.tr/fmd/s56/S56-m1.pdf  bağlantı adresi yardımıyla indirilebilir.

 

Şekil 3. Yıldırım ve şimşek olaylarının Türkiye üzerindeki yıllık dağılımı (2010-2014).

Nedendir bilmiyorum ama yıldırım ve şimşekler korkutmuyor beni. Onların meydana getirdikleri gök gürültüsü, korku yerine benliğimde huzura neden oluyor ve atmosferin o muhteşem gücü bir merak uyandırıyor bende. Galiba bu, bilinmeyeni anlayabilmek ve çözebilmek yolunda bilinmeyene duyulan bir aşk olsa gerek.

Ve her zaman olduğu gibi diyorum ki, bir ülkenin gelişmişlik ölçülerinden en önemli iki tanesi, o ülkenin bilimin sonuçlarından faydalanabilme yeteneği ve liyakattir. Unutmamak ve unutturmamak ümidiyle sağlıcakla kalın.

 

HAVADAN SUDAN İŞLER

Dr. Ahmet ÖZTOPAL

İTÜ Meteoroloji Müh. Öğretim Üyesi

oztopal@itu.edu.tr