Rahmetli babam vefat edene kadar, kurbanlarımızı hep evimizin arka bahçesinde keserdik. Arife günü ya da arifenin hemen birkaç gün öncesinde alınan koçlar, evin damında ellerimizle beslenirdi. Bayram günü ise, kesilen hayvanların gerek kanı ve gerekse arta kalan tüm parçaları, bahçede açılan bir çukura gömülerek çöpe atılmazdı. Kurbana eziyet edilmezdi. Hele hele kurban ibadetinin gereği olarak, kesim anında insanın da kendi nefsi ve iç dünyasıyla olan muhasebesi mutlaka yapılırdı. Gözlerden yeri gelir yaşlar süzülürdü. Çünkü kurban kesmek, İslam dininin vacip olan ibadetlerinden biriydi.

 

Oysa bugün bakıyorum da, rahmetli babamdan öğrendiğim anlayıştan uzaklaştığımızı görerek içimi bir hüzün kaplıyor, daha da ötesinde isyan ediyorum. Bazı kesim alanlarında, bu hayvanların yere yatırıldıktan sonra traktör arkasında az ya da çok sürüklenmesi, kesilecek hayvanın kesilmiş hayvanları görecek şekilde kesim yerine getirilmesi ve hatta o an can çekişenleri görmesi, kan gölü içinde kesilmeleri, kanlarının kanalizasyona akması ve kullanılmayacak kısımlarının da toprağa gömülmek yerine çöpe atılması… Biz ne ara böyle olduk? Yeri geldiğinde gururlanarak deriz ki, İslam en son ve en mükemmel dindir. İslam dini hayvana zulmedin mi diyor? Peygamber Efendimiz bu şekilde mi davranmıştır? Elbette değil. Peki, böylesine bir dine bizler yakışıyor muyuz? Sözüm işini doğru yapanlara değil; aksine işini doğru yapmayanlara, bunu kanıksayanlara ve buna göz yuman yetkilileredir. Ne olur, Allah rızası için bir iki dakika, o kurbanlıkların yerine kendinizi koyun.

 

Yeri gelmişken bir noktaya daha değinmek isterim. İslam dininde insan ya da hayvan yüzü veya bunları andıracak desenlerin bulunduğu halılara secde edilmez derler büyüklerimiz. Bu halı ya da seccadeler üzerinde namaz kılmak doğru değildir. Peki, o zaman neden böylesine desenlerin olduğu halıları birkaç camimizde olsa bile görebilmek mümkündür? Yetkililerimiz neden bunları görmezler? Toplumumuz neden bunun farkında değildir? Sorular, sorular ve sorular…

 

Çok sevdiğim Muhiddin Yenigün isimli bir arkadaştan duyduğum bir sözü sizlerle paylaşmak isterim. Anlayana o kadar çok şey ifade ediyor ki.

 

“ Erkektir elinin kiridir demek yerine, müslüman yapmaz deseydik, bugün nice Hz Yusuf’lar yetişmişti.”

 

Galiba biz bu muhteşem dine yakışmıyoruz.

 

Sağlıcakla kalın.