Yaklaşık 9 ay önce, “Sporun faydaları ve artistik buz pateni sporu” başlıklı makalem bu sayfalarda yayınlanmıştı ve yazımı aşağıdaki satırlarla sonuçlandırmıştım.

“Spor demek sadece futbol, basketbol ve voleybol demek değildir. Artistik buz pateninin de farkına varmak dileğiyle, sağlıcakla kalın. Hayat spor yapınca güzel.”

O yazıda, toplumumuz tarafından çok da bilinmeyen bu spor dalına ilgi alanında, bir kapı açmaya çalışmıştım. Bugün ise, bu kapıya geniş bir pencerenin ekleniyor olmasının haberini sizlerle paylaşmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Bu geniş pencerenin adı Buz Perisi’dir ve kendisi Boğaziçi Buz Sporları Kulübü’nün bir sosyal sorumluluk projesi olarak hayata geçmektedir. Bu vesile ile grafiker Afşin Bayır, kulüp hocaları Uğur Selahattin Aydın ve Sıla Olçaray ile Bülent Dağıstanlı’nın değerli katkılarını da özellikle belirterek, müsaadenizle Buz Perisi isimli derginin İLK SÖZ’ünü de sizlere sunmak isterim.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Buza Gönül Veren Güzel Dostlar,

Zarafet ve estetiği, müzik ile buluşturan narin bir spor dalıdır Artistik (Figür) Buz Pateni. Doğasında, müziğin o eşsiz ritim ve melodilerini, sanki bulutların üstünde dans edercesine yoğun duygularla harmanlayan harikulade, muhteşem, inanılmaz ve tarifi zor bir sanatsal etkinliktir aynı zamanda. Bedenin buz üzerinde sergilediği zarif ve ince figürlerin, insan ruhuyla bir bütün olduğu arzu dolu bir buluşmadır. En küçüğünden en büyüğüne kadar tüm gök cisimlerinin, birbirleri etrafında ahenkle dönerek dans ettikleri o muhteşem kâinatla, senkronize olunan çok özel bir andır o. Yeri geldiğinde bir yıldızın can verişinde (kara deliğe dönüşümünde) meydana getirdiği muazzam girdap kuvvetiyle, her şeyi içine çektiği hırçınlık ve yeri geldiğinde de yeni bir yıldızın doğuşundaki sakinlik ve umuttur o. O, ucu bucağı olmayan kâinatın, sanki buz üzerindeki simülasyonudur bir yanda. Yaşamın kaynağı olan suyla yüklü ağlamaya yüz tutmuş bir bulutun, damla damla toprağa verdiği rahmet ve bereket gibi, buzun da insana aktardığı huzur ve mutluluktur o aslında. O bir Âşuk, buzsa bir Maşuk’tur. Özdemir Asaf’ın aşağıdaki dizelerinde anlatmaya çalıştığı gibi o, bir Maşuk’tur da aynı zamanda.

 

Kim o, deme boşuna…

Benim, ben.

Öyle bir ben ki gelen kapına;

Baştanbaşa sen.

 

Bugünden sonra Aşuk ile Maşuk’un aşkı, Buz Perisi’nde hayat bulacak yeniden. Kimi zaman akademik bir yazı, kimi zamansa bir şiir tadı, bazen de bir resmin büyülü dünyası… Ama en önemlisi, buza gönül verenlerin buzla olan büyük aşkı…

 

Bu ilk sayıda çok kıymetli misafirlerimiz var. İlki Figür Buz Pateni alanında bir dünya otoritesi olan Sayın Robert Tebby, ikinci olarak ilklerin ismi Sayın Tuğba Karademir ve sonrasında da milli sporcumuz Sayın Burak Demirboğa. Kendilerine, Boğaziçi Buz Sporları Kulübü’nün böyle bir sosyal sorumluluk projesinin içinde, büyük bir alçak gönüllülükle yer almalarından dolayı teşekkürü bir borç bilirim.

 

Sağlıcakla kalın ve buzda kalın.

Buz Perisi dergisinin elektronik kopyasına aşağıdaki bağlantı üzerinden ulaşılabilir.

 

http://web.itu.edu.tr/~oztopal/index_dosyalar/Buz_Perisi_1.pdf

 

Eminim okumaktan büyük zevk alacaksınız. Dergideki her bir yazı, sizleri farklı boyutlara taşıyacaktır ve sizlerin bu spor dalına olan ilginizi cezbedecektir diye düşünüyorum. Ayrıca buz sporlarının bir şehre ayrıcalık ve itibar sağlayacağı noktasında da sayın yetkililerin dikkatlerini çekmek isterim.

 

Unutmayın, hayat spor yapınca daha bir güzel.

 

Dr. Ahmet ÖZTOPAL

İTÜ Meteoroloji Müh. Öğretim Üyesi

oztopal@itu.edu.tr