Sahamızda müthiş bir seyirci desteği ile oynadığımız bir maçı yine kaybettik. Maçı izleyen herkesin gördüğü bir çok olay yaşandı maç içerisinde. Hakem hatalarından tutun oyuncularımızın beceriksizliğine, antrenör hatalarından tutun rakibin yabancı oyuncusunun terbiyesizliğine bir çok farklı olayın yaşandığı ve sonuçta kaybettiğimiz bir maç. Ben genel olarak teknik analiz üzerinden değerlendirmelerimi yapmaya çalışıyorum ancak bazen benim de farklı konuları dile getirmek istediğim ve sadece teknik analizle yetinmeyip saha dışı konulara da girdiğim bölümler oluyor ve bu yazımda da böyle bir yazı okuyacağınızı şimdiden belirtmek isterim. Belki de ilk kez Karesi Spor için bu kadar genel hatlarıyla sert bir yazı yazacağım. Yazılarımı takip edenler bilirler ben ne kadar eleştirirsem eleştireyim eleştirilerimin hepsi takımlarımızın iyiliği içindir ve yanlışların düzeltilmesi içindir yazdıklarım!!!

Şimdi öncelikle Gencer Baytimur’dan başlayalım ; Geldiği günden bu yana hiç galibiyet alamayan ve oynadığı 5 maçı da kaybeden tecrübeli bir antrenör için maç sonu açıklamaları kendisine hiç yakışmadı. Bu takımın kurulduğu günden bugünlere gelmesini sağlayan ve kulübün tarihinde hep adı yazacak bir antrenöre sürekli aynı tavırla ve söylemler ile takımın iyi antrene edilmediğini vurgulaması büyük ayıp !!! Kaldı ki herhangi biri çıksa ve dese ki, şu an benim yapacağım gibi ; o iyi antrenman yapmayan takım 11 galibiyeti nasıl aldı desem? Yada siz daha iyi antrenman yaptırıyorsanız ve oyuncular daha iyi durumdaysa neden her maçı kaybediyoruz desem? Yada son maçtaki rakip yabancı oyuncuyu maç sonu demecinde kınarken, bu takımı buralara getiren ve 4-5 galibiyet bile alsan playoff oynayabilecek durumda bir takımı devralmışken kendisine teşekkür etmek yerine sürekli kendisini eleştiren açıklamalarda bulunmanı ben kınadığımda ne diyeceksin hocam? Son alınan yabancı oyuncu Ryan, Akhisar deplasmanında 27 sayı attığında bu yabancının kalibresi vardı da daha sonra düşük performans gösterdiğinde kalibresi düşük diye eleştirmen ne kadar etik hocam?

Bu oyuncuya, özellikle son maçta maçın başından itibaren her pozisyonda bağırıp çağırıp seyircilerin ve yöneticilerin önüne atıp, maç sonu demecinde de bu yabancıyla bu kadar oluyor maalesef diyerek mağlubiyete maçın başından itibaren kılıf yaratma çabana ne demeli hocam? Evinde kaybetmeyen takım yaratmaya geldik diye gazetimize vermiş olduğunuz röportaj var ama evimizde takımın antrenörü olarak çıktığınız 3 maçı da kaybeden bir takım varken “bu ne perhiz bu ne lahana turşusu” demezler mi hocam? Son maçta 3 sayı ile mağlupken mola alıyorsun ve artık nasıl bir set çizdiysen takımdaki kimse boş kalamıyor ve 5 saniyede topu çıkaramadığımız için top kaybı yapıyor ve maçı kaybediyoruz! Senin gibi tecrübeli bir antrenörün bu tarz setleri bu kadar süre içerisinde bir çok kez antrenmanda çalışmış olması gerekirdi, hemde a,b ve c planlarıyla birlikte… Demek ki hocam sen de iyi antrene edemiyorsun ki son topta çizdiğin set elimizde patladı ve maçın kaybedilmesinde büyük bir etkin oldu!!!

Aynı maç içerisinde rakip uzun oyuncularla oynarken ve sürekli hücum ribaundu yaparken senin uzunları oturtup kısalarla oynayıp sonra da ribaund alamadıklarında oyunculara çılgınca bağırıp suçlaman ve her hatada sporcuları seyircilerin önüne atıp onların da hem motivasyonunu hem de özgüvenlerini kaybettirmene ne demeli hocam?? Daha fazla da yazarım da bu kadarı bile yetmeli be hocambiraz olsun tecrübene yakışır açıklamalar yapman ve senden öncesine saygılı olabilmen için diye düşünüyorum !!! Daha kötü bir kadroyu daha kötü durumda alan Akhisar’ın senden daha tecrübesiz antrenörü bile öncesinde yapılanlara teşekkür etti ilk demecinde ve bir daha eskiye yönelik de hiç konuşmadı. Basketbolun ayrı bir seviyesi ayrı bir kültürü vardır ve özellikle sizin gibi tecrübeli antrenörler bunu çok daha iyi bilirler…!!!

Gelelim sporculara ; Alican ile başlayalım, antrenör değişikliği öncesi daha iyi savunma yapan daha çok skor üretip takıma katkı sağlayan bir performans sergiliyordun. Şimdi daha iyi antrenman yaptığınız iddaa ediliyorken senin bu boş şutları bile sokamayan ve dökülen performansının nedeni ne ve toparlanmayı düşünüyor musun acaba ???

Sezgin Eriş ; 2 sezondur bu takımın içerisindesin, takımı oynatan skor üreten Sezgin’i artık sahada göremez olduk acaba çok iyi antrenman yapmaya başladığı için mi !!!

Hazer Avcı ; son dönemde performansı artan ve bildiğimiz Hazer gibi oynamaya başlayan ve takım içerisinde karakter koyan ve kazanmak için elinden geleni yapan tek isim görünümünde. Umarım bu formu devam eder.

Şahin Ekmen ; Uzun süredir kendisinden bekleneni gösterememesi, takımın aldığı mağlubiyetlerde beklenen skor katkısını verememesinin nedeni daha iyi antrenman yapmaya başlamış olması yüzünden değildir heralde !!!

Yabancı oyunculardan Ryan konusuna gelince bir tespitte bulunmak istiyorum. Evet bana göre Ryan ; post-up oynama konusunda yetersiz, ribaund ve savunma konusunda yetersiz, skor üretme ve sorumluluk alma konusunda da yetersiz bir oyuncu. 6.000 dolara o dönemde bunu alabildiklerini söylediler ama ben aynı rakamlara hem daha uzun hem çok daha iyi yabancı oyuncu önermiştim kendilerine. Ancak bu transferle ilgili bir gerçeği açıklayayım ve siz okurlar karar verin bu hatalı seçimin suçlusunu : Ryan’ı izleyip alınmasını öneren kişi eski antrenör Fahri Güler, bu oyuncu seçimini onaylayan kişi Takım menajeri Anıl Uyanık ve bu oyuncuyu antrenör değişikliği düşünüldüğü halde gönderilecek bir antrenörün seçmesine izin veren de yönetim.. Sizce hangisi daha çok hatalı ve suçlu ???

Bugün Türk Telekom maçını kazanabileceğimizi hiç düşünmüyorum ve Telekom maçından sonra her maçı kazanmak zorunda olacağımız bir dönemeç var playoff için ve bakalım bu süreç neler gösterecek bizlere..

Tekrar görüşmek üzere sevgiyle ve basketbol ile kalın, hoşçakalın…