Irak Kürdistan Yönetimi Başkanı Neçirvan Barzani kendisini ve Mesud Barzani’yi 13 Mart 2017 günü Erbil’de ziyaret eden ABD Başkanlarının özel temsilcisi Brett Mc Gurk’a “Peşmerge güçleri Kobani’den nasıl döndüyse, onların da (PKK’yı kastederek) Sincar’dan o şekilde çekilmeleri gerekiyor” (Hürriyet, 15 Mart 2017) şeklindeki sözlerinin inandırıcı olmadığını, Barzani’nin kendine özgü propagandasını sürdürmekte kararlı olduğunu söylemek zorundayız.

Sincar’da PKK’lı teröristlerin ayrılmasının gerekli olduğu IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani tarafından vurgulanırken IKBY Başkanı Mesud Barzani’nin emrinde yayın yapan Rudaw Televizyonu’nun fütursuzca 20 ilimizi “Kürdistan” sınırları içinde göstermesi üzerinde ciddiyetle durulması gereken önemli bir gelişmedir. Rudaw Televizyonu’nun ekranlara yansıyan görüntülerinde Doğu ve Güneydoğu illerimizle birlikte Hatay ilimiz de “Kürdistan” sınırları içinde gösterilmekte ve “hava raporu” adı altında bu yayın malum televizyon kanalı tarafından sık sık tekrarlanmaktadır.

Ülkemizin ulusal bütünlüğünü tehdit eden bu görüntüler malum televizyon kanalında tekrarlanırken Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı (IKBY) Mesud Barzani’nin bağımsızlık arayışı ve bu doğrultudaki açıklamalarının giderek arttığı fark edilmektedir. IKBY resmi sitesinde 12 Mart 2017 günü yer alan haberde Barzani’nin Irak’taki düşünce kuruluşlarına bağlı yazar ve siyasetçileri Erbil’deki sarayında kabul ettiği, Barzani’nin konuşmasında Irak’ın düştüğü durumdan merkezi hükümeti sorumlu tuttuğu, IKBY’nin bağımsızlık sürecini şiddetten uzak bir şekilde yürüteceğini vurguladığı belirtilmektedir.

Barzani’nin “Büyük Kürdistan” hayali sona ermemiştir. IKBY Başkanı ile sürdüreceğimiz ilişkilerde çok dikkatli ve ihtiyatlı hareket etmek zorundayız.