Türkiye Basketbol 2.Ligi Final Grubu 3.maçında temsilcimiz Karesispor,TOFAŞ  Gelişim’i konuk etti.Final Grubuna 2 de 2 ile iyi başlayan takımımız bu maç ile seriyi 3 maça çıkardı. Bunun yanı sıra geçen haftaki yazımda yaptığım tahminimin yine doğru çıkması sonucunda Ormanspor’un kaybetmesi üzerine final grubunun yenilgisiz tek takımı olarak liderliğe yükseldi.

Maç öncesi takımın sportif direktörü Anıl Uyanık’ın görev yaptığı okul olan Bolluk lisesinden gelen öğrenci grubu, okullarına 5 yıldır basketbol anlamında çok şey katan hocalarını desteklemek adına yaptırdıkları “Basketbolun Kralı Anıl Uyanık”  pankartını açtılar ve kendisine sevgi gösterisinde bulundular. Sonrasında da “ Bolluk burada Karesinin yanında” tezahüratı ile de Karesispora güzel bir destek verdiler ve maç boyunca susmadılar. Son ayların basketbol salonlarındaki meşhur marşı haline gelen “ İzmir Marşı” nı da hepbir ağızdan söylemeleri arkasından da “Mustafa Kemal’in Askerleriyiz” sloganları, Ak partili bir belediye takımının tribünlerinde de sürekli görülmesi gereken çok güzel bir tablo oluşturdu.

Bu bölümle ilgili bir tek beni rahatsız eden durum vardı ve bunu da kendisini ile de telefonda konuşup uyarıda bulunduğum için açıkça paylaşmak isterim. Açılan pankart bize ilk olarak beyaz saçlı prens’in kendine yaptırdığı yalancı sevgi gösterilerine benziyordu ve beyaz saçlı prensin yolundan gidiyormuş gibi göründü. Tabi ki oraya gelen öğrencilerin hiçbiri beyaz saçlının yaptığı gibi zorla getirilen veya zorla o sevgi gösterisinde bulunan öğrenci grubundan değildi bu net şekilde anlaşılıyordu ama bunu herkes bu şekilde değerlendirmeyeceği için bu konuda Anıl kardeşimi arayıp güzel bir dil ile kendisini uyardım o da hak vererek konuyu değerlendireceğini söyledi ki bu çok doğru ve olgun bir yaklaşımdı o yüzden de kendisini tekrardan kutluyorum.

Maça geçecek olursak karşılaşmaya Sezgin,Volkan,Cahit,Azizcan,Enver beşi ile başlayan Karesispor maça oldukça etkili giriş yaptı. Maç başında Volkan ve Enver ile sayılar üretirken Sezgin Eriş’in de dış atışlarından verdiği destek ile periyotu 25-14’lük Karesispor üstünlüğü ile sonuçlandı.Bu periyotta göze çarpan ilk şey iki takım arasındaki tecrübe ve size farkları oldu. Tofaş gelişim oyuncularının uzun boyları hücum ribaundlarında etkili olmalarını sağlarken takımımızın oyuncuları da tecrübeleri ve size avantajlarını kullanıp doğru yer tutarak bu farkı ortadan kaldırmayı bildiler.

Karesispor ikinci periyoda İlker,Berkay,Cahit,Oğuzhan,Okan beşi ile başladı. Karesispor’da Oğuzhan Sungur’dan ikinci periyot başında 5 sayılık bir katkı gelir iken Tofaş Gelişimde bu periyotta Emre Tanışan ile cevap verdi.Bu periyotta Enver-Azizcan’ın pota altındaki ikili oyunları farkın açılmasını sağladı. Takımımız 2.periyodun ortalarında yakaladığı 18 sayılık üstünlüğünü periyodun sonlarına doğru koruyamayınca  ve kolay sayıları savunamayınca devreye 36-29’luk 7 sayılık fark ile girebildi.

3.Periyoda takımımız İlker,Berkay,Cahit,Azizcan,Enver beşi ile çıktı. Bu periyot iki takımında karşılıklı basketleriyle başladı. Takımımız skor 40-35 iken periyodun ortalarında 10-0’lık seri yakalayınca skor bir anda 50-35’e geldi ve fark açıldı. Takımımız bu periyotta içerden 5/8’lik etkili bir oyun oynarken şutörlerden de 4/6 ‘lık bir üç sayı yüzdesi gelince bu periyot 59-45’lik takımımızın üstünlüğü ile geçildi.

Balıkesir’in takımı Karesispor  final periyoduna İlker,Sezgin,Umar,Oğuzhan,Okan beşi ile başladı.Bu periyotta Karesispor’un 7-0’lık bir seri buldu. Bitime 7 dk kala fark 21’lere kadar çıktı. Son 7 dk da Tofaş Gelişim Berkan ve Mert ile sayılar bulur iken son 4 dk kala skor 74-48 e geldi. Kalan bölümde rahatlık ve rotasyonla oynayan Karesispor sahadan 79-56’lık bir skor ile galip ayrılmasını bildi.

 

Tofaş Gelişim takımından Berkan Durmaz isimli 97 doğumlu 20 yaşındaki genç oyuncu gelecek vaad eden ve kumaşı çok iyi olan bir oyuncu. Forvet pozisyonu için biraz daha size yaparsa kendisine ileride adından söz ettirebilecek seviyede bir oyuncu olabileceğini düşünüyorum. Bu oyuncuyu yetiştiren antrenörün de takımımızın antrenörü olan Fahri koçun olduğunu öğrenmem de kendisine olan sevgimi ve basketbol saygımı bir kat daha arttırdı. 

Cuma günü yani bugün deplasmanda Orman spor ile karşılaşacak olan takımımızdan bir sürpriz beklemiyorum ve deplasmandaki bu maçtan da galibiyet ile ayrılacaklarından eminim. Antalya deplasmanına takımımızın nağmalup olarak gitmesi hem büyük bir avantaj yaratacak hem de rakip üzerinde mutlak kazanmaları gereken bir maç olacağı için baskı yaratacaktır. Bu nedenle de çok önemli olan bu deplasman maçında takımımıza başarılar diliyorum ve haftaya yeni bir yazımda görüşmek üzere sevgiyle ve basketbol ile kalın.