Sizlerden ayrı kaldığım dönemde Best Balıkesir ilk yarının son maçında deplasmanda Acıbadem’i Tufan, Buğrahan, Ogün ve Davis’in etkili oyunları ve son periyottaki muhteşem geri dönüş ile devirmiş ve ilk yarıyı 10 galibiyetle 6. sırada tamamlamıştı.  Haftasonu Eskişehir deplasmanıyla İkinci Devreye başlayan takımımız devre arasını iyi değerlendirmiş belli ki ve bu zorlu rakibini de deplasmanda yenerek hem lig sıralamasındaki yerini sağlamlaştırdı hem de rakibine kendileri ile aradaki puan farkını 1 sayıya indirme şansını vermemiş oldu. Bu maçta da takımımızı galibiyete Acıbadem deplasmanındaki aynı oyuncular taşırken bu sefer onlara Serkan Menteşe de katıldı.

Eskişehir maçının değerlendirmesine geçmeden önce artık bağıra bağıra isyan edeceğim bir konuya daha fazla değinmek istiyorum. Bu takım lige çıkar çıkamaz onu bilemem ama takımımızın lige çıkma hedefi varsa bu sene bu takımın guardı DJ olmamalı !!! Derhal DJ yerine ya geçen seneki Coleman tarzı bir guard yada “combo” guard alınmalı. Serkan Menteşe gibi bir guardımız varken bu takımın DJ ayarında bir guarda hiç ihtiyacı yok. Geçen sene lige çıkan bir takımın guardlığını yapmış olabilir ama bu seneki performansıyla takımımızı level atlatan bir oyuncu olmadığını çok net görebiliyoruz artık.  Aslında Davis de bizi lige çıkartabilecek kapasitede değil ama daha önceki yazılarımda da bahsettiğim gibi en azından bir standardı var ve hep o standartta oynayarak göze batmıyor...

Eskişehir maçının kısaca bir analizini yapacak olursak neleri doğru yapıp neleri doğru yapmadığımızdan başlayalım. Öncelikle değinmek istediğim konu rakibe verdiğimiz “hücüm ribaundları” ; Acıbadem deplasmanında rakibimize 13 Eskişehir deplasmanında da 17 tane ekstra hücüm şansı tanımış olduk rakiplerimize. Yediğimiz sayıları göz önüne alırsak savunmamızın aslında iyi olduğunu ancak ribaundlara savunmaya gösterdiğimiz konsantrasyonu göstermediğimiz görülüyor. Eskişehir maçında göze batan bir diğer konu da çok faul yapmış olmamız. Allahtan rakiplerimiz takımımız kadar yüzdeli serbest atış kullanamıyorlar yoksa 4 sayı ile kazandığımız maçta Eskişehir takımına yenilmemiz içten bile değilmiş. Çünkü Eskişehir Basket maç boyu kullandığı 29 serbest atışın “14” tanesinden yararlanamamış. Takımımızda ise bu oran 14 serbest atışta sadece 4 !!!

Önümüzdeki haftasonu oynayacağımız Mamak Belediyesi maçının seyir zevki açısından basketbolseverlere keyif vereceğini düşünüyorum.  Onlar da 2. Devre maçlarına  Sakarya galibiyeti ile başlayarak dikkatleri üzerlerine çektiler. Bu nedenle haftasonu o tribünleri yine doldurup hem takımımıza destek verin hem de güzel bir maç izleyin derim.
Bir sonraki yazımda görüşmek üzere..