Seçim Anketleri

Kamuoyu araştırma şirketleri belli zaman ve aralıklarda toplumun çeşitli kesimlerinden, değişik yerleşim yerlerinden seçtikleri kişilere, seçimlerdeki siyasi tercihlerinin ne olacağını soruyorlar. Sorduklarının hemen tamamı siyasi tercihini açıklıyor. Korktukları için gerçek tercihlerini beyan etmeyenler olabilir!

Şirketler de, derledikleri bilgileri belli istatistik metotları ile değerlendirdikten ve yorumladıktan sonra siyasi partilere pazarlayarak işlerini yapmış oluyorlar.

Siyasi tercihlerini tanımadığı kişilere açıklamakta sakınca görmeyen insanlar, seçim günü oy kullanma kabinine girerek seçme haklarını kullanıyorlar. Çelişki değil mi?

Malum; seçim sistemimiz “gizli oy, açık sayım” ilkesine göre düzenlenmiştir.

  • Acınacak ve Utanılacak Gazeteciler

Haber kanalı olarak bilinen televizyonlar reytinge ihtiyaç duyduklarında Kemal Kılıçdaroğlu’nu,  Muharrem İnce’yi canlı yayın konuğu olarak ekrana çıkarıyorlar.Onlara da fırsat tanımak , tarafsız, dürüst yayıncılık, sosyal sorumluluk adına değil tabii ki. Sadece günü kurtarmak için!

Geçen hafta CNN ve Haber Türk’ü izleyenler, İnce’ ye bilinçli, anlamlı sorular sormak yerine iktidar sözcülüğüne, kabadayılığına soyunmuş olan “PARALI ASKER”gazetecileri bir kez daha tanımış oldular.

Ey siz “alo Fatih” ekolünden gelen kişiliksiz gazeteciler: Misyonlarınızı büyük çıkarlar, vaatler karşılığında yerine getirmek isterken, bunu için eğilip bükülürken kaybettiğiniz değerlerin farkında değilsiniz. Olsanız, bir insanın sizler kadar küçülemeyeceğini anlardınız.

Çocuklarınızın gurur duyabilecekleri anneler, babalar olamayacaksınız. Unutmayın, son kullanma tarihiniz geldiğinde sizler de sizden öncekiler gibi süpürülüp çöpe atılacaksınız. Geri dönüşüme bile gidemeyecek şekilde!

Her mesleğin saygınlığı, o mesleği yapanların saygınlıkları ile doğru orantılıdır. Türkiye’nin “en az güven duyulan meslek grubu” konumunda olduğunuzu bilmeyen var mı?

  • Ulusal Para

Cumhurbaşkanı İran, Rusya ve Orta Asya Türk Cumhuriyetleri ile yapılan dış ticaretin ülkelerin ulusal paraları ile yapılmasını istiyor.

Ancak, bu ülkelerin birbirleri ile gerçekleşen alış verişleri parasal değer olarak eşit değil. Rusya ve İran, Türkiye’ye petrol ve doğalgaz sattıklarından ötürü açık ara öndeler. Uluslar arası piyasalarda konvertibilitesi (geçerliliği) olmayan Türk Lirası’nı kabul etmezler. Zaten kaç yıldır sözü ediliyor ama gerçekleşen bir şey yok.

Ayrıca ham petrol ve doğal gaz fiyatları Dolar olarak belirleniyor. TL ile ödemeler için değişim kuru nasıl belirlenecek? Bugünden ön görülemeyen bir takım operasyonel sıkıntılar da çıkar.  

Bu iş, taşıma suyla değirmen çevirmeye çalışmak gibi bir şey sanki…

  • Millet Bahçeleri, Tarihi Garlar
  • Atatürk Hava Limanı

Cumhurbaşkanı açıkladı: İstanbul’daki yeni hava alanı açılınca, Atatürk Hava Alanı yıkılıp yerine park yapılacak, adı da “Millet Bahçesi” olacakmış. Bu bahçelerden, sekiz on ilde daha yapılacakmış. 

Oysa Ulaştırma Bakanı birkaç ay evvel Atatürk Hava Limanı için; “özel ve diğer bazı uçuşlar için kullanılmaya devam edecek, bu alana bir de havacılık müzesi yapılacağını” söylemişti! Yeni hava alanının adının ne olacağı sorulduğunda da; “zamanı geldiğinde açıklanır” demişti.

Zaman yaklaştı. İşler değişti. Ferman çıktı. Atatürk Hava Alanı park, adı da “millet bahçesi” olacak. Yeni hava alanının adını tahmin etmek güç olmasa gerek. “Kanuni Sultan Süleyman” ya da “Sultan Abdülhamit Han” . Plâse: “Sultan Vahdettin”!

  • Ankara Garı

Cumhuriyet hafızası ile özdeş Ankara Garı da kurbanlıklar listesindeki yerini almış.

TCDD, Mayıs ayında aldığı ya da almak zorunda bırakıldığı kararla Garın kapatılacağını duyurdu. Garda bulunan Demir Yolu Müzesi ile Sanat Galerisi de sizlere ömür.

Bırakalım yeni müzeler açmayı, olanlar yok ediliyor. Garın bulunduğu araziye “millet bahçesi” de yapılmayacakmış. Peki, ne olacak? Bombası yakında patlar.  Kısaltılmışı: AVM. Açılımı; “Avanaklık Verimlilik Merkezi”!

Bu gidişle, Haydarpaşa, Sirkeci, İzmir Alsancak, Basmahane garlarının gelecekleri parlak gözükmüyor. Onlar da potansiyel Avanaklık Verimlilik Alanları için uygun!

  • Faiz Lobisi Gene Kazandı

Bir anda roket hızı ile yükselen Doları frenlemek, iktidarın şamar oğlanı durumuna gelen TCMB’na düştü sonunda! Bankalarla kendi arasındaki para alış verişinde kullanılan”referans faizi”ni üç puan arttırdı. Üstelik, bu kez fırça yemedi!

Serbest Piyasa Ekonomisinde; “emir demiri kes(e)miyor”. Israr etmenin yararı zengine, zararı yoksula kalıyor!

Düşünen Adam