Spor dalları arasında ilk sıralarda, takım sporlarımız olan futbol, basketbol, voleybol gibi branşlar gelir ve 2000’li yılların başından bu yana, bu alanlarda ülkemiz takımları önemli başarılara imza atmaktadırlar. Buna karşın, güreş güya ata sporumuzdur, ama ismini zikrettiğim takım sporları kadar yoğun bir ilgi görmez ülkemizde. Ya da atletizm, tüm sporların anası sayılan bu branş, çok da ilgiyle karşılanmaz nedense. Hele hele kar ve buz sporlarının varlığından haberdar olunsa bile, bu sporların ülkemizde yapıldığı konusunda, ülkemiz insanının genelinin fazla bir fikri yoktur. Sonuç olarak, ülkemizde spor demek, önce futbol sonrasında da basketbol ve voleybol demektir.

Ülkemiz genelinin yapmaktan yoksun olduğu, Buz Pateni denilen bir spor türü de bulunmaktadır dünyamızda. Bakınız, daha önceki bir yazımda, bu spor dalı hakkında şunları kaleme almıştım.

“Zarafet ve estetiği, müzik ile buluşturan narin bir spor dalıdır Artistik (Figür) Buz Pateni. Doğasında, müziğin o eşsiz ritim ve melodilerini, sanki bulutların üstünde dans edercesine yoğun duygularla harmanlayan harikulade, muhteşem, inanılmaz ve tarifi zor bir sanatsal etkinliktir aynı zamanda. Bedenin buz üzerinde sergilediği zarif ve ince figürlerin, insan ruhuyla bir bütün olduğu arzu dolu bir buluşmadır. En küçüğünden en büyüğüne kadar tüm gök cisimlerinin, birbirleri etrafında ahenkle dönerek dans ettikleri o muhteşem kâinatla, senkronize olunan çok özel bir andır o…”

Böylesine harika bir spordan sorumlu olan kurum, Türkiye Buz Pateni Federasyonu’dur. Çok da yeterli bir bütçesinin olmadığını düşündüğüm bu federasyon, elinden gelenin en iyisini yapmak için çaba harcamaktadır. Özellikle, sosyal sorumluluk gözüyle bakacak olursak, engelli çocuk ve gençlerimizi de buzun bir ferdi haline getirecek Engelliler Türkiye Şampiyonası’nı hayata geçirmesinden dolayı, kendilerini alkışlıyorum. Yetişkinlerimizi de buzun bir üyesi yapan Yetişkinler Türkiye Şampiyonası da, bu sporun tanınırlığı ve yapılabilirliği hakkında önemli bir adımdır diye düşünüyorum. Ayrıca, tesisleşme çabalarını takdirle karşılıyor ve yurtdışı organizasyonlara daha fazla sporcu taşımak adına olan adımları değerli buluyorum.

Şu an için ülkemizde; Ankara, İzmit, İstanbul, Erzurum, İzmir ve Tekirdağ olmak üzere toplam 6 olimpik pist bulunmaktadır. Ne yazık ki bu sayı, ülkemiz için yeterli değildir. Konu hakkında belediyelerin önemli katkılarının olabileceği kanaatindeyim. Böylesine bir sporu insanlarımız ile tanıştırmanın biraz da belediyelerimizin sosyal sorumluluğu olduğunu düşünüyorum. Dolayısıyla da, bu sömestr tatilinde Avlu’da, kısa bir süreliğine de olsa, bir buz pistinin hayata geçirilmesinde emeği geçenlere teşekkürlerimi iletmek isterim.

Herkesin bir gün buzla tanışması ümidiyle, sağlıcakla kalın.