Türkiye’nin Suriye’de Afrin’e yönelik 20 Ocak 2018 gecesi saat 17.00’de başlattığı, başarı ile devam eden harekat ülkemizin güvenliği açısından yaşamsal önemdedir. Harekat bütün şiddetiyle devam ederken Pentagon sözcüsü Binbaşı Adrian Rankine Galloway’in “ABD, PKK’ya herhangi bir destek sağlamıyor” (Hürriyet, 21 Ocak 2018, Cansu Çamlıbel, Washington) şeklindeki gülünç, inandırıcılıktan yoksun açıklaması dikkat çekicidir. Aynı sözcünün 24 Ocak günü “Silahların IŞİD’e karşı kullanılması gerektiğini” ifade etmesi, ardından bu kez Savunma Bakanı Mattis’in “İtidal” çağrısı yaparak “Türkiye’nin harekatı çabalarımızı aksatıyor!” şeklindeki (Hürriyet, 24 Ocak 2018) açıklaması müttefiklikle asla bağdaşmamaktadır.

Beyaz Saray’dan ABD Dışişleri’nden ve ABD Savunma Bakanlığı’ndan (Pentagon) ayrı ayrı gelen çelişkili açıklamalar “ciddiyet sorununu” akla getirmektedir.

ABD, Suriye’de bir Kürt devletinin kurulması için her türlü seçeneği denerken, YPG/PYD, yani PKK’yı “müttefiki” olarak görüyor. ABD’nin İsrail ve Batı ile birlikte “Kürdistan” projesinden vazgeçmesi beklenmemelidir. Türkiye bunu engellemek için başta Suriye olmak üzere bölge komşularıyla ivedilikle işbirliği yapmak zorundadır.