Politika Dergisi için Güzide Sürmelioğlu ve Tarık Sürmelioğlu’na bir yazı sözüm vardı. Bu yazı Şehircilik Meteorolojisi başlığını taşımaktaydı ve bugün (18 Temmuz Salı) öğlen bitirip gönderdiğimde, önce yaşadığım yer olan İstanbul’daki ve sonrasında da Burhaniye ilçesindeki sel olaylarından haberim oldu.

Bu olaylar yazdığım yazıyla örtüşen haberlerdi. Bakınız yazımın ilk 2 cümlesi şu şekildedir: “Havanın büyük kentlerde yaşayan insanlar üzerinde önemli etkileri bulunmaktadır. Sağanak yağmurlar sel ve taşkınlara neden olabilirken, kar ve donan yağmur taşımacılık sektöründe aksamalara sebebiyet verebilmektedir...” Özellikle İstanbul’da meydana gelen sel olayı, hayatı olumsuz şekilde etkiledi. Allah’tan can kaybı yaşanmadı. Bu İstanbul’da yaşanan ilk sel olayı değildi, öncesinde de pek çok kez bu olaylar yaşanmış ve bazılarında can kayıpları da görülmüştü. Onlardan biri ve belki de en önemlisi olan 2009 Eylül’ündeki Ayamama Deresi’nin taşması, tam da felaketin geliyorum dediği bir olaydı.

Dere yataklarındaki yapılaşmalar, çevrenin betonlaşması ve gelecek suyun tahliye olacağı yataklara müdahaleler gibi nedenlere, çok kısa süre içerisinde çok fazlaca yağmurun düşeceği uyarısı da eklenince, olay beklenmedikten öte beklenir bir hale dönüşüyordu. Bugüne gelecek olursak görüyoruz ki, Meteoroloji Genel Müdürlüğü gerekli uyarılarda bulunmuştur,  yani uyarı verdiği bölgelerde şiddetli yağışlar ve şiddetli rüzgârlar beklenmektedir. Ancak genelde olduğu gibi yine, altyapı gelen bu suyu tahliye etmede başarılı olamamıştır.

Çok kısa süre içerisinde çok fazla yağış düşmesi nedeniyle, şehrin sele teslim olması karşısında yetkilileri anlayışla karşılayabilirsiniz, ancak nedense bizde yaşanılan bu olaylar gelişmiş ülkelerde bu kadar sık yaşanmıyor. Çünkü bu ülkeler şehir planlamalarında meteorolojik ve klimatolojik bilgileri eksik etmiyorlar. Şehrin karşılaşabileceği hava ve su kaynaklı afetlere de gerek alt yapı ve gerekse üst yapı olarak şehri hazırlıyorlar. Genellikle duymuşsunuzdur, “1 ayda yağacak yağmur 1 saatte düştü” denir ve bu şiddetli hava olayı bir günah keçisi haline getirilir. Oysa kanalizasyon sistemi 50, 75 ya da benim gönlümün olduğu 100 yılda gelebilecek maksimum yağışa göre yapılandırılsa, bu sel olaylarında büyük düşüşler olacaktır.  

 

Dün gece (17 Temmuz Pazartesi gecesi) itibariyle, yağışlı sistem Çanakkale ve Balıkesir kıyılarından ülkemize girmiş ve özellikle Bayramiç civarlarında 165 kg yağış bırakmıştır. Sabah saatlerinde ise Burhaniye İlçesi kırsal Subeylidere Mahallesi’nde de sele neden olmuştur. Aynı zamanda, yine bugün (18 Temmuz Salı) sabah erken saatlerde Siliviri’de 130 kg yağış kaydedilmiştir. Akabinde Üsküdar, Ümraniye, Kadıköy ve Sarıyer’de ise yağışlar 100 kg’ın üzerinde gözlenmiştir. Ve en nihayetinde bu sistem, Batı Karadeniz’e doğru yol alarak Marmara Bölgesi’ni terk etmiştir.

 

Bu noktada aklıma gelen bir soruyu sizlerle paylaşmak isterim. Acaba böylesine güçlü bir yağışlı sistem, Balıkesir üzerinde de yağışa sebebiyet verseydi, Çay Deresi bu kadar yoğun yağışı taşıyabilir miydi? Uzantısı olan Avlu, bu olabilecek olayı zarar görmeden atlatabilir miydi? Daha en yakın 2015’te, Çay Deresi’nin yaklaşık 60 kg’lık yağışta taştığı düşünülecek olursa, toprağın suya yeterince doygun olduğu daha yoğun yağışlar altında, Çay Deresi’nin taşmama garantisi var mıdır? Şehrin içinden geçen ve taşması halinde can ve mal kayıplarının yaşanabileceği böyle bir projede, umarım gerekli tüm tedbirler alınmıştır ve bu tedbirler meteorolojik, klimatolojik ve hidrolojik bilgiler ışığında, Şehircilik Meteorolojisi’nin gerekliliklerini de içeriyordur.

 

Politika Dergisi için yazdığım yazıdan aşağıdaki 2 maddeyi sizlerle paylaşmak isterim.

 

Şehircilik Meteorolojisi modern kentleşmenin gerekliliklerindendir, çünkü…

 

1) Sel ve taşkınlar, kuraklık, çığ, don, aşırı sıcaklar, aşırı soğuklar, fırtınalar, aşırı yağmur ve kar yağışları, kum ve toz fırtınaları, yıldırım, dolu, sis, hortumlar ve orman yangınları birer hava ve su kaynaklı doğa afetleridir ve bu tür afetlerle mücadele meteoroloji biliminin desteği ve katkıları olmadan yapılamaz.

 

2) Meteorolojik risk haritaları oluşturulmadan bir şehrin alt ve üst yapılaşması eksik olacaktır. Bu tür haritalar, ileride yaşanabilecek hava ve su kaynaklı doğa afetlerinin sebep olacağı can ve mal kayıplarının en aza indirilmesi için çok önemlidir. Ayrıca bu haritalar neticesinde, doğa afetlerinden en fazla korunmanın sağlanacağı bölgeler seçilerek, şehir yapılaşmasının o bölgelere doğru yönlendirilmesi önemli bir konudur.

 

Unutmamak gerekir ki, havadan sudan işler boş, değersiz, önemsiz ve öylesine işler değildir, bilakis önemsenmesi ve dikkat edilmesi gereken mevzulardır. Aksi halde geri dönüşleri doğa afetleri olarak karşımıza çıkarak, can ve mal kayıplarına neden olmaktadırlar.

 

Son olarak, bu vesile ile belirtmek isterim ki, yukarıda yazdıklarımla amacım, mesleğimle ilgili olan projelerin bilimin sonuçlarından faydalanılarak sorunsuz bir şekilde hayata geçirilmesine, bu satırlar vasıtasıyla katkıda bulunmaktır. Bu benim, ülkeme ve doğduğum topraklara akademik bir sorumluluğumdur.

 

Sağlıcakla kalın.