Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, düzenlediği basın toplantısında, ABD’nin PYD terörist savaşçılarına ayda 200-400 dolar maaş verdiğini belgeleriyle açıkladı...

ABD Savunma Bakanlığı’nın yani Pentagon’un 2019 tarihli ek bütçe talebini içeren rapor onay için ABD Kongresi’ne sunulmuş durumda.

Ek bütçe talebi ilginç olduğu kadar Türkiye ve bölge ülkeleri açısından düşündürücü…!

Rapor, “Irak ve Suriye’de IŞİD’le Mücadele” başlığını taşıyor”ve ABD’nin 2017 yılı içerisinde “IŞİD’le mücadele eden” ve “bölgeleri kurtaran güçler” ifadesiyle, 10 bin kişiye 200 ila 400 dolar aylık maaş ödendiğini belirterek, bu “gücün” 2018 yılı içerisinde  60- 65 bin kişilik bir orduya dönüştürülürken, 30 bin kişilik kuvvetinin Doğu Suriye’de Orta Fırat bölgesinde IŞİD’le çatışma halinde olacağını, 35 bin kişinin ise “kurtarılmış bölgelerde İç Güvenlik Gücü oluşturacağını” vurgulayarak, ek bütçe talebinde bulunuluyor.

“İŞİD” ile mücadele edecek ve “kurtarılmış bölgeler” oluşturup, koruyacak “denge unsuru” olarak görülen “ kuvvet” ve “ güç” kimlerden ve hangi örgütlerden oluşturuluyor?

Bölücü terör örgütünün uzantısı YPG/PYD, ABD’lilerin daha uygun ve “makul” isimlendirmesiyle Suriye Demokratik Güçleri(SDG)..!

İNSANLIK TARİHİNDE LEJLONERLER HEP OLDU

Eski Roma'da kullanılan askeri birliklere “lejyon” denildiğini biliyoruz. Roma tarihinde kuruluşu sonrası imparatorluk döneminde lejyonların yabancı askerlerden oluşarak, bu gücün para karşılığı ve farklı sosyal ayrıcalıklar ekseninde biçimlendirildiğini de biliyoruz.

 Sömürgecilik ve emperyalizm döneminde özellikle Fransızların, Roma’dan esinlenerek,  bu tür lejyoner birlikler oluşturarak, günümüze kadar başta Afrika ülkeleri olmak üzere bir çok ülkede bu paralı askeri gücü ya da bir başka iadeyle profesyonel katiller sürüsünü tepe tepe kullandıklarına da tanık oluyoruz.

ABD’nin de Irak işgali ve Suriye’de yaşanan iç savaş sürecinde ismini duyuran Blackwater'ın ya da geçtiğimiz yıllarda değiştirdiği isimle Academi'nin paralı askerleri de lejyoner birlikler arasında… ABD’de benzer lejyoner birlikler çok…

Peki, ABD Savunma Bakanlığı  Pentagon ya da CIA, NATO ürünü El Kaide, İŞİD yanı sıra PKK/YPG/PYD,FETÖ türü  maaşa bağlanmış ve askeri teçhizatla doyurulmuş terör örgütlerini legal ve illegal  örgütlenmeleriyle nasıl tanımlayacağız ve değerlendireceğiz? Bu terör örgütlenmeleri legal ve illegal nitelikleriyle lejyoner yapılar değiller mi?

Bu olayın sadece bir yönü…

İŞBİRLİKÇİ DEVLETLER, LEJYONER DEVLETÇİKLER OLDU

Diğer bir yönü ise, devletler hukukunu ve uluslararası hukuku, diplomasiyi, uluslararası ilişkileri, ulusal ve uluslararası güvenlik politikalarını doğrudan ilgilendiriyor.

Örneğin; Fransız ordusuyla birlikte lejyonistler, 1954 – 1962 yılları arasında Cezayir’in bağımsızlık savaşında resmi rakamlara göre 250 bin, resmi olmayan rakamlara göre ise 1 milyondan fazla insanı öldürdü..!

Keza, emperyalist döneminde İngilizlerin Nepalli Gurka birlikleri de ellerindeki palalarla düşmanların kellesini kesmekle ün yapmıştı..!

Kelle uçurmak bunlar da geleneksel moda olmuş…

İngilizler’in işgale ya da sömürgeci uygulamalarına karşı Hintlileri, Yeni Zelandalılardan oluşturduğu  paralı askerleri bir çanta gibi cepheye sürmelerini 1915 Çanakkale Savaşında ve Kurtuluş Savaşı yıllarında acı ile yaşamadık mı?

 

KAPİTALİST EMPERYALİZM VE LEJYONERLER

Mustafa Yıldırım’ın yazdığı gibi “örümcek ağı” misali emperyalizm, tüm az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeleri sarıyor, sarmalıyor. Günümüzde Batı’lı ülkeler nezdinde oluşturulmuş lejyoner yapılara, devlet yönetimleri eklemleniyor.

Örneğin, günümüzde böylesi devletler ve siyasal iktidarlar BAE’nden Suudi Arabistan’a kadar bir çok somut örneği ile karşımızda… Günümüz dünyasında koro halinde “yerli” ve “milli” olmanın küreselleşen dünya da anlamsızlığından öte mantıksızlığı konusunda fetva ve akıl veren mandacı ve muhipten ortalık geçilmiyor.

Ulusal bağımsızlık savaşımızın başkomutanı ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün, “"Ben yaşayabilmek için, kesin olarak bağımsız bir ulusun evladı kalmalıyım. Bu yüzden ulusal bağımsızlık bence bir hayat sorunudur" sözü  ve  ulusal bağımsızlık ile egemenlik konusunda tüm varlığına ve yaşamına taşıdığı hassasiyeti bu çevreler ve lejyonerler için  1 ABD doları kadar değer taşır hale gelmiş ise, vay halimize..!

Bizim uçuk solcularımıza göre Suriye’de PKK/YPG/PYD öncülüğünde Kobani ve Rojava “devrimi” üzerine yapılan güzellemeler ve destek mesajları dikkate alındığında, ABD bayrağı altında ve ABD parasıyla özgürlük türküleri söylenemeyeceğini hep dile getirdiğimiz zaman, özellikle sosyal medyadan anlamsız ve çirkin sataşmalara ve eleştirilere maruz kalmıştık. Şimdilerde bu çevrelerin yaşananlar ve tanık olduklarımız karşısında sesleri çıkmıyor.

Esen kalın…