Suriyeli Kürtler, Türkiye’nin tepkisine karşın Arap ve Süryani temsilcilerinin de katıldığı toplantıda Suriye’nin kuzeyinde sınırlarımıza yakın bölgede federasyon ilan etme kararı almışlardır. Federasyon Kobani Afrin ve Cezire kantonlarından oluşmaktadır. Kobani Şanlıurfa’ya, Cezire Mardin ve Şırnak’a, Afrin ise Hatay ve Kilis’e komşudur. Ortaya çıkan bu yeni durum Suriye’nin kuzeyinde dengelerin Türkiye aleyhine gelişeceğini göstermektedir. Federasyonun ilanında önemli bir görev üstlenen PYD eş başkanı Salih Müslim’in 10 Mart 2016 tarihinde ABD’nin etkili basın organlarından Washington Post gazetesine yaptığı açıklamada “Adı önemli değil federalizm olarak da adlandırılabilir. Ama artık eski Suriye’ye dönüş mümkün değil” şeklindeki sözleri anlamlıdır. Rus Sputnik ajansına konuşan bir başka PYD üst düzey yetkilisi “Suriye anayasası ülkenin federal bir Cumhuriyet olduğunu belirtmeli. Aksi halde Kürtler bağımsızlık ilan etmek zorunda kalır” açıklaması PYD’nin Barzani gibi bağımsızlık için büyük özlem duyduğunu göstermektedir.

PYD’nin Suriye’de federasyon ilan etmesine ilişkin gelişmelerle ilgili olarak ABD Dışişleri sözcüsü Mark Toner’in 16 Mart 2016 günü yaptığı açıklamada “Devlet sistemlerinin nasıl olacağı konusu Suriye halkına bağlı” (CNN-International, 17 Mart 2016) şeklindeki sözleri de anlamlıdır. Yine ABD Dışişleri sözcüsü Mark Toner’in PKK ve YPG’nin iki ayrı örgüt olduğunu, ABD’nin PKK’yı terörist örgüt olarak görmesine karşın IŞİD’e karşı savaşan YPG ile işbirliğini sürdüreceklerini açıklaması ABD’nin YPG ve PYD’ye yönelik bakış açısının kolay kolay değişmeyeceğini göstermektedir.

ABD-Türkiye-PYD üçgeninde “müttefik” olarak nitelediğimiz ABD YPG ve PYD ile  yakın işbirliğini sürdürürken Kürdistan’ın bağımsızlığıyla ilgili referandumu bu yıl Ekim ayından önce yapmayı planlayan Barzani 22 Mart 2016 günü Londra merkezli Al Monitor sitesinden Türk gazeteci Amberin Zaman’a şu açıklamayı yapmıştır:

“Referandum Irak Kürdistan’ını kapsadığı sürece Türkiye’deki Kürtlerle bir ilişkisi yok. Umuyoruz ki Türkiye bu durumu anlayışla karşılayacak ve Kürtlerin ne istediğinin bilincine varacaktır.”

“PYD ile PKK’nın aynı olduğuna inanıyor musunuz?” sorusunu Barzani, “Kesinlikle aynıdır. ABD bunu çok iyi biliyor, fakat bildiklerini söylemek istemiyor” (Hürriyet, 24 Mart 2016)

Sevr Antlaşması’nın Kürt devleti kurdurulmasını amaçlayan 62. ve 64. maddeleri bugün gündemin başköşesindedir. ABD ve Batı Sevr’i diriltmek için hazırlık içindedir. Sevr’i ortadan kaldıran Lozan şimdi emperyalizmin tek hedefidir.