ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Antony Blinken beraberinde Obama’nın IŞİD’le mücadele özel temsilcisi Brett Mc Gurk ve Dışişleri Müsteşar Yardımcısı Jonathan Cohen ile birlikte 27 Eylül 2016 günü Ankara’ya gelerek Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile birlikte geniş kapsamlı bir görüşme yapmıştır. Blinken’in aynı heyetle birlikte 15 Eylül 2016 günü Erbil’de IKBY Başkanı Mesud Barzani ile görüştükten sonra İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson’un Ankara’da bulunduğu sırada ivedilikle başkentimize gelmesi dikkat çekicidir.

Çavuşoğlu-Blinken arasında gerçekleşen görüşmenin basına yansıyan bölümünde Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ABD’nin YPG/PYD’ye yönelik izlediği yanlı politikadan yakınmış, ABD yönetimini sert bir dille suçlayarak şöyle konuşmuştur:

“Şu anda YPG unsurları Menbiç’te. Şimdi Obama söz verdi, Biden söz verdi, Kerry söz verdi. Şimdi YPG unsurlarını ya geri gönderemiyorlar, ya da göndermek istemiyorlar. Bunun başka bir seçeneği yok. Menbiç’te 200 YPG’liyi Fırat’ın ötesine gönderemiyorsanız o zaman diğer alanlarda YPG’yi nasıl göndereceksiniz?” (Cumhuriyet, 28 Eylül 2016)

Bir çeşit arabulucu görevi üstlenerek Ankara-Erbil hattında görüşmeler yapan Blinken-Mc Gurk ikilisinin tüm çabalarına karşın Ankara’da yaptıkları temasların inandırıcılıktan yoksun olduğunu, güven vermediğini söylemek zorundayız. ABD Savunma Bakanı Carter’in kongreye “PYD/YPG’ye silah verdiklerini, aynı örgüte yine silah vereceklerini” açık bir dille vurgulaması ABD’nin PYD/YPG’yi destekleme politikasından kolay kolay vazgeçmeyeceğini göstermektedir.

Ülkemizi sık sık ziyaret eden Blinken-Mc Gurk ikilisinin 27 Eylül’de Ankara’da sahnede görünmelerinden birkaç gün önce PYD’nin Brüksel’de 8 nci kongresini düzenleyerek Avrupa’daki propagandasını devam ettirmesi önemsenmesi gereken bir başka dikkat çekici gelişmedir.