24 Mart 2016 günü CNN-Türk televizyonunda, sabah saatlerinde yer alan habere göre ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Antony Blinken ve Obama’nın özel temsilcisi ABD Dışişleri Müsteşar Yardımcısı Brett Mc Gurk aynı gün Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından kabul edilmiş, görüşmeye Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu da katılmıştır. Görüşmenin ağırlığını IŞİD’le mücadele ve Suriye’deki gelişmelerin oluşturduğu, Türk tarafının görüşmelerde Türkiye için duyarlı bir konu olan ABD-PYD ilişkisini gündeme getirdiği anlaşılmaktadır.

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Blinken, Ankara’ya gelemeden önce, Mart ayının ilk günlerinde BM İnsan Hakları Konseyi’nin 31. oturumu sonrasında düzenlediği basın toplantısında Türkiye’nin ABD’nin en yakın müttefiklerinden biri olduğunu, ülkemizle yakın bir işbirliğini sürdürdüklerini yineledikten sonra PYD konusuna değinmiş, PYD’yi PKK’yı desteklememesi konusunda uyardıklarını vurgulamıştır. (Cumhuriyet, 3 Mart 2016) Sözde uyarı anlamına gelen bu sözlere karşın ABD’nin PYD ile işbirliğini sürdürmesinden vazgeçmesi beklenmemelidir. Dışişleri sözcüleri aracılığıyla “PYD’ye ve YPG’ye (PYD’nin askeri kanadı) güveniyoruz” şeklinde açıklamalar yapan ABD’nin IŞİD’e karşı savaşan YPG’yi müttefik olarak gördüğünü söylemek zorundayız.

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Antony Blinken’in Şubat ayının ilk günlerinde PYD Eş Başkanı Salih Müslim ile telefonla görüşmesi, geçen yıl İncirlik müzakerelerini yürütmek üzere Orgeneral Allen ile birlikte Ankara’ya sık sık gelen Obama’nın özel temsilcisi Mc Gurk’un PYD yetkilileriyle Suriye’de sürdürdüğü yakın temaslar ABD’nin PYD’den (PKK’nın Suriye’deki kolu) kolay kolay vazgeçmeyeceğini göstermektedir.

23 Mart 2016 günü Ankara’ya gelen ve ilk iş olarak 13 Mart’ta 36 kişinin ölümü ile sonuçlanan Kızılay Meydanı’nı ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı Blinken’in bu iyi niyet gösterisi kuşkusuz çok anlamlı olmuştur. Ancak Blinken ve Mc Gurk’un Ankara ziyaretinin Musul harekatının başladığı güne rastlaması dikkat çekicidir. Bilindiği gibi dünya televizyonları 24 Mart 2016 günü IŞİD’le savaşan Irak ordusunun (peşmergelerin katılımıyla) Musul’a yönelik askeri harekata başladığını, harekatın ABD ve koalisyon güçleri tarafından havadan desteklendiğini ilk haber olarak programlarında yer vermişlerdir.

Obama’nın özel temsilcisi Brett Mc Gurk, 5 Mart 2016 günü Bağdat’ta yaptığı basın toplantısında IŞİD’in elinde bulunan Musul’a yönelik bir operasyonun yapılmasının öngörüldüğünü açıklamıştı. (Halk TV, 6 Mart 2016)

Ortadoğu satrancında ABD ile sürdürdüğümüz ilişkilerde ulusal güvenliğimizi ve çıkarlarımızı düşünerek çok dikkatli hareket etmek zorundayız.