Türkiye ile AB arasındaki ilişkilerde sıkıntı ekonomik konularda değil.

Kimse kendini kandırmasın. Türkiye’nin AB üyeliği artık hayal bile edilemez. Sorun; “AB normları” olarak tanımlanan kurallar bütünü. Çağdaş demokrasi, fikir ve ifade özgürlüğü, devlet yönetimi, insan hakları, evrensel hukuk anlayışı, uygulamadaki özensizlikler…

Yazılı olana, söylenene değil, uygulamalara bakıyorlar. Bakınca da; “AB’nin Türkiye’yi hazmetme kapasitesi”ni  gerekçe göstererek, mevcut şartlarda Türkiye’nin Avrupa ile uyum içinde olmadığını, olamayacağını söylüyorlar.

AB için “teröristlerin koruyucusu”, kendi aramızda da “AB’ye girsek ne olur, girmesek ne olur” demek kolaycılık olur.  

Cevap aramamız gereken husus; “Biz neden AB’ye girmek istedik, AB bize önce neden olur dedi de şimdi işi savsaklıyor” sorusu olmalıdır. “Biz Müslüman’ız, o yüzden istemiyorlar…” cevabı da kolaycılık olmaz mı? Peki, elli yıl önce Hıristiyan mıydık? Dahası, bugünkü iktidar ile on üç yıl önce katılım müzakerelerini başlatan aynı AB değil miydi? Yoksa o günden bu yana Hıristiyan “kalmaktan”mı vaaz geçtik? Hiç gerçekçi değil!

Türkiye’nin AB ile ekonomik ilişkileri kapsamlı ve önemli boyutta. İhracat gelirimizin yarısı, ithalatımızın yüzde kırkı AB ülkelerinden. Şimdi gündeme getirilen Şangay İşbirliği seçeneğine gelince; Enerji ithalatı hariç tutulduğunda Rusya, Çin, Tacikistan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkistan ile sonradan katılan Özbekistan’dan oluşan Şangay İşbirliği Örgütünden (ŞİB) yapılan ithalat önemli boyutta değil. İhracat da öyle.  

Bilim ve teknoloji alanında çok taraflı başarılarının yanında Avrupa uygarlığın, çağdaşlaşmanın da beşiğidir. Güzel sanatların her dalında, sporda… Türkiye’nin “ekonomik kalkınma” kadar “kültürel ve sportif gelişmeye” de ihtiyacı var. İkisi bir arada olmazsa “zengin toplum” olunabilir ama “çağdaş toplum” olunamaz.

Özetle; gerek ekonomik kalkınma gerek sosyo kültürel gelişme, çağdaşlaşma bağlamında “Türkiye’nin AB’ye olan ihtiyacı AB’nin Türkiye’ye olan ihtiyacından daha fazla”. Şangay İşbirliği, AB’nin alternatifi olamaz. Batı’dan kopmak “imama kızıp oruç bozmak” olur!

Türkiye’nin uzun dönem çıkarları Batı’dan nefret ederek korunamaz. Akıl, hislerin önüne çıkarılmazsa sonuç hüsrandır.

                                                                          ***

Rusya, Putin’in akılcı politikaları sayesinde kendi içinde, bölgesinde, Ortadoğu’da, Dünya’da yeniden süper güç konumuna geldi. Sovyetler Birliği’nin dağıtılması oyununun maşası, CIA ajanı Gorbaçev’in bıraktığı enkaz kaldırılmış durumda. 

Son aylarda Rusya’nın Türkiye’ye bakışı, yaklaşımı değişti. AB, ABD ve NATO ile aramızdaki mesafe açılırken;

  • Putin, Türkiye ile “stratejik ortaklık” tan söz etti.
  • Rus askeri uzmanı Lueşov; “ABD ve NATO Türkiye’nin güvenilir müttefiki değil. Türkiye jeopolitik bağlamda ABD’den uzaklaşarak Rusya’ya yaklaşıyor” şeklinde beyanat verdi.
  • Putin’in danışmanı Aleksandr Dugmi TBMM’de AKP Grup toplantısını izledi!

Bunlara neden gerek duydular acaba? Düşünmekte yarar var…

                                                                              ***

Ortadoğu bataklığına düşen Türkiye fırtınalı denizde yol almaya çalışan gemi gibi. Yabancı topraklarda asker kayıplarımız oluyor. TSK, askerlerimize yapılan saldırının “Suriye güçleri tarafından yapıldığını” söyledi. İş terörle mücadeleden çıkarak bölgesel savaşa doğru gidiyor. ABD askerini öldüren DAEŞ, Türk Askeri’ni vuran ise Suriye Rejim Güçleri. Kendi topraklarımızda her türlü terörle mücadele etmek giderek zorlaşıyor. Komşularımız da Türkiye’yi yalnız bırakmış durumdalar.

Yedek Subay okulunda öğrenmiştik: “Savaşta ‘cepheyi genişletmek’ stratejik hatadır”.

Sorun çözmek, sorun yaratmaktan zordur…

Düşünen Adam