Balıkesir Yörük Türkmen federasyonu organizesinde ve Balıkesir Büyük şehir ve Altıeylül belediyelerinin de destek verdiği, uluslararası “Yörük Türkmen Etkinliği”nin bu yıl 12.si yapıldı.

Balıkesir Yörük Türkmen federasyonu, uluslararası bir etkinliği daha,   başarılı bir şekilde böylece gerçekleştirmiş oldu.

Türkiye’nin birçok yerinden katılımların olduğu ve Bulgaristan, Makedonya gibi ülkelerin de yer aldığı etkinlikler Balıkesir’e hareketlilik getirdi.

 Üç gün devam eden 12.Uluslararası Yörük Türkmen kültürel etkinlileri, pazar günü Ayvatlar köyünde yapılan final programıyla sona erdi.

6-7-8 Mayıs tarihlerinde yapılan etkinlikler halkımızın yoğun ilgisiyle karşılandı.

Özellikle 7 Mayıs cumartesi günü şehitlikte ve Karesi türbesinde yapılan dualardan sonra gerçekleşen ve Atatürk anıtında son bulan Yörük göçü korteji halkımız tarafından ilgiyle izlendi.

Ancak bu yıl Türkiye’nin terörle mücadeledeki hassas durumu göz önünde bulundurularak, etkinliklerde şarkıcı, türkücü vb gibi sanatçıların davet edilmediği ve eğlenceye yönelik gösterilere yer verilmediği görüldü.  

Balıkesir’in kültürel birikimine katkı sağlayacağını umduğumuz bu tür etkinliklerin daha yoğun ve çeşitlendirilmesi gerekir.

Bunlardan bazılarını şöyle sıralamak mümkündür. Kitap fuarları, sanat eserleri, karikatür, tiyatro, sinema vb gibi fuarların organizasyonu Balıkesir’e büyük bir hareket ve bereket getireceği muhakkaktır.

Hatta ve hatta Balıkesir’e has yetişen ve üretilen zeytin, Bal, kavun, Çilek, Höşmerim vb gibi adlarla fuarlar düzenlenerek Balıkesir’i ülke ve uluslararası kamuoyuna tanıtmak açısından oldukça faydalı olacaktır.

Çünkü bu tip kültürel faaliyetlerle hem yörede üretilen ve yetiştirilen ürünlerin kamuoyuna tanıtılması sağlanıyor, hem de toplumları ve toplum kesimlerini birbirine bağlayan, birbirlerini tanımalarına fırsat veren,  iletişim kanallarını her zaman açık bulunduran, birbirinin kültürel değerlerini tanıyıp faydalanmayı sağlayan önemli organizasyonlar oluyor.

Ulusal ve Uluslararası etkinliklerde birçok dernek ve kuruluş temsilcileri de kendi kültürel değerlerini buralarda sergileme fırsatları buldukları gibi kendi alanlarındaki kuruluşlarla tanışma, fikir ve tecrübe alış verişinde bulunuyorlar.

Ayrıca her türlü kültürel etkinlik yerel ekonominin canlanmasına da neden oluyor. 

Dikkat edilecek olursa bu tür etkinliklerin olduğu merkezlerde fikir, düşünce ve sanat ürünleri daha çok ortaya çıkar.

Yeni projeler, yeni buluşların sayısı bu sayede hem artar hem de olup da ortaya çıkmayan birçok teknik ve yöntem de gün yüzüne çıkar.

Her şeyden önemlisi de kalıcı eserlerin birçoğu böyle kültürel ortamların sağladığı zeminlerde yetişen insanlar tarafından ortaya konulmuş olmasıdır.