Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Lokman Gültekin’in de katıldığı toplantıda üreticilere verilen hibe desteklerinden söz edildi. Toplantıda ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan Müdür Yardımcısı Bayram Öztürk borçların yapılandırılması ile ilgili sunum gerçekleştirdi.

BORÇLARIN ERTELENMESİNİ SAĞLADIK

Toplantının açılış konuşmasını yapan Karesi Ziraat Odası Başkanı Sami Sözat çiftçi borçlarının ertelenmesi ile ilgili yaptıkları temaslarının meyvelerini verdiğini söyledi. Sözat şunları dile getirdi:“Borçların ertelenmesi noktasında Ziraat Odamızın önderliğinde ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin de bizlere verdiği destek ve girişimleri ile borçlar hep ertelendi. Tabi bu soluk aldırdı keşke ödeyebilecek durumda olsaydık da ertelenmeseydi. Yalnız bu sene bir fark var yine ertelenecek ama geçmiş yıllarda Bakanlar Kurulu kararnamesi Eylül-Ekim aylarında yayınlandığı için hasattan sonra zarar gören ürünlerin zarar oranlarını tespit etme imkanımız yoktu. Kaymakamların başkanlığında toplanan komisyonlarda en az yüzde 30 zarar görme şartı arandığında müracaat eden herkesi zarar görmüş kabul edilerek borçlar erteleniyordu. Bu sene Haziran’da yayınlandığı için mutlak suretle tabi afetlerden zarar gören çiftçilerimizin tarım ilçe müdürlüklerine müracaat etmeleri gerekiyor. Müracaat etmeyenlerin borçlarını ertelenme imkanı olmayacak.” 

DESTEKLEMELERDEN YARARLANIN 
Hazine arazilerinin kiralanması ve alım satımı ile ilgili uzun süreden beri hazine arazilerini ecrimisil ödeyerek kiralayan ve eken vatandaşların desteklemelerden faydalanamadığını belirten Başkan Sözat şunları ifade etti:“Dolayısıyla bu mazeretleri gidermek adına yaptığımız girişimler o günden bu güne sonuç verdi ve artık hazine arazilerini isteyen çiftçilerimiz Milli Emlak Müdürlüğüne acilen müracaat ederek sözleşmeyi yapacaklar ve sonra desteklemelerden faydalanabilecekler. Bu sözleşmeleri 10 yıla kadar yapma imkanları var bu yerleri de 10 yıl sonra satın alma imkanları olacak. Kasım ayına kadar hazine arazilerinin kiralanmasıyla ilgili müracaatlar yapılmazsa faydalanamayacaksınız.” 

SULAMA YAPARKEN MUTLAKA DSİ’DEN İZİN ALIN 
Sulama birliklerinin kapatılmasıyla üreticilerin mağdur olmaması için sulama yaparken DSİ’den izin almaları gerektiğini ifade eden Sami Sözat şunları söyledi:“BAĞ-KUR borçlarının yeniden yapılandırılması ve emekliliği gelmiş olmakla birlikte parası olmadığı için işlem yaptıramayanların kredilendirme suretiyle emekli olabilmelerini sağlayan kararnamede yayınlandı. Bildiğiniz gibi sulama birlikleri kapatıldı. Sulama işleri tamamıyla DSİ tarafından yapılacak. Sakın ola ki DSİ’den izin almadan sulama yapmayın çok ağır cezaları var. Ormanda bakım, dikim, kesim işleri yapılırken o orman hangi mülki sınırları içinde kalıyorsa o mahalleden işçilere yaptırılıyordu. Şimdi o bölgedeki Orman Kalkınma Kooperatiflerinin öncelik veriliyor bunu da bilmenizi isterim. Çiftçi mallarını koruma kuruluyla ilgili çok şikayet vardı. Oda yayınlanan bakanlar kurulu kararıyla üye olmak istemeyen köyler mutlak suretle dilekçeyle müracaat etmeleri gerekiyor. Ancak korumadan çıkan köylerde ve orada vuku bulan zararlarda koruma bütçesinden ödeme yapılamayacak.”

TARIMIMIZ SÜRDÜRÜLEBİLİR HALE GELDİ 
Balıkesir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Lokman Gültekin ise düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada çiftçilere sağlanan imkanlardan bahsetti. Gültekin şunları söyledi:“Çiftçilerimizin profili sorunları, sıkıntıları hep aynı sadece kahramanlarımız değişik. Erzincan’daki çiftçimizle Balıkesir’de ki çiftçimizin sorunu aynı. Bizim artık tarımda ki değişim dönüşüm gerçekten rakamlarla ifade edebilecek bir duruma geldi. Değişim ve dönüşümü gözle görebileceğimiz bir duruma geldi. Şimdi artık tarım geleneksel yöntemlerle bir üretim geleneği değil tamamen modern ve çağdaş karakterli, gelişim motivasyonlu diyoruz. En önemlisi milyonlarca insanın besin ihtiyacını karşılayan bir endüstri konumu haline geldi. Bu açıdan özellikle bu son 10 yıl içerisinde ki politikalar ve bunların sürdürülebilir olması için de 2002-2003 yılından sonra çiftçimize verilen doğrudan desteklemeler şeklinde tarım desteklemeleriyle tarımımız sürdürülebilir hale geldi.”