BALIKESİR Sırrı Yırcalı Anadolu Lisesi (SYAL) 9-D öğrencisi Zeynep Talaz, Türkiye Kas Hastalıkları Derneği tarafından düzenlenen 3. Ulusal Geleneksel 'Engelsiz bir dünya için fikrim' konulu resim yarışmasında Türkiye birincisi oldu.

Türkiye Kas Hastalıkları Derneği tarafından Milli Eğitim Bakanlığı'nın desteğiyle ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri arasında düzenlenen yarışma büyük ilgi gördü. Tam 1145 resim Akademililer Sanat Merkezi'nden içlerinde akademisyenlerin de bulunduğu 12 ressam tarafından değerlendirildi. Jüri, liseler arasındaki yarışmada  SYAL öğrencisi Zeynep Talaz'ın eserini birinciliğe değer buldu. Zeynep, babası ile Kas Hastalıkları Derneği'nin İstanbul'da düzenlediği törene katıldı ve ödülünü aldı. 

Türkiye Kas Hastalıkları Derneği  Başkanı Prof. Dr.Coşkun Özdemir, "Bu çocuklarımız, yaşamı engellilerle paylaştığımızın, onların engellerini görmezden geldikçe daha büyük çıkmazlara sürüklendiğimizin farkındalar ve daha büyük bir farkındalık oluşturmak için emek verdiler. Çocuklarımız yaptıkları resimlerle topluma 'biz farkındayız ve engellilerle birlikte yaşadığımızı unutmayacağız ve unutturmayacağız' mesajını verdiler. Engellilerin yaşamlarını, yaşayamadıklarını, düşlerini, beklentilerini resmettiler. Gördük ki, çocuklarımızın dünyasında eşitiz. Çocuklarımızın dünyasında umudumuz, düşlerimiz aynı. Anladık ki; engellilerin yetişkinlerin dünyasında çözülemeyen sorunları, çocuklarımızın dünyasında çözümsüz değil" dedi.

SYAL Müdürü Ramazan Konakbay,  okulda düzenlenen törenle Türkiye birincisi olarak okulu ile ailesi ile birlikte Balıkesir'i de gururlandıran Zeynep'i  ayrıca ödüllendirdi. Konakbay, görsel sanatlar öğretmeni Bircan Ercan Aydoğdu'yu başarıda ki katkıları için kutladı.