Mehmet Gürbüz bu açıklamayı yayınlayan haber sitelerinin linklerini paylaşınca Twitter’da yorum yağdı. TESLA’nın elektrikli otobüs üretmediğinden tutun da, Mehmet Gürbüz’ün TESLA ile TEMSA’yı karıştırmış olabileceğine kadar pek çok yorum yapılırken, Twittercılar “Elon Musk’ın bundan haberi var mı”, “küresel çöküşün ilk habercisi, ilk tokat endüstrinin başkenti Balıkesir’den geldi”, “önemsiz bir detay ama TESLA otobüs üretmiyor” gibi yorumlarla Gürbüz’ün yaptığı açıklamayla dalga geçtiler.

GENEL SEKRETER’İN AÇIKLAMASI

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mehmet Gürbüz, şu açıklamayı yapmıştı: “Üstelik şarj istasyonları ve alt yapı dönüşümleriyle birlikte TESLA açısından da ciddi büyüklüğe sahip bir anlaşmaya imza atmış olacaktık. Ancak önceki gün  Elon Musk’ın canlı yayında olumsuz örnek oluşturabilecek davranışını, uyuşturucuyla mücadele ve genç nesiller açısından kabul edilemez buluyoruz. Bu nedenle Tesla ile çalışma hedefimizden vazgeçiyoruz. Elon Musk’a yaptığımız daveti de geri çekiyoruz.  Türkiye'nin rekabet gücünü artırmak ve Balıkesir’in dönüşümünü sağlamak amacıyla ‘sessiz şehir’ projemizi bir dünya markasıyla taçlandırmak istiyorduk, ancak bu gelişme sonrasında yerli ve milli markalar önceliğimiz olmak üzere ABD dışındaki farklı çözümleri devreye almak için harekete geçtik.”

MALUM; Türkiye ekonomik kriz ortamında. Bunun en büyük müsebbibi Amerika. Her yerde Amerikan malları protesto ediliyor, hâttâ Büyükşehir Belediyesi’nin Fırıntaş Kafelerinde ABD menşeli ürün satışı yasaklanıyor. Ama Büyükşehir’in BALTAŞ’ı, bu süreçte ABD’li TESLA’ya 180 aret elektrikli otobüs için davet mektubu gönderiyor. Daveti geri çekme gerekçesi ise, ABD menşeli malların protestosu değil, Elon Musk’un canlı yayında uyuşturucu kullanması. Son zamanlarda kafasına göre takıldığı gözlenen ve yerel seçim odaklı düşünceleri olduğu bilinen Gürbüz’ün ön kesmek, gündem oluşturmak, bu gündemden prim sağlamak amacıyla böyle bir çıkış yaptığı sanılıyor. Bu arada para yokluğundan personelin banka promosyonlarına bile el koyduğu konuşulan Büyükşehir’in 180 adet elektrikli otobüsü hangi parayla, hangi kaynakla almayı planladığı da yeni bir tartışma konusu olsun…