Balıkesirli Tarihçi Aydın Ayhan Zağnos Paşa’nın İstanbul’un fethinde Fatih Sultan Mehmet ile birlikte 50 bin kişilik Osmanlı Ordusu’na komutanlık ettiğini belirterek, Zağnos Paşa’nın da Fatih ve evliye unvanı aldığını belirtti.

ZAĞNOS PAŞA FETİHTE 50 BİN KİŞİLİK ORDUYA KOMUTANLIK ETTİ

Zağnos Paşa’nın mezarı başında gazetemize İstanbul’un fethi ile ilgili açıklamalarda bulunan Tarihçi Aydın Ayhan şunları söyledi:

“Burası tamamen Zağnos Paşa ailesinin mezarlığı. Zağnos Paşa başlı başına çok büyük birisi. Zağnos Paşa İstanbul Fatihlerinden birisi. İstanbul’u fetheden iki ordu var. Birisi Sultan Mehmet’in ordusu, birisi de Zağnos Paşa’nın ordusu. Zağnos Paşa İstanbul’u Galata tarafından kuşatmış ve Galata’da Cenevizliler var. Fatih de 150 bin kişilik bir orduyla İstanbul tarafından işgal ediyor. Bu arada Zağnos Paşa’nın ordusu 50 bin kişi.

FIÇILARDARDAN KURDUĞU KÖPRÜYLE ORDUYA DAHİL OLDU

Fatih kafasında fetih gününü tespit etmiş. Fetihten birkaç gün önce Zağnos Paşa’ya orduyu karşıya geçirecek tedbir al diyor. Zağnos Paşa’da Galata’daki Cenevizlilerle anlaşıyor. Diyor ki kesinlikle karşıya yardım etmeyin ve Cenevizliler de Bizans’a hakikatten de yardım etmiyorlar. Zağnos Paşa Cenevizlilerden dev boyutlarda boş şarap fıçıları satın alıyor. Boş fıçılarla Haliç’e karşıdan karşıya köprü yapıyor. Fetihten bir gün önce Cenevizliler ve Bizanslılar o köprüyü havaya uçurmaya geliyorlar. Fakat Zağnos Paşa’nın ordusu köprüyü korumak üzere bulundukları yere top yerleştirmişler. Birkaç top atıp gemilerden birini batırınca köprüyü havaya uçurmaya gelen kuvvetler kaçıyorlar ve orası boş kalıyor. Fetih günü gecesi; yani 28 Mayıs gecesi Zağnos’un ordusu koşar adım o köprülerden geçerek esas fethe katılıyor ve İstanbul’u fetheden Fatihlerden birisi oluyor. Tabi orada çok farklı şeyler yaşanıyor. Zağnos Paşa’nın İstanbul’un fethindeki görevi bu oluyor.

FATİHLERDEN BİRİSİ

Yani Zağnos Paşa İstanbul Fatihlerinden birisi oluyor. Şimdi İstanbul’un fethinde bulunmuş insanlar evliya rütbesinde görüyoruz. Zağnos da fetihte bulunan kumandanlardan birisi. Zağnos Paşa’nın görevleri bununla bitmiyor. Fatih Sultan Mehmet Mora’yı fethetmeye giderken gel Zağnos diyor, Zağnos’la beraber Mora’yı fethediyorlar. Buradan geliyorlar diyor ki ‘Trabzon’u fethedeceğiz’ ve Zağnos Paşa’nın ordusu Trabzon’a daha önce gidiyor ve Trabzon’u Fatih gelmeden önce fethediyor. Trabzon’a girerken Zağnos Kapısı, Zağnos Köprüsü vardır. Trabzonlu’lar Zağnos’u Trabzonlu sanıyor ama Balıkesirli. O sırada İmparatorun üç kızı var. Birisi Akkoyunlu Hükümdarı Uzun Hasan ile evli. Bir kızı var onunla Fatih Sultan Mehmet evleniyor. Büyük kızı varmış onu da Zağnos Paşa’ya veriyor. Yani orada bir de Zağnos Paşa ile Fatih arasında bacanaklık da söz konusu.”