ÖMER KANTARLIOĞLU

Yeni yılın ilk çalışma gününde basın mensuplarını makamında ağırlayan Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz yaptıklarını ve hedeflerini kamuoyuyla paylaştı. Birçok konuda basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Başkan Yücel Yılmaz belediyecilik konusunda başarılarının ekip işi olduğunu söyledi.

En son yapılan Karesi İlçe Kongresinde kendisine yönelik yapılan algıdan duyduğu rahatsızlığı dile getirerek söyleşiye katılan Yücel Yılmaz, Karesi İlçesi’nin marka olma sürecini basın mensuplarıyla paylaştı. Yücel Yılmaz ayrıca Edip Uğur ve Zekai Kafaoğlu ile ilgili kamuoyundaki düşünceleri de değerlendirdi.

 

GENEL MERKEZİN TALİMATLARINA UYDUK

İlk olarak Ak Parti Karesi İlçe Kongresi’nde kendisi ile ilgili çıkan dedikoduları değerlendiren Yücel Yılmaz şunları söyledi:

“Yapılan istişareler sonucu beş isimden hangisinin uygun olacağı söylendi. Biz taraf belli etmeden hepsinin uygun olacağını söyledik. Sizin kriterleriniz, il başkanının kriterleri daha önemli biz kim olursa uyumlu bir şekilde çalışırız dedik. Sonuçta Mesut Baytekin kardeşimizi ilçe başkanı olarak belirlediler. Şu saatten sonra biz zaten ilçe başkanı olarak onun varlığını kabul ettik, göreve, koltuğa hazırlıklı gelsin diye kendi müdürlerimizle tanıştırdık, icraatlarımızı anlattık. Zaten il yönetiminde olduğu için de görevi almasa bile bizimle dolaşmasında herhangi bir sakınca olmadığı için katıldığımız etkinliklere katıldı ve kendisini deklare ettik.

EMİROĞLU’NU DESTEKLEDİĞİM DEDİKODUSU YAYDILAR

Amacı ne olduğunu bilmediğim bazı Ak Partili olduğunu iddia eden arkadaşlarımız bizim Mesut Baytekin yerine Akın Emiroğlu’nu desteklediğimizin dedikodusunu yaymaya çalıştılar. Ama mızrak çuvala sığmıyor, her şey aleni ortaya çıkıyor. Bizim Mesut kardeşimizin haricinde alternatif kimseyi desteklemediğimizi, hatta desteklemek için de bir sebebimiz olmadığını genel merkez çok net biliyor. Çünkü yaşanan süreç içerisinde biz Mesut kardeşimize herhangi bir direnç göstermenin yanı sıra pozitif yönde çok destekledik.

HİÇ BİR ŞEKİLDE MÜDAHİL OLMADIM

Netice itibariyle il başkanımızın da, genel merkezin de onayladığı biriyle çalışmak tabi ki belediye başkanı olarak bizim görevimiz. Akın Emiroğlu ve onu destekleyen kişiler ve dışarıdan bu işten menfaati olabilecek kişiler ama Karesi Belediyesi’nin bütünlüğüne, ama Yücel Yılmaz’ın imajına, ama bir şekilde Ak Parti’yi farklı problemler varmış gibi lanse etmek için çaba içindeler. İşte ‘Yücel Yılmaz sağı solu aradı, gizli destek oldu’ dedikodusu yaymaya çalışıyorlar. Tabi bunun böyle olmadığını genel merkezimiz çok iyi bildiği halde bunu ısrarla dedikodu olarak söylemeye çalışanlar var. Ben açık ve net bir şekilde söylüyorum: Yücel Yılmaz veya benim başkan yardımcılarım hiçbir şekilde bu olaya müdahil olmamıştır. Hatta söz konusu gündeme geldiğinde bunun böyle olmaması gerektiği konusunda; genel merkezin takdirine hepimizin saygı duyması gerektiği konusunda farklı ortamlarda hep deklare etmiştir.

BİZİM İÇİN GİZLİ ÇALIŞTI DİYENLER NAMERTTİR

Fakat çıkarının ne olduğunu bilmediğim bazı arkadaşlar ısrarla bizim bir entrika içinde olduğumuzu ifade etmeye çalışıyorlar. Bunlar Ak Parti’ye zarar vermek isteyen insanlar. Kendi düşünceni çok rahat söyleyebilirsin ama tutup Yücel Yılmaz bunu gizli gizli destekliyor demenin amacı en olabilir? Yücel Yılmaz’a zarar vermek istiyor olabilirsiniz, Ak Parti’ye zarar vermek istiyor olabilirsiniz: bizim beyanlarımız çok net. Biz Mesut Baytekin başkanımızı genel merkez gösterdi diye bunu kongrede de ifade ettik. Her kim Yücel Yılmaz birisi için gizli çalıştı diyorsa o namerttir, ispatlamak zorundadır. Bununla ilgili dedikodu yapan arkadaşlarda asıl fitnenin merkezidir. Ben bu konunun gündemden kalkmasını, bunu söyleyen arkadaşların da gerçekten ya şahsımızla ilgili zarar verme amacı olduğunu ya da partimize zarar verme amacı olduğunu düşünüyorum.”

***

BEN ADAYIM VEYA DEĞİLİM DEMEK HADSİZLİKTİR

2019 yılında Karesi Belediye Başkanlığı adaylığı ile ilgili değerlendirmelerde de bulunan Yücel Yılmaz şunları söyledi:

“Biz partiye kendimize adamış insanlarız, partimiz ne görev verirse yapmakta mükellef olarak görüyoruz. Zaten ben adayım demek de aday değilim demek de parti içinde hadsizlik olarak algılanıyor. Neden? Gün geldiğinde istişareler yapılır, yapılan istişarede partimiz bizi nerede değerlendirmek isterse orada değerlendirir. Mevcut belediye başkanının ben tekrar adayım demesi yeterli değildir, zaten lüzumsuzdur. Parti devam etmenizi isterse aday gösterir, devam etmenizi istemiyorsa başka bir şerde başka bir görev vermek üzere beklemeye alabilir. Bu yaşanılan 5 yıllık belediye başkanlığı sürecinin sonucu genel merkezin tasarrufudur. Hiçbir partili arkadaşımın ‘kusura bakmayın ben belediye başkanlığı yapmak istemiyorum’ deme hakkına sahip olduğunu de düşünmüyorum. Çünkü parti sizin üstünüzde yatırım yapmış, sizin şahsınızla ilgili zaman lehinize değerlendirmiş, ‘ben olmak istemiyorum, yapmak istemiyorum’ tercihi şahsın kendisine ait konu değildir.”

****

BAŞARILIYIM DERSEM HER ŞEY BİTMİŞTİR

Basın mensuplarının kendinizi başarılı görüyor musunuz sorusunu da yanıtlayan Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz şunları söyledi:

“Benim öğretmenlik hayatımda ya da çalışma arkadaşlarıma sürekli söylediğim bir tekerleme var. Good, better, best/never never rest/until/ your get is beter/ your beter is best (İyi, daha iyi, en iyisi, asla asla dinlenme/ iyi daha iyi oluncaya kadar) diye bir tekerleme var. Bunu öğrencilerime de ezberletirdim şimdi de çalışma arkadaşlarıma ezberlettim. Ben başarılıyım dediğiniz an zaten her şey bitmiştir. Böyle bir kelime yok. İyi olabilir, daha iyi olmalı, onunda daha iyisi olabilir. Bir şehir düşünün, bu şehrin ihtiyaçları asla bitmez, bitme durumu da yok. Biz 24 saati bu çalışma ekibiyle kısıtlı imkanlarla, bitmek tükenmek bilmeyen ihtiyaçlarla, kısıtlı personel, kısıtlı zaman, kısıtlı bütçeyle sınırları zorlamaya çalışıyoruz. Bunun adı da iktisat zaten. İktisat; bitmek tükenmek bilmeyen ihtiyaçları kıt kaynaklarla karşılama işine iktisat diyorlar. Biz iktisatlı olmaya çalışıyoruz. Yücel Yılmaz başarılı mıdır cümlesinde o her zaman karşınızdaki insanların takdiri. Yücel Yılmaz kendini asla başarılı bulmaz. Bulursa zaten girişimcilik, heyecan, zamanı iyi değerlendirme biter.”

 

2014’TEN BU YANA OYUMUZU 7 PUAN ARTIRDIK

2014 seçimlerinin ardından yaptıkları çalışmalarda oy oranlarını 7 puan artırdıklarını söyleyen Yücel Yılmaz şunları ifade etti:

“2014 yılında yüzde 45,9 ile göreve geldik. Son yapılan seçimlerde. Temayüllerde yüzde 51-52’yi geçtik. Şu andaki anket çalışmalarında artı yüzde 7’de gözüküyoruz. Tabu burada asıl finale nasıl gittiğiniz önemli. Ben her zaman onu söylerim. Aradaki süreçler çok önemli değildir, sonuç son anda belli olur. Yani skor süre bittiğinde belli olur. Biz göreve geldiğimizden beri yüzde 7 oranında bize teveccüh artmış durumda. Bu süreçte hem referandum hem genel seçimler oradaki oy oranımızın partiyle beraber arttığı görünüyor.”

 

HALKIN BİZE VERDİĞİ ÖDEVLERİ BİTİRDİK

2014 seçimlerinde verdikleri vaatleri çok kısa sürede tamamladıklarını kaydeden Yücel Yılmaz, seçim dönemindeki çalışmaları şu şekilde aktardı:

“Siyasetin bize kazandırdığı; belediye başkanlarına kazandırdığı veya seçimlerin kazandırdığı en önemli şey; 2013 yıllında ben Ticaret Odası Meclis Başkanı olarak şehri 2014’de büyükşehir olmaya nasıl hazırlarız diye Ticaret Odası’ndaki tüm üyelere anketler düzenledik, bilgilendirme toplantıları yaptık. Bu toplantılarda büyükşehire ticaret, sanayimiz, esnafımız, çalışanlar hazır mı? Çünkü kağıt üzerindeki bir değişikliğin hem psikolojik hem de fiziksel değişikliğe de dönüşmesi gerekiyor. Bununla ilgili biz hareket etmiştik. O yapılan anketlerde Ticaret Odası’nın 18 tane ticari komitesi var. Elimizde oldukça bir dosya vardı. Yani bunlar yapılması gerekir diye anketlerden geri bildirim aldık. Ve seçim anı çok önemlidir. Çünkü insanlar sizden taleplerini iletirler. O taleplerle, geçmişteki birikimlerimizle ve ilçe teşkilatımızın, il teşkilatımızın önümüze verdiği Balıkesir’in reel sorunları bunlar diye konulardan biz bir seçim beyannamesi hazırladık. Bu beyanname; bakın siz bize bu sorunu söylediniz biz bunu bu şekilde çözeceğiz şeklinde bir yaklaşımımız oldu. Bir de sizi seçenler olması gerekenlerin tamamının ne olduğunu bilmesi için Kayseri’yi, Konya’yı, Diyarbakır’ı, İstanbul’u, Bursa’yı, Manisa’yı bilmesi lazım, ben bunu istiyorum demesi lazım. Birde partimizin şehirleri; dünyayla rekabet eden şehirler yılı ilan edildi. Dünyayla rekabet edebilmeniz için sizin bir yönetici olarak herkesten fazla bildiğiniz ve yapmak istediğiniz şeyler olması lazım. Biz bunları seçim beyannamesinde yazdık ve seçim beyannamemizdeki işleri biraz hızlı yapmak zorunda kaldık. Neden? Biliyorsunuz insanların aklı gözünde. Süreç tamamlanmada ne kadar uzarsa, yapmadı, yapamadı, olmadı diyebilirler. O nedenden dolayı 7 Haziran, 1 Kasım seçimleri, referandum, Cumhurbaşkanlığı seçimi bizim bazı şeyleri çok daha hızlı halka ulaştırmamız gerekliliğini ortaya koydu. Çünkü seçimi destekleyebilecek en önemli şeyleriniz yaptığınız hizmetlerinizdir. Biz vaat ettiklerimizin hepsini somut olarak yaptık. Belki memnuniyet ondan geliyor. Peki, yapmak istediğiniz neler var derseniz; katılımcı belediyecilik açısından yine bizim halka sormamız lazım. Elimizdeki ödevlerimizi, halkımızın verdiği ödevleri bitirdik. “

 

***

KARESİ’NİN İSMİNİ TÜRKİYE’YE DUYURDUK

Karesi’nin ismini 3,5 yıl zarfında Türkiye’ye en iyi şekilde duyurduklarına inandığını belirten Belediye Başkanı Yücel Yılmaz şunları söyledi:

“Kendimizle ilgili yapmak istediğimiz şeylerden bir tanesi Karesi’nin ismini 5 yıl içerisinde neresi diye sorulmayacak kadar duyurmaktı. Balıkesir büyükşehir oldu, metropol ilçelerinden bir tanesi Karesi. Bunu da iki tane festivalimizle yapıyoruz. Kurtdereli Yağlı Güreşleri ve Altınok Atlı Okçuluk ve Savaş Sanatları Festivalimizle yapıyoruz. Bu ikisi de kamuoyu nezdinde çok iyi oldu. Bunun bir üçüncü tarafımız da Karesi’nin ismini spor etkinlikleriyle duyurmaktı. Burada seçme, direkt şampiyon olacak, bizi ülkede ve yort dışında temsil edecek branşlar seçtik. Bu branşlarda çok iyiyiz, basketbolu da lokomotif olarak seçtik. Yani tam bir kapsayıcı, dört koldan kırsal ve şehri kucaklayıcı bir güreş organizasyonu yaptık. Atlı Okçuluk ve Savaş Sanatları ile uluslararası platformlarda kendimizi gösterdik. Ve siyasetsiz seçmenin en çok olduğu spor kısmında da farklı spor faaliyetleriyle kendimiz yaptık. Bugün 1.Lig’de oynayan Karesi Basketbol Takımı, orada oynayan her takım tarafından biliniyor. Her gün olmasa bile gün aşırı bütün ulusal gazetelerde Karesispor Basketbol takımı şunu yaptı, bunu yaptı diye çıkıyor. Yani ben bunların hiç birini ezbere yapıldı sözüne tahammülüm yok. Tesadüfen oldu diye bir şey yok. Başladığımız andan itibaren bunları yapacağız diye p/0lanladık. Sağ olsun ekip arkadaşlarımız bu planladığımız şeyleri harfiyen uyguladılar. Biz bu kadar hızlı 1.Lige çıkabileceğimizi düşünmüyorduk. Başarılı bir yönetim ekibi var. Bakıyorsunuz dereceleri bu kadar çabuk alacağımızı yine düşünmüyorduk. Fakat sağ olsun Gençlik Spor İl Müdürlüğümüz çok başarılı sporcularımızın lisanslarıyla beraber bunları yaptık.

20 YILLIK BELEDİYELERDEN ÇOK DAHA İYİ TANINIYORUZ
Şu anda Kent Konseyi ile de bunu yapıyoruz. Türkiye’de Karesi Belediyesi dendiği zaman nerede olduğu, ne olduğu biliniyor. Bunu marka yapabildik. Ama rozetimizle, ama logomuzla, ama kültürel faaliyetlerimizle, ama Cumhurbaşkanımızdan aldığımız ödülle basında kalmayı başardık. Bilindiği gibi son günlerdeki siyasi olaylar da buna negatif de olsa -reklamın iyisi kötüsü olmaz- gündeme Balıkesir geldiğinden dolayı Karesi Belediyesi’nin ismi Türkiye genelinde duyuldu. Biz normalde 175 bin nüfusu olan, merkez ilçe beledilerinden bir tanesiyiz. Ama marka bilinirliği açısından 30 yıldır ilçe belediyesi olanlardan daha önde ve başarılı gözüküyoruz.”

******

ZEKAİ BAŞKANIMLA ARAMIZDA HİÇ BİR ZAMAN SORUN OLMADI

Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu ile ilgili aralarındaki uyum hakkında da değerlendirmelerde bulunan Yücel Yılmaz şunları ifade etti:

“Edip Uğur, Zekai Kafaoğlu ayrımı insanların kafasında neden var bilmiyorum. Biz herkesle iyiyiz, sadece Edip Uğur’la değil. Zekai Kafaoğlu’yla da iyiyiz, Susurluk Belediye Başkanıyla da iyiyiz. Hiç kimseyle kötü olmadık ki! Ama Edip Bey odak nokta olduğu için o iyi olduğu ve olmadığı belediye başkanları ayrımı olduğu için biz onunla iyiyiz düşüncesi oldu. Biz Zekai Kafaoğlu ile hiç kötü olmadık ki. O benim büyükşehir belediye başkanım. Biz seçimlere beraber girdik, aynı oyları aldık, aynı şeyleri yaptık, cumhurbaşkanımızın karşısına eşit şartlarda çıktık. Cumhurbaşkanımız bir tercih kullandı, Zekai Bey’le biz hangi seçime girdiysek eşit oylar aldık. O da ilçe belediye başkan adayıydı, ben de adaydım. Bizim kötü olacak bir şeyimiz yok. Görev dağılımımız aynı. Bizim misafirimiz olarak Altıeylül Belediyesi’ni 3,5 yıl boyunca ben ev sahipliği yaparak misafir ettim. Bir problem olsa zaten sıkıntı olmaz. Zekai Başkanımla beraber biz güzel hizmetlere imza atmaya devam edecek. Tabi onun şartları bizimkinden değişti. Çünkü Cumhurbaşkanımız kendisine ağır bir görev verdi, Büyükşehir Belediye Başkanlığını sen yapacaksın dedi. Bu başka biri de olabilirdi. Ama hem siyasi tecrübesi, hem şehirdeki algısı onun olmasını tercih etti cumhurbaşkanımız. Bizim ne çektiğimizi, yaşadığımızı, bir ilçe belediye başkanı olarak bildiğinden dolayı biz bayağı şanslı olacağız diye düşünüyorum. Çünkü mevcut büyükşehir belediye başkanı ilçe belediye başkanlığı yapmadıysa yaşanan sorunları çok fazla bilemiyor olabilirdi. Ama biz şanslıyız, çünkü Zekai Başkan bir Altıeylül Belediye Başkanlığı yaptı, bizim dertlerimizi daha hızlı çözeceğine, destek olacağını umuyoruz ve oluyor da.”

***

ŞEHRİMİ İYİ TANITAMASAYDIM ÇOK ÜZÜLÜRDÜM

Son olarak neyi yapmasaydım üzülürdüm sorusunu yanıtlayan Yücel Yılmaz şunları ifade etti:

“Bizim her ağzımızdan çıkan bir vaade dönüşebiliyor. Biz o konularda iyi hesap yapıp söylüyoruz. Eğer şehrimi tanıtamasaydım, eğer şehrime kimlik kazandırma noktasında; yani şehrin tanıtımı noktasında yeterince çalışamasaydım çok üzülürdüm. Ama bunu hem halkımızın bize olan desteği, hem de var olan değerlerin hepsinin yeterliliği bize bu şansı verdi. Çünkü hazır bir Kurtdere Güreşleri altyapısı olmasaydı biz bu kadar ön plana çıkamazdık. Hazır ata binen arkadaşlarımız olmasaydı, Atlı Okçuluk ve Savaş Sanatları Festivalini yapamazdık. Hazır burada çalışan bir belediye altyapısı olmasaydı, biz bu kadar hizmet veremezdik. Açıkçası ben şunun mutluluğunu yaşıyorum: seçim beyannamesinde ne söylediysek, tamamını ve daha fazlasını halkımızın desteğiyle yapmayı başardık. Bundan sonraki vaatler içinde seçimin beklenmesi lazım.”