Vali Ersin Yazıcı, Türkiye'nin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Ayvalık'ta yenilenerek hizmete açılan Ayvalık Deniz Hudut Kapısı'nda incelemelerde bulundu. Ayvalık Deniz Hudut Kapısı hakkında yetkililerden bilgi alan Vali Ersin Yazıcı, Ayvalık Deniz Hudut Kapısı'nın bölge ve yat turizmi için önemli olduğunu belirterek, Ayvalık'a deniz yolu ile gelen turistlerin hudut kapısı ile daha kolay giriş çıkış yapabildiklerini ifade etti. Bu tür yerlerin ülkenin turizm vitrini olduğunu ifade eden Vali Yazıcı, hudut kapısının denizden gelen turistin Türkiye'yi gördüğü ilk yer olduğunu kaydetti.

“MEMNUN KALINACAĞINA ŞÜPHEM YOK”

Yenilenen deniz hudut kapısı ve tesislerinin uluslararası standartlarda yapıldığını ifade eden Vali Yazıcı ''Modern yapısı ve güler yüzlü hizmet ile konuklarımızın bu tesisten memnun kalacağından hiç şüphem yok. Turizm sektörü çok canlı ve hareketli bir sektör ve ayrı bir dünyadır. Bunun avantajını kullanmak lazım." dedi.

Ayvalık Belediyesi sorumluluğunda bulunan Liman İşletmesi ve Deniz Hudut Kapısı, yaklaşık 3 milyon lira harcanarak yenilendi.

GİRİŞ VE ÇIKIŞLAR 2’DEN 4’E ÇIKARILDI

Uluslararası Gemi ve Liman Güvenliği Şartnamesine uygun olarak donatılan 10 bin 720 metre karelik alanda bulunan Deniz Hudut Kapısı’nın başta bina çatısı olmak üzere; yolcu salonu, satış mağazası ve ofisler yenilendi. Havalandırma ve aydınlatma sistemleri değiştirildi. Yolcu giriş çıkış bölümlerinin sayısı 2'den 4'e çıkarıldı. Giriş salonu 4, çıkış salonu 4 bölüm halinde düzenlendi. Yurt dışından gelen yolcular için bekleme salonu yapıldı. Alınan yeni X-Ray cihazı ile X-Ray cihazı sayısı 2'ye yükseldi.

Vali Yazıcı'ya; Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüarslan ile Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer eşlik etti.

650 YILLIK CAMİYİ İNCELEDİ

Vali Ersin Yazıcı, Ayvalık Altınova Mahallesi’nde bulunan 650 yıllık Kadı (Küçük) Camisi'nde incelemelerde bulundu. Camiinin tarihi ve dokusu hakkında bilgiler aldı. Tarihi camide ve çevresinde incelemelerde bulunan Vali Yazıcı, camiyi orijinal haliyle yeniden düzenlemek ve hasarlı olan minaresi için çalışma başlattıklarını, bu anlamda caminin doğal yapısı korunarak restore edileceğini bildirdi. Vali Ersin Yazıcı, Valilik olarak, bölgenin kültürel yapısını, geleneksel yapısını ön plana çıkaracak, hayata geçirecek ve gelecek nesillere orijinal haliyle aktaracak projelere destek verdiklerini söyledi.

“TARİHİ DEĞERLERİMİZİ EN İYİ ŞEKİLDE KORUMALIYIZ”

Sonsuzluk prensibinin ifadesi olan geometrik hatların kullanıldığı tarihi camilerin, geçmişle gelecek arasında köprü vazifesi gördüğünü ifade eden Vali Yazıcı "Balıkesir'de buna benzer birçok tarihi camimiz var. Bize düşen görev bu tarihi değerlerimizi en iyi şekilde koruyup, gelecek kuşaklara aktarmaktır. Bu çerçevedeki çalışmalar özellikle Ayvalık'ın tarihi yapısına kavuşturulması, tarihi yapısının ortaya çıkarılması bakımından önemli. İnşallah bu Cami'de bir köşe taşı olacak." diye konuştu.

ATO’YU ZİYARET ETTİ

Vali Ersin Yazıcı, Ayvalık Ticaret Odası (ATO) Başkanı ve yeni yönetim kurulu üyelerine iade-i ziyarette bulundu. Ayvalık Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Büyükçıvgın ve beraberindeki yeni yönetimi tarafından kapıda karşılanan Vali Ersin Yazıcı, Başkan Mustafa Büyükçıvgın ve beraberindeki yeni yönetim kurulu üyeleri ile bir süre sohbet ederek, hayırlı olması temennisinde bulundu ve çalışmalarında başarılar diledi.

Vali Yazıcı'ya, çalışmaları hakkında bilgi sunumunda bulunan Ayvalık Ticaret Odası Başkanı Mustafa Büyükçıvgın, Vali Ersin Yazıcı'nın ziyaretlerinden onur duyduğunu belirterek, nezaketlerinden dolayı teşekkür etti.

ŞEHİT AİLELERİNİ İHMAL ETMEDİ

Vali Ersin Yazıcı, Şehit Piyade Komando Er Tacettin Tırnavalı, Şehit Piyade Er İsmail Çıkıkçı ve Şehit Jandarma Komando Er Ali Bandioğlu'nun Ayvalık Altınova Mahallesi’nde yaşayan ailelerini ziyaret etti

Şehitlere, Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır dileyen Vali Yazıcı "Şehitlik mertebesine ulaşmış olan tüm vatan evlatlarına karşı yapılacak en anlamlı teşekkür, onların bizlere emanet ettiği ülkemize, milletimize, bayrağımıza en iyi şekilde sahip çıkmakla olacaktır." dedi.

Şehit yakınları ile sohbet eden Vali Ersin Yazıcı "Sizler bize emanetsiniz ve biz de bu emanete en iyi şekilde bakmakla yükümlüyüz. Bizler sizin bütün dertlerinize, sıkıntılarınıza ortağız ve her zaman yanınızda olacağız. Şehitlerimiz kalbimizde, emanetleri baş tacımız. Devletimiz tüm imkânları ile şehidimizin emaneti olan sizlerin yanındadır." dedi.

UNUTMADIK! UNUTTURMAYACAĞIZ!

Şehit ailelerinin kutsal birer emanet olduklarını belirten Vali Yazıcı "Bizler Şehitlerimizi Unutmadık! Unutturmayacağız! Ve Unutulmayacaklarını biliyoruz. Çünkü Türk Milleti 'Şehitler Ölmez, Vatan Bölünmez' şeklinde gür sesle haykıran bir millettir. Vatandaşımızın güvenliği, ülkemizin bölünmez bütünlüğü için canını feda etmiş aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum, gazilerimize de şükranlarımı sunuyorum." dedi.

Şehidin anne ve babasından istek ve dileklerini hiç çekinmeden iletmelerini isteyen Vali Yazıcı, bunların hepsini takip edeceklerini aktardı. Vali Ersin Yazıcı'ya Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüarslan eşlik etti. İHA