İlk olarak Havran Kaymakamlığını ziyaret eden Vali Ersin Yazıcı, Kaymakamlık girişinde Kaymakam Şeref Aydın, Belediye Başkanı Emin Ersoy ve ilçe protokolü tarafından karşılandı. Daha sonra Kaymakamlık makamına geçen Vali Yazıcı, Kaymakam Aydın'dan ilçede devam eden yatırımlar, yapılan çalışmalar ve ilçenin genel durumu hakkında brifing aldı. Çalışmalarında başarılar diledi. Vatandaşların rahat ve huzurlu bir ortamda yaşamalarını sağlamak için, devletin her türlü imkânlarını seferber ettiğini dile getiren Vali Yazıcı, Havran Kaymakamlığının önemli çalışmalar yaptığını söyledi.

BAŞKAN ERSOY’DAN ÇALIŞMALAR HAKKINDA BİLGİ ALDI

Kaymakamlık ziyaretinin ardından Havran Belediye Başkanlığına gerçekleştirdiği ziyarette başkanlık makamında Başkan Emin Ersoy ve diğer misafirler ile bir süre sohbet eden Vali Yazıcı, Havran’ı ziyaret etmekten büyük mutluluk duyduğunu ifade etti. Havran Kaymakamı Şeref Aydın'ın da bulunduğu ziyarette; Havran Belediye Başkanı Ersoy, Vali Yazıcı'ya belediye çalışmaları ve projeleriyle ilgili bilgi verdi.

Belediye önünde çekilen toplu fotoğrafın ardından Belediye Başkanlığı ziyareti sona erdi.

“MÜZELER BİR ŞEHRİN MÜHRÜDÜR, ANAHTARIDIR”

Vali Yazıcı, Havran Kaymakamı Şeref Aydın ve Belediye Başkanı Emin Ersoy ile birlikte Havran'ın kültürel, tarihsel ve geleneksel örf ve adetlerini, yaşanmışlıkları ve yaşam tarzlarını yansıtan temel yapı taşlarını içerisinde barındıran müzeyi gezerek, bilgi aldı.

Müzedeki incelemelerin ardından, Havran Kent Müzesi’nin kültürel olarak çok önemli bir değer olduğunu ifade eden Vali Ersin Yazıcı "Tüm vatandaşlarımızın bu müzeyi ziyaret etmelerini arzu ediyorum. Özellikle gençlerimiz ve çocuklarımız müzeyi ziyaret ettiklerinde Havran'ın geçmişten bu yana gelen kültürünü, unutulmuş olan değerlerimizi öğrenmiş olacaklar." diye konuştu.

“TOPLUMU AYAKTA TUTAN EN ÖNEMLİ UNSUR KÜLTÜREL DEĞERLER”

Müzenin çok güzel düzenlenmiş olduğunu da belirten Vali Yazıcı "Her şehirde böyle etnografik bir müzenin bulunmasında yarar var. Müzemiz, Havran için önemli bir kültür varlığı. Bir toplumu ayakta tutan en önemli unsurların başında kültürel değerlerimiz geliyor. Biz de bu değerlerimizi ne kadar iyi tanıtırsak, o kadar çok turist ülkemize gelir." dedi.

Müzelerin kent ve şehir yaşantısını tanıtmada çok büyük bir görevi yerine getirdiğini işaret eden Vali Yazıcı "Havran Belediyesi’nin hazırladığı proje ile hizmete kazandırılan Kent Müzesi, aslına uygun dekorasyonu ve sergilenen eserleriyle çok güzel bir çalışmayı gözler önüne seriyor. Şehrin tarihine farklı bir bakış sunan müze, günümüz insanlarına tarihle buluşma imkânı sağlayacak. Müzeler bir şehrin mührüdür, anahtarıdır." dedi.

“ÇOK ÖZEL BİR MEKAN”

Ziyaret sonrası müze anı defterine duygularını aktaran Vali Yazıcı “Havran’ı ziyaret etmekten büyük bir mutluluk duydum. İçerisinde barındırdığı bütün eserleriyle buram buran Havran kokan bu Kent Müzesi tarihimizin, geleneklerimizin adım adım yansıdığı çok özel bir mekân. Bu dev eserin Havran ilçemize kazandırılmasında emeği geçen bütün vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bu ziyaret vesilesiyle Çanakkale Kahramanımız Koca Seyit'i bir kez daha rahmetle anıyor, saygılarımı sunuyorum." ifadelerini kullandı.

 “HEPİNİZİN ACISINI DERİNDEN DUYDUK VE HİSSETTİK”

Vali Ersin Yazıcı, Şehit Jandarma Er Eyüp Karataş ile Şehit Komando Er Taner Sürek'in Havran'da yaşayan ailelerini ziyaret etti. Vali Yazıcı, Şehitlerin ailelerine başsağlığı dileyerek kendileriyle sohbet etti. Ailelerin isteklerinin olup olmadığını soran Vali Yazıcı "Şehitlerimizi unutmayacağız, unutturmayacağız. Millet ve devlet olarak sizlere her zaman şükran hislerimizi ifade etmeyi bir borç biliyoruz. Bir kez daha bütün şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum." dedi.

Vali Yazıcı, Şehit ailelerine ve Gazilere çok özel, ayrı bir değer verdiğini ve bunu büyük bir sorumluluk olarak da hissettiğini kaydetti.

“YANINIZDAYIM”

Şehit ailelerinin acılarının millet olarak paylaşıldığını ve devletin her zaman yanlarında olduğunu ifade eden Vali Yazıcı "Devletimiz ve milletimiz şehitlerimizin emanetlerine bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da sahip çıkmaya devam edecektir. Emanete sahip çıkmak görevimizdir. Şehitlerimizin emaneti olarak gördüğümüz geride bıraktıkları yakınlarına aynı şekilde sahip çıkıyoruz. Şehit yakınları ve gazilerimizin her türlü meselelerinde Vali olarak bende yanınızdayım. Şehitlerimizin acısı sadece düştüğü yeri yakmıyor, şehitlerimizi sadece belirli günlerde hatırlamıyoruz. Hepinizin acısını çok derinden duyduk ve hissettik. Hepinize çok şükran borçluyuz." diye konuştu.

Vali Ersin Yazıcı, Şehitlerimizin ailelerine zeytin fidanı ile Türk Bayrağı işlenmiş motifli halıyı hediye etti. Ziyarette Vali Yazıcı'ya Havran Kaymakamı Şeref Aydın ile Havran Belediye Başkanı Emin Ersoy eşlik etti. İHA