Kurbanlık hayvanların gebelik kontrolünden de mutlaka geçmesi gerektiğini de ifade eden Oğuz Şenol, hayvanlardan insanlara bulaşan zoonoz hastalıklara da dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı. Kurban edilecek hayvanların özelliklerinden de bahseden Oğuz Şenol, kurbandan sonra et tüketimimin de belirli esaslarda olmasının sağlık açısından önemli olduğuna vurgu yaptı.

ZOONOZ HASTALIKLARA DİKKAT

Uzman Veteriner Hekim Oğuz Şenol kurbanlıklar ile ilgili şunları söyledi:

“Kurbanlık hayvanın Veteriner Hekim denetiminden geçmiş, sağlık raporu ve kulak küpesi olması çok önemlidir. Gebelik kontrolünün mutlaka yapılmış olması gerekir. Hayvanlardan insanlara bulaşan, Zoonoz dediğimiz 200’ü aşkın hastalık vardır. Başta Tuberküloz, Brucella, Şarbon, Toksoplasma, Kuduz gibi çok tehlikeli hastalıklar ciddi riskler taşır. Bu nedenle mutlaka Veteriner Hekim muayenesinden geçmemiş kurbanlıklardan uzak durulmasında yarar vardır. Özellikle sağlıksız, düşkün görünümde, ağız ve burundan akıntılar gelen, gözlerde yaşarmalar olan, yaralı-bereli hayvanlara dikkat edilmesi gerekir. Küçükbaş hayvanlarda 1 yaşına, Büyükbaşlarda ise 2 yaşına girmesi istenilirse de; Kuzularda 6 ayı geçmiş,35-40 kg canlı ağırlığa ulaşmış, Büyükbaşlarda ise 2 yaşına ulaşmamış olsa da, cinsel olgunluğa ve belli iskelet yüksekliğine ulaşmış hayvanların kurban edilmesinde sakınca yoktur.

    

ETİ NASIL TÜKETECEĞİZ?

Kurban etlerinin tüketilmesi de önemli bir konudur. Uygun tüketim sağlanmazsa, önemli sağlık ve sindirim sorunları şekillenebilir. Birçok kişinin yaptığı gibi kurban etinin dinlendirilmeden hemen tüketilmesi sakıncalıdır. Hiç olmazsa 1 gün bekletilmelidir. En doğrusu soğuk ortamda 3-4 gün bekletilmesidir. Böylece et yumuşar, olgunlaşır ve kıvamını bulur. Etler protein yönünden çok zengin olduğu için, çabuk bozulma ve bakteri üreme riski yüksektir. Gıda zehirlenmeleri sık görülebilir. Bu nedenle saklama koşulları çok önemlidir. Kesim sonrası etlerin buzdolabında en çok 3 gün, buzlukta en çok 7 gün, derin dondurucuda ise en çok 3 ay saklanması uygundur. Ülkemizde çok daha uzun süre saklamalar yaygın olsa da, sağlıklı olduğu söylenemez. Derin dondurucudan çıkarılan etlerin buzdolabının normal gözlerinde 1 gün bekletilerek çözdürülmesi en iyi yöntemdir.”