Karesi Belediyesi önümüzdeki ay Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı’nın (UCLG-MEWA) komite ve yönetim kurulu toplantısına ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Üç gün sürecek olan etkinlikte toplumsal cinsiyet eşitliği ile ilgili deklarasyona da imza atılacak.

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Ekseninde Katılımcılık ve Girişimcilik Paneli’nin de düzenleneceği uluslararası buluşmada kadının toplumsal yaşamdaki rolü tartışılacak. Etkinliğe Belçika, Filistin, İran, İspanya’nın yanı sıra Türkiye’nin çeşitli illerinden de katılım olacak. UCLG-MEWA toplantısında düzenlenecek Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Ekseninde Katılımcılık ve Girişimcilik Paneli’ne Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın da katılması bekleniyor.

GÜNDEM TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ

UCLG Dünya Yönetim Kurulu Üyesi ve Ortadoğu Bölge Teşkilatı Üyesi Yücel Yılmaz 27-28-29 Nisan 2018 tarihleri arasında düzenlenecek etkinlikle ilgili olarak POLİTİKA’ya şunları söyledi:

“Biz bu Birleşmiş Kentler Birliği’nin üyeliğini hem yerelde, hem ulusalda hem de uluslararasında pek çok komite çalışmalarına hem destek veriyoruz hem de ev sahipliği yapıyoruz. Dünyadaki farklı uygulamaları da şehrimize çekmeye çalışıyoruz. Birleşmiş Kentler Birliği; Birleşmiş Milletler’in de öngördüğü 17 sürdürülebilir kalkınma hedefinin yerelleşmesiyle ilgili bir kampanyayı komiteleri aracılığıyla yürütüyor. Biz bu çalışmayı hem Kent Konseyi hem de belediyelerimiz aracılığıyla yerelde de yürütüyoruz. Her ay bir hedef çalışıyoruz. Bununla ilgili olarak geçen ay sağlıklı bireyleri çalıştık. Ondan önceki ay eğitimi, bir önceki ay çevreyi çalıştık. Nisan ayı içerisinde de toplumsal cinsiyet eşitliğini çalışacağız. Toplumsal cinsiyet eşitliğini bu sefer farklı uygulamalarla yerelde çalışıyoruz hem de uluslararası bir boyuta getireceğiz.

YÖNETİM KURULU TOPLANTISI BALIKESİR’DE

UCLG Yönetim Kurulu toplantısı Balıkesir’de olacak. Hem komite hem de yönetim kurulu toplantısını Balıkesir’de yapacaklar. Aynı zamanda da toplumsal cinsiyet eşitliğiyle ilgili bir deklarasyon imza töreni olacak. Arkasından da panel ve konferanslarla ilerleyeceğiz. Fakat biz bunu Balıkesir’e nasıl yerelleştirdik? Katılım başlığını ve girişimcilik başlığını ön plana çıkarmaya çalışacağız. Katılımda hem KADEM’le, hem Kent Konseyi ile hem de KA-DER ve farklı sivil toplum kuruluşlarıyla katılım mekanizmalarında kadının aktif nasıl yer alması gerektiği ile ilgili farklı başlıkları konuşmacıların katkılarıyla ele almaya çalışacağız.

BALIKESİR’DE KÖYDE DE ŞEHİRDE DE KADINLAR GÜÇLÜ

Bir taraftan diğer başlığımız da girişimcilik. Balıkesir’de gözlemlediğim kadarıyla kadın çok güçlü. Köyde de kadın güçlü, şehirde de kadın güçlü. Fakat bu gücün girişimcilik müdahalesiyle ekonomiye yansıması lazım, yerelde kalkınmaya da yansıması lazım. Kent Konseyi’ndeki arkadaşlarla ne yapabiliriz diye konuştuğumuzda girişimciliği ön plana çıkaran Türkiye’deki ve dünyadaki kadın kooperatiflerini ve kadın girişimciliğini çalışan kişileri buraya getirelim diye düşündük. Bu panel programının yanında stantlarla biz kadın kooperatiflerini ve kadın girişimcileri hem stantlarla hem de iyi uygulamalarla bir araya getireceğiz. Deneyim paylaşımları sağlamaya çalışacağız. Kendi şehrimizde n Sındırgı, Burhaniye, Ayvalık, Karesi, Manyas gibi örneklerimiz var. Buradaki hanımları da buraya alıp, Türkiye’den ve yurtdışından gelecek olan hanımların girişimcilik kültürleriyle bir araya getirip, birbirlerini beslemelerini sağlayacağız. Olabildi kadar da Karesi’de, Balıkesir’de kadın girişimciliği ile ilgili başka bir pencere açmayı, bir yol haritası çıkarmayı, keyifli bir iyi örnekler paylaşımıyla deneyimlerini bir araya getirmeyi planlıyoruz.

KATILIM GENİŞ OLACAK

Bu çalışma üç günlük bir çalışma olacak. Gelecek olan misafirlerimizin arasında Belçika’dan da, İspanya’dan da, Filistin’den de, İran’dan da, Türkiye’deki farklı şehirlerden misafirlerimiz var. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımızı da bu temada Balıkesir’de ağırlamayı hedefliyoruz. Güler Sabancı Hanımefendi’den teyidini aldık ama bir aksilik olmazsa kadın girişimciliği konusunda bir konuşmayla aramızda olacak. Bunun yanında Habitat ekibi yine burada olacak. Bu şekilde keyifli bir çalışmaya Balıkesir olarak ev sahipliği yapacağız. Biz hem yereli, hem ulusalı, hem de uluslararasını olabildiği kadar Balıkesir’in muazzam potansiyeli ve güzellikleriyle buluşturmamız gerekiyor. Tüm derdimiz bu.

GİRİŞİMCİLİK ÖN PLANA ÇIKTI

Toplumsal cinsiyet eşitliğini ülkeler ve şehirler farklı çalışıyorlar. Mesela başka bir şehir bu kavramda kadına şiddeti çalışıyor. Biz acaba hangi alt başlığı alalım diye konuştuğumuzda, iki tema ön plana çıktı. Girişimcilik. Güçlü kadını doğru girişimcilik hamleleriyle kalkınmayla ilişkilendirilmesi lazımdı. Bu bizim için çok önemli. Benim Balıkesir’de en çok etkilendiğim şey; hem tarlada çalışan kadının hem pazarda bu işin satışını yapan kadının hem de hadi bakalım dediğinizde, biraz yol açtığınızda girişimcilik anlamında yürüyüp giden kadının, ulusal ve uluslararası örneklerle tanışması son derece anlamlı ve önemli. Bunu sağlayabilirsek, şehrimize güzel bir katkı olacak diye düşünüyorum.” / POLİTİKA